پنج کارشناس حقوق بشر سازمان ملل روز دوشنبه ۲۴ اردیبهشت با صدور بیانیه‌ای ضمن محکومیت اعدام نوید افکاری، با اشاره به برخی «نا آرامی‌های اجتماعی» در ایران، گفتند که حکومت ایران از «اعدام یک ورزشکار برای ترساندن مردم» استفاده کرده است.

در این بیانیه که به امضای جاوید رحمان، اگنس کالامار، کلمنت نیالتسوسی‌ وول، نیلز ملزر و ایرنه خان رسیده است، اعدام نوید افکاری «خودسرانه» و «بی‌توجهی فاحش به حق حیات» توصیف شده و از جامعه بین‌الملل خواسته شده است که «به این اقدامات جمهوری اسلامی ایران شدیدا واکنش نشان دهد.»

کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل همچنین با اشاره به ادعای مقام‌های قوه قضاییه ایران مبنی بر اینکه نوید افکاری یک مامور امنیتی را به قتل رسانده، پرسیده‌اند که «اگر افکاری مرتکب قتل شده، چرا پنهانی و به موجب اعترافات اخذ شده زیر شکنجه، محاکمه شد؟»

مقام‌های قضایی ایران نوید افکاری را به شرکت در اعتراض‌های مرداد ۹۷ شیراز و همچنین «قتل یک نیروی امنیتی وابسته به حراست شرکت آبفاء» به نام حسن ترکمان در روز دوم مرداد ۷۷ متهم کرده بودند.

بهیه نامجو، مادر نوید افکاری، روز ۹ شهریور در یک فایل ویدئویی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد،‌ گفت نوید افکاری و دو برادر دیگرش که در بازداشت هستند، به شدت شکنجه شده‌اند تا علیه یکدیگر اعتراف کنند.

بر اساس حکم دادگاه، وحید افکاری به ۵۴ سال و شش ماه زندان و ۷۴ ضربه شلاق و حبیب افکاری به ۲۷ سال و سه ماه زندان و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شده‌اند.

نوید افکاری هم در نامه‌ای که از زندان ارسال کرده بود، توضیح داده بود که ماموران علاوه بر کتک زدن او با باتوم و چوب، روی صورتش پلاستیک کشیده و او را «تا مرز خفگی و مرگ پیش» برده‌اند.

او در آخرین فایل صوتی که از زندان ارسال کرده، چند ساعت پیش از اجرای «حکم اعدام» گفته بود که پزشکی قانونی ۱۰ الی ۱۵ مورد آسیب‌هایی که به بدن او وارد شده را ثبت کرده است. با این حال مقام‌های پزشکی قانونی شیراز مدعی شده‌اند که هیچ آسیبی به نوید افکاری وارد نشده است.

کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل با تاکید بر اینکه دادگاه رسیدگی کننده به این پرونده «فاقد حداقل‌های اصولی شکلی و ماهوی دادرسی منصفانه بوده»، صدور حکم اعدام نوید افکاری را «فراقضایی» و «در پوشش اتهام قتل» خوانده‌اند.

در بخش دیگری از این بیانیه آمده است که «پخش اعترافات اجباری» نوید افکاری از تلویزیون حکومت ایران و عدم رسیدگی به اظهارات او درباره شکنجه و «عدم اجرای مقررات داخلی»، نشان می‌دهد که مقام‌های قضایی قصد داشته‌‌اند که اعدام او را تسریع کنند.

بابک پاک‌نیا، وکیل ساکن تهران که در روزهای گذشته با خانواده افکاری و پرونده نوید افکاری در ارتباط بوده، روز دوشنبه در گفت‌وگو با رادیو فردا ضمن تاکید بر اینکه طبق قانون ۴۸ ساعت قبل از اجرای حکم باید به وکیل متهم اطلاع داده می‌شد، می‌گوید: «هیچ ابلاغی برای وکلا ارسال نشده بود» و خانواده این متهم نیز در جریان نبوده‌اند.

رادیو فردا