کشورهای گروه ۸ در نشست بعدی خود، درباره‌ی تحریم‌های احتمالی علیه ایران نیز گفت‌وگو خواهند کرد. این موضوع را روز دوشنبه (۲۹ جون) …

شهروند ۱۲۳۶  پنجشنبه ۲ جولای  ۲۰۰۹


 


 


 

رادیو آلمان: کشورهای گروه ۸ در نشست بعدی خود، درباره‌ی تحریم‌های احتمالی علیه ایران نیز گفت‌وگو خواهند کرد. این موضوع را روز دوشنبه (۲۹ جون)، سیلویو برلوسکونی، نخست‌وزیر ایتالیا در رم اعلام کرد.

 ایتالیا از هشتم تا دهم جولای،‌ میزبان نشست سران هشت کشور صنعتی جهان، موسوم به گروه ۸ است. به گفته‌ی سیلویو برلوسکونی، نخست‌وزیر این کشور، سرکوب خشونت‌آمیز مخالفان دولت در ایران، در دستور کار این نشست خواهد بود. این نشست همچنین درباره‌ی تحریم‌های احتمالی علیه ایران رایزنی خواهد کرد.


 سازمان‌های بین‌المللی حقوق‌بشری هشدار داده‌اند که دولت ایران قصد دارد بسیاری از مخالفان بازداشتی را با شکنجه، به اعتراف به گناهان ناکرده وادارد. از سرنوشت صدها بازداشتی در ایران که در میان آنان شماری از شخصیت‌های اصلاح‌طلب و روزنامه‌نگار نیز به چشم می‌خورند، تاکنون خبر دقیقی در دست نیست.

 مناسبات دیپلماتیک ایران با غرب، در نتیجه‌ی رویدادهای خونین پس از انتخابات ریاست‌جمهوری در ایران، رو به تنش گذاشته است. در مناقشه بر سر بازداشت کارکنان ایرانی سفارت بریتانیا در تهران، پس از تهدید اتحادیه‌ی اروپا به واکنش سخت در قبال این اقدام، دولت ایران اعلام کرد که پنج تن از بازداشت‌شدگان را آزاد کرده است و بقیه در حال «پرسش و پاسخ» هستند.

خوزه مانوئل باروسو، رییس کمیسیون اتحادیه‌ی اروپا نیز در لندن گفت، اتحادیه‌ی اروپا در قبال «ارعاب و ایذا»، پاسخ نیرومند مشترکی خواهد داد. مناسبات دیپلماتیک ایران و بریتانیا، در روزهای گذشته رو به وخامت گذاشته است.

جمهوری اسلامی، گناه اصلی تظاهرات اعتراضی مردم را به گردن کشورهای خارجی می‌اندازد. پیش از همه، کشورهای بریتانیا، آمریکا و اسراییل متهم می‌شوند که در اعتراضات خیابانی مردم ایران نقش داشته‌اند.

غلامحسین محسنی اژه‌ای، وزیر اطلاعات جمهوری اسلامی گفت، آمریکا و «صهیونیست‌ها» می‌خواهند ایران را بی‌ثبات کنند. به باور وی، این کشورها از هفته‌ها پیش موضوع امکان تقلب در انتخابات را به میان آورده بودند و همچنان این سیاست را ادامه می‌دهند.