روز یکشنبه ساعت ۲ بعد ازظهر، بیش از دو هزار تن از ایرانیان در میدان مل لستمن نورت یورک جمع شدند تا حمایت خود را از هموطنان داخل ایران اعلام کنند 


 

شهروند ـ ۱۵ جون ۲۰۰۹


 


 

روز یکشنبه ساعت ۲ بعد ازظهر، بیش از دو هزار تن از ایرانیان در میدان مل لستمن نورت یورک جمع شدند تا حمایت خود را از هموطنان داخل ایران اعلام کنند. شاید برای اولین بار بود که بدون اینکه پای برنامه ی هنری در میان باشد، این تعداد جمعیت در یک جا جمع می شدند. برای این تظاهرات بدون آنکه تدارکات خاصی دیده شده باشد و یا در رسانه ها به طور گسترده اعلام شده باشد، تنها از طریق ایمیل و تلفن و فیس بوک و تلفن به شبکه های ماهواره ای اطلاع رسانی شده بود که از چنین استقبالی برخوردار شد.

جمعی از دانشجویان دانشگاه تورنتو که انتخابات نمادین ریاست جمهوری و جلسه ی مناظره ی هفته ی پیش را برگزار کرده بودند، از دست اندرکاران بودند.

پویا علاقبند، از دلنگرانی همگان گفت برای آنها که در ایران آرای شان به سرقت برده شده. چند تن ژیان قمشیدیگر نیز در این مراسم سخنرانی کردند از جمله مهرداد آرین نژاد از اعضای سابق هیئت مدیره کانون ایرانیان تورنتو و مدیر جشنواره تیرگان و ژیان قمشی، مجری ایرانی ـ کانادایی رادیو تلویزیون سی بی سی.

ژیان قمشی خواست مردم در ایران را برخورداری از دموکراسی و انتخابات منصفانه خواند و حمایت از چنین خواستی را واجب دانست.

 

سخنران دیگری که از اعضای سابق دفتر تحکیم وحدت بود، آماری از نتایج رای گیری در اتاوا داد که بر آن اساس ۳۰۶۵ نفر  از ایرانیان در اتاوا رای داده اند که از این تعداد ۸۵درصد آرا متعلق به میرحسین موسوی و مهدی کروبی و احمدی نژاد هرکدام شش و اندی رای را ازآن خود کرده بودند.

بیشتر شرکت کنندگان در این گردهمایی را جوانان پرشوری تشکیل میدادند که متناوباً شعار میدادند و یا سرود می خواندند، به همین دلیل هم بود که ژیان در آغاز سخنانش، از اینکه با جمع متفاوتی از ایرانیان روبرو شده، ابراز شگفتی کرد.

 

در این جمع اما چند گروه دیگر نیز حضور داشتند. حزب کمونیست کارگری، اتحاد کمونیسم کارگری و حزب حکمتیست و همچنین چریک های فدائی خلق ایران در پیاده روی مقابل شهرداری پلاکاردهای خود را برپا کرده بودند و با بلندگوهای قوی خود، علیه جمهوری اسلامی شعار می دادند و بیشتر شعارشان مرگ بر جمهوری اسلامی بود. آنها همچنین در شعارهایشان موسوی را چون احمدی نژاد می خواندند که در زمان تصدی مقام نخست وزیری در جنایات رژیم شریک بوده است. چند تن از این افراد هم با آمدن به داخل جمعیتی که بیشتر به سبزی می زد، می خواستند این جوان ها را از توهم حمایت از موسوی برهانند که این مسئله به درگیری انجامید و با مداخله ی پلیس خاتمه یافت، ولی همین کافی بود که رسانه های کانادایی که منتظر هیجانی در این جور گردهمایی ها هستند، آن را در دریچه ی دوربینشان ثبت کنند و از سه ساعت برنامه ای که در آنجا برگزار شد، تنها همین بخش را شایسته پخش بدانند.

 

گروه کوچک دیگری هم بودند که با عکس های رضا پهلوی و پرچم شیروخورشید و پلاکاردهایی با این مضمون "ما هستیم" کمی این طرف تر از کمونیست ها جمع بودند و در شعار "مرگ بر جمهوری اسلامی" با آنها شراکت داشتند.

 

یک تظاهرات یک نفره هم در بخش دیگری از پیاده رو وجود داشت. دکتر شهرام اعظم، پزشکی که در مورد شکنجه ی زهرا کاظمی افشاگری کرده بود، با نصب یک بنر بزرگ که تماما پوشیده از عکس های اعدام و شکنجه شدگان بود، اعمال و فجایع جمهوری اسلامی را به عابران نشان می داد.

 

در میان جمعیت چهره های آشنای بسیاری دیده می شد از جمله دکتر رضا براهنی، دکتر رضا مریدی و بسیاری از هنرمندان و نویسندگان ایرانی ساکن تورنتو.

 

کلیپ های کوتاه و بلند این گردهمایی در سایت یوتیوب موجود است که می توانید به آنها مراجعه کنید و ببینید.