در پی کشته شدن رِیشارد بروکس یک شهروند آمریکایی آفریقایی‌تبار با تیراندازی یک افسر پلیس در آتلانتا، این افسر از سوی دادستانی به «قتل و تعرض» متهم می‌شود.

گرت رولف، ماموری که به بروکس شلیک کرد

به گزارش رویترز، پل هوارد، دادستان بخش فولتون جورجیا، به خبرنگاران گفت که گرت رولف، ماموری که به بروکس شلیک کرد و پس از این تیراندازی از نیروی پلیس آتلانتا اخراج شد، حالا با ۱۱ فقره اتهام در ارتباط مرگ آقای بروکس روبروست. از جمله این اتهامات، اتهام قتل عمد است. 

بنا بر این گزارش رولف در صورت محکومیت، احتمالا با مجازات زندان و یا اعدام روبرو خواهد شد. دادستان بخش فولتون همچنین گفت که دوین برازنان مامور دیگری که  در صحنه تیراندازی به بروکس حضور داشت نیز به دلیل ایستادن بر شانه آقای بروکس به تعرض متهم می شود.

کشته‌ شدن رِیشارد بروکس دو هفته بعد از اعتراضات به مرگ جورج فلوید در آتلانتا صورت گرفته است.  در روزهای گذشته بسیاری از شهرهای آمریکا شاهد اعتراض‌هایی به خاطر مرگ جرج فلوید بود. جرج فلوید مرد ۴۶ ساله آمریکایی‌ آفریقایی‌تباری بود که روز دوشنبه ۵ خرداد توسط مامور پلیس سفیدپوست شهر مینیاپلیس در ایالت مینه‌سوتا به ظن کلاهبرداری بازداشت شد.

پلیسی که او را بازداشت کرد، برای چند دقیقه پایش را روی گردن جرج فلوید گذاشت و در نهایت فلوید در بازداشت درگذشت. پلیس بعدا گفت، فلوید هنگام دستگیری مقاومت می‌کرد. با این حال این پلیس و سه مامور دیگر اخراج شدند و شهردار مینیاپولیس علیه این پلیس اعلام جرم کرد.

رئیس جمهوری آمریکا درباره مرگ جرج فلوید در مینیاپولیس گفت: «حادثه وحشتناکی بود و هرگز نباید اتفاق می‌افتاد. این یک اتفاق بد بود.»

همچنین دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، در مراسمی فرمان اجرایی اصلاح ساختار و عملکرد پلیس را امضا کرد. این فرمان اجرایی محدودیت‌هایی را در زمینه استفاده از زور و سلاح در ماموریت نیروهای پلیس در نظر می‌گیرد.

پرزیدنت ترامپ در مراسمی فرمان اجرایی اصلاح ساختار پلیس را امضا کرد

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در مراسمی طرح اصلاح ساختار و عملکرد پلیس را امضا کرد. این دستور اجرایی شماری محدودیت‌ها برای استفاده از زور و سلاح در ماموریت نیروهای پلیس در نظر می‌گیرد.

بخش اصلی این فرمان اجرایی ایجاد مراکزی برای آموزش تکنیک‌های تنش‌زدایی و تعیین معیارهای استفاده از زور برای افسران پلیس است.

بخش دیگر آن نیز بر پدید آوردن خدمات واکنش مشترک متمرکز است. در چارچوب این خدمات، افسران پلیس به همراه مددکاران اجتماعی به موارد غیر خشونت‌آمیز، بخصوص در ارتباط با نگرانی‌های سلامت ذهنی و مسائل اعتیاد به مواد مخدر، پاسخ می‌دهند. در کنگره ایالات متحده نیز اِعمال تغییرات گسترده‌تری در سیستم پلیس آمریکا در دست بررسی است.

صدای امریکا