گزارش‌ها حاکی است با ادامه روند سقوط ارزش پول ملی ایران، روز دوشنبه ۲۳ تیر ماه، هر دلار آمریکا در بازار آزاد بالای ۲۳ هزار تومان معامله شد.

برخی رسانه های داخل ایران، گزارش دادند که ارزش هر دلار در بازار آزاد ایران با افزایش ۳۰۰ تومانی به ۲۳ هزار تومان رسیده است. این بیشترین ارزش دلار تاکنون در ایران محسوب می‌شود. برخی کاربران توئیتر نیز رد شدن ارزش دلار از مرز ۲۳ هزار تومان را اطلاع‌رسانی کرده‌اند.

بنابر گزارش‌ها ارزش دلار در نیمه اول سال گذشته بین ۱۱ تا ۱۲ هزار تومان بود، اما در نیمه دوم سال به دلیل افزایش قیمت بنزین و اعتراضات داخلی و نیز تنش‌های بین المللی با ایران،  دلار تا مرز ۱۵ هزار تومان در دی ماه رسید و در روزهای پایانی سال دلار تا ۱۵۹۰۰ تومان هم افزایش یافت. در نهایت معاملات بازار ارز سال ۱۳۹۸، با ۱۴۹۰۰ تومان برای دلار آمریکا و ۱۶۹۰۰ تومان برای یورو به کار خود پایان داد.

اما ماه‌های اخیر، روند کاهش پول ملی ایران و افزایش ارزش دلار در بازار ایران به شدت سرعت گرفته است، به طوری که برای اولین بار ارزش هر دلار آمریکا در اوایل تیرماه به کانال ۲۰هزارتومانی وارد شد.

ادامه روند کاهش ارزش پول ملی ایران در حالی است که نارضایتی اصناف مختلف از وضعیت اقتصادی افزایش یافته و از جمله کارگران در اعتراض به وضعیت معاشی و حقوق معوقه خود ماه‌ها است که تجمعات اعتراضی برگزار می کنند.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، در آذر ماه سال گذشته درباره وضعیت اقتصادی ایران گفته بود: «ایران کشور متفاوتی است. ایران اکنون پر از قیام و شورش است. ما تحریم های شدیدی را علیه جمهوری اسلامی اعمال کردیم. رشد اقتصادی‌‌شان ۲۵ درصد سقوط کرد. ما هرگز نمی‌توانیم اجازه بدهیم که رژیم ایران سلاح هسته‌ای داشته باشند. آنها به شورشیان سلاح می‌دهند.»

ایالات متحده از زمان روی کار آمدن پرزیدنت ترامپ با اعلام این که توافق هسته‌ای برجام مانع فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده جمهوری اسلامی، به عنوان بزرگترین حامی حکومتی تروریسم در جهان، نشده است، از برجام خارج شد.

صدای امریکا