رسانه های دولتی ایران از کشته شدن هفت نفر در جریان تظاهرات تهران خبر داده اند و رئیس مجلس خواستار پاسخگویی وزیر کشور در مورد برخی حوادث اخیر شده است.

شهروند ـ سه شنبه ۱۶ جون ۲۰۰۹


 

رسانه های دولتی ایران از کشته شدن هفت نفر در جریان تظاهرات تهران خبر داده اند و رئیس مجلس خواستار پاسخگویی وزیر کشور در مورد برخی حوادث اخیر شده است.

روز سه شنبه، ۱۶ جون (۲۶ خرداد)، رادیو دولتی ایران خبر داد که در جریان تظاهراتی که روز قبل در تهران برگزار شد، گروهی از تظاهرکنندگان یک پایگاه نظامی در نزدیک مسیر راهپیمایی را هدف حمله قرار دادند که به تیراندازی به سوی تظاهرکنندگان و کشته شدن هفت نفر منجر شد.

رادیو دولتی ایران در بخش خبری خود در روز سه شنبه گفت که "در پایان گردهمایی بدون مجوز در روز گذشته در خیابان آزادی تهران، در حالیکه تظاهرکنندگان به آرامی به خانه های خود باز می گشتند، افراد مشکوکی در یک اقدام سازمان یافته و از پیش طراحی شده به ساختمان های دولتی و خصوصی حمله کردند و خسارت های گسترده ای را به بار آوردند."

رادیو دولتی در ادامه خبر افزوده است که براساس همین گزارش ها، در جریان حمله به یک پایگاه نظامی که با هدف خلع سلاح ماموران صورت گرفت، متاسفانه هفت تن از شهروندان کشته و تعدادی زخمی شدند.

راهپیمایی و تجمع روز دوشنبه به گزارش رسانه های خبری و شاهدان عینی با شرکت "صدها هزار نفر" به منظور اعتراض به نتیجه اعلام شده انتخابات ریاست جمهوری برگزار شد.

به گزارش منابع خبری، این راهپیمایی به طور کلی با آرامش و بدون درگیری صورت گرفت و ماموران انتظامی که در حاشیه این راهپیمایی حضور داشتند در مجموع از توسل به اقدامات خشونت آمیز خودداری ورزیدند.

با اینهمه، در جریان این راهپیمایی، صدای شلیک گلوله از نقاطی به گوش رسید و بعدا تصاویر افرادی که ظاهرا کشته یا زخمی شده بودند از شبکه های تلویزیونی خارجی پخش شد.

 

 

تیراندازی از ساختمان بسیج

در تصویری که کانال چهار شبکه تلویزیون بریتانیا از این حادثه پخش کرده، گروهی از تظاهرکنندگان هنگام عبور از برابر پایگاه بسیج متعلق به گردان ۱۱۷ عاشورا مشاهده می شوند که به دادن شعار و پرتاب سنگ به سوی ساختمان مبادرت کرده اند.

در ادامه این تصویر، یکی از ماموران بسیج از بالای ساختمان به سوی تظاهرکنندگان تیراندازی می کند و تصاویری از افرادی دیده می شود که گلوله به آنان اصابت کرده و ساختمان این پایگاه نیز آتش گرفته است.

در همانحال، به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از مرتضی تمدن، استاندار تهران و رئیس شورای امنیت استان، گفته است که "برخی از حامیان افراطی میر حسین موسوی روز گذشته در پایان راهپیمایی بدون مجوز خود، با سلاح گرم و سرد به برخی مراکز دولتی، انتظامی و نظامی حمله کرده و باعث کشته شدن هفت نفر و زخمی شدن بیست و نه نفر و وارد شدن دهها میلیون تومان خسارت به اموال عمومی شده اند."

تمدن روز گذشته هشدار داده بود که از برگزاری راهپیمایی مخالفان نتیجه اعلام شده انتخابات جلوگیری می شود و افزوده بود که در صورت برگزاری این راهپیمایی، آقای موسوی مسئول هر نوع حادثه ای است که روی دهد.

پیش از این، گزارش های خبری از کشته شدن دست کم یک نفر و زخمی شدن تعداد دیگری حکایت داشت اما بامداد روز سه شنبه، شبکه تلویزیونی پرس تی وی، وابسته به جمهوری اسلامی، از کشته شدن هفت نفر در جریان "گردهمایی غیرقانونی" روز دوشنبه خبر داد.

در پی اعلام نتایج انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری ایران در روز جمعه، تهران و برخی دیگر از شهرهای این کشور شاهد برگزاری تظاهرات و گردهمایی اعتراضی متعددی بوده که در مواردی، با حمله ماموران ضد شورش برای پراکنده کردن تظاهر کنندگان همراه شده است.

اگرچه در برخی گزارش ها از تلفاتی در جریان این تظاهرات و همچنین عملیات ماموران دولتی علیه مراکز دانشجویی خبر رسیده بود، اما این اخبار تا کنون مورد تایید رسمی قرار نگرفته بود.

همچنین، خبرگزاری ایلنا به نقل از حمید رضا کاتوزیان، عضو هیات اعزامی رئیس مجلس برای بازدید از مناطق آسیب دیده، در مورد کشته شدن هفت شهروند تهرانی گفته است که "نیروی انتظامی در این مساله دخالتی نداشته و این اقدام ناپسند توسط کانون های اراذل و اوباش انجام شده است که متاسفانه در لباس دفاع از اسلام و رهبری این کار را کرده اند."

لاریجانی: وزیر کشور مسئول است

همزمان، علی لاریجانی، رئیس مجلس، در سخنانی در تهران از آنچه که "برخی برخوردهای نسنجیده و نادرست در کوی دانشگاه و مجتمع مسکونی نمایندگان و چند نقطه دیگر" سخن گفته و افزوده است که این اقدامات "باعث ناراحتی دانشجویان عزیز و ساکنان این مناطق شده است."

لاریجانی گفته است که "چه معنایی دارد که نیمه شب به دانشجویان در کوی حمله شود و یا ساعت دو و نیم شب عدی ای به مجتمع مسکونی سبحان حمله کنند و آسایش ساکنان را بر هم زنند؟"

رئیس مجلس گفت که "وزیر کشور در این زمینه مسئول است و باید پاسخگو باشد."

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران – ایسنا – پنجاه و دو نماینده مجلس خواستار حضور وزیر کشور در مجلس و توضیح درباره "برخوردهای خلاف قانون با مردم، دانشجویان و تعرض و کوی دانشگاه و محیط های مسکونی و اموال مردم و بی تدبیری وزیر مربوطه در کنترل نیروهای تحت امرش" شده اند.

در همانحال، خبرگزاری کار ایران – ایلنا – گزارش کرده است که لاریجانی شب گذشته از شهرک سبحان و خسارت هایی که به واحدهای مسکونی و خودروها در این محله وارد شده است دیدن کرد.

به گزارش ایلنا، روز گذشته هیاتی از سوی رئیس مجلس از کوی دانشگاه تهران نیز بازدید کرد و یکی از اعضای هیات به خبرنگاران گفت که در اثر پیگیری رئیس مجلس، دانشجویانی که شب قبل بازداشت شده بودند آزاد شدند.

حمید رضا کاتوزیان، نماینده تهران و از اعضای این هیات، با اشاره به اینکه اقدامات تخریبی از سوی نیروهای بسیج و حزب الله انجام شده است، گفت "مطمئنا کسانی که این کار را کرده اند بویی از حزب الله بودن و بسیجی بودن نبرده اند که این چنین اموال عمومی و بیت المال را تخریب کرده اند."

به گفته برخی شاهدان عینی، در شب های اخیر، گروه هایی که گفته می شود از ماموران رسمی یا غیر رسمی دولتی بوده اند با حرکت در خیابان های تهران، اتومبیل پارک شده را هدف حمله قرار داده و با پرتاب سنگ، شیشه ساختمان ها و فروشگاه ها را خرد کرده اند.

همچنین، گزارش هایی از حمله به مراکز دانشگاهی و خوابگاه های دانشجویان در چند شهر کشور مخابره شده و بر اساس برخی گزارش ها، رئیس دانشگاه شیراز در اعتراض به این حملات از سمت خود کناره گیری کرده است.

منابع دولتی تا کنون تظاهرکنندگان و "آشوب گران" را مسئول وارد کردن خسارت به اموال عمومی و خصوصی دانسته اند در حالیکه برخی از شاهدان عینی و تظاهرکنندگان نیروهای امنیتی را به این حملات متهم ساخته و تصاویری را از این اقدامات انتشار داده اند.

همچنین، خبرگزاری ایلنا به نقل از حمید رضا کاتوزیان، عضو هیات اعزامی رئیس مجلس برای بازدید از مناطق آسیب دیده، در مورد کشته شدن هفت شهروند تهرانی گفته است که نیروی انتظامی در این مساله دخالتی نداشته و این اقدام ناپسند توسط کانون های اراذل و اوباش انجام شده است که متاسفانه در لباس دفاع از اسلام و رهبری این کار را کرده اند.

در خبری دیگر در همین زمینه، محمد باقر قالیباف، شهردار تهران، به خبرگزاری دانشجویان ایران – ایسنا – گفته است که در جریان ناآرامی های اخیر، چند دستگاه اتوبوس، تعدادی ساختمان بانک و دهها مخزن زباله به آتش کشیده شده است و به علائم راهنمایی و رانندگی در نقاط مختلف آسیب رسیده است.