ران درمر، سفیر اسرائیل در آمریکا، روز شنبه ۲۲ آذر، به همراه عبدالله رشید بن عبدالله آل خلیفه و یوسف العتیبه، سفیران امارات متحده عربی و بحرین در آمریکا، در یک مراسم مجازی، با روشن کردن شمع سومین روز از روزهای جشن حنوکا را گرامی داشتند.

ران درمر، سفیر اسرائیل در آمریکا، روز شنبه ۲۲ آذر، به همراه عبدالله رشید بن عبدالله آل خلیفه و یوسف العتیبه، سفیران امارات متحده عربی و بحرین در آمریکا، در
ران درمر، سفیر اسرائیل در آمریکا

به گزارش جروزالم پست، مراسم روشن کردن شمع حنوکا به دنبال امضای «توافق‌های ابراهیم» بین اسرائیل، امارات متحده عربی، و بحرین در اوایل سال جاری، برگزار شد.

آقای درمر در سخنرانی گشایش این مراسم گفت: «[امسال] سال همه‌گیری جهانی بود، ولی در ضمن سال آشتی هم بود.»

سفیر اسرائیل در ادامه گفت: «یوسف العتیبه، سفیر امارات متحده عربی در آمریکا، و عبدالله الخلیفه، سفیر بحرین در آمریکا، نقش مهمی را [در امضای توافق‌های ابراهیم] ایفا کردند.» 

وی گفت «باعث افتخار» او است که آ» دو سفیر در جشن عید روشنایی یهودیان به او پیوسته‌اند.

آقای العتیبه گفت: «امسال، من شمع حنوکا را با شما، همزمان با جامعه یهودیان در امارات متحده عربی، روشن می کنم. و این یعنی صلح.» وی افزود: «امیدوارم سال آینده بتوانیم این عید را حضوراً جشن بگیریم.»

آقای العتیبه ادامه داد: «ممکن است امسال کمی متفاوت به نظر برسد، چون همه‌گیری کووید هنوز بر زندگی روزانه ما سایه افکنده است. ولی من هنوز امیدوار هستم که سال ۲۰۲۱ شروع کاملاً نوینی را برای ما در پیش خواهد داشت.»

آقای آل خلیفه، سفیر بحرین، نیز گفت: «در دورانی دشوار برای همه ما همان شعله اشتیاق، همان آرزوی صلح، بود که چیرگی یافت.»

وی افزود: «بیایید ما نیز مانند شمع‌های منور [شمعدان ۹ شاخه ویژه حنوکا] به هم نزدیک شویم و نور امید را بر هر جایی که تاریکی و ترس – توسط افرادی که همچنان مروج آن هستند –  سایه افکنده است، روشن و نورانی کنیم.»

در پی اعلام خبر عادی‌ شدن روابط سیاسی دو کشور اسرائیل و مراکش، آقای درمر با شاهزاده لاله جماله العلوی، سفیر مراکش در آمریکا، نیز دیدار و گفت‌و‌گو کرد. دو طرف توافق کردند که برای یافتن راه‌های گسترش روابط بین اسرائیل و مراکش به زودی با هم ملاقات کنند.

در این میان، در سراسر دبی، صحنه‌های بسیار زیبا و خارق‌العاده از جشن حنوکا دیده می‌شود؛ صحنه‌هایی که نشانگر روند تاریخی و بی‌سابقه امارات متحده عربی به سوی رواداری، همزیستی مسالمت‌آمیز، و صلح است.

صدای امریکا