درباره ی ضرر و زیان قندهای مصنوعی در صفحه ی تغذیه و بهداشت خانواده ی شهروند چندین بار مطلب نوشتیم و آخرین اخبار پزشکی در این مورد را به اطلاع خوانندگان عزیز رساندیم. این بار مقاله ای تحت عنوان سم شیرین که در حقیقت رابطه ی بین قندهای مصنوعی را با بیماری MS بیان می کند در اینترنت در گردش است و عده ای از خوانندگان شهروند خواسته اند در این مورد از نظر علمی مطلبی نوشته شود.

اولا باید یادآور شد که در دنیای پزشکی با یکی دو مورد از بیماران و تجربیات مربوط به آنها نمی توان سند علمی را تدارک و به آن جنبه ی عمومی داد. در یک مطالعه ی علمی که توسط گروه خودمان در مرکز تحقیقات علمی دانشگاه مونترال به عمل آمده و حدود ۲۰۰ بیمار مبتلا به بیماری MS با ۲۰۰ نفر از افراد سالم مقایسه گردیدند هیچ رابطه ای بین مصرف قندهای مصنوعی و MS به دست نیامد، ولی با وجود این نمی توان این نظریه را رد نمود که به طور کلی چنین رابطه ای وجود ندارد.

در اینجا به طور خلاصه به ضرر و زیان قندهای مصنوعی که از نظر علمی به ثبوت رسیده اند اشاره می شود.

من خودم حدود ۴۰ سالی است که شدیداً با مصرف قندهای مصنوعی مخالف بوده و مبارزه می کنم، زیرا این دسته از شیرین کننده ها جز ضرر و زیان چیزی به همراه ندارند و دردسرهای پیچیده ای را به وجود می آورند. با دوری از ذکر انواع قندهای مصنوعی به چند نوع از عوارض این مواد اشاره می شود:

ـ به طور کلی بسیاری از این قندها سرطانزا هستند و نقش آنها در بروز سرطان های مختلف و در حیوانات آزمایشگاهی به ثبوت رسیده است. گروهی از دانشمندان معتقدند که زیاده روی در مصرف بعضی از این قندهای مصنوعی در انسان امکان بروز سرطان مثانه را افزایش می دهد.

ـ مصرف قندهای مصنوعی می تواند عوارضی مانند سردرد، سرگیجه، تغییر خلق و خوی، تهوع و استفراغ، درد شکم، تغییرات در حواس شنوایی و بینایی، اسهال، امکان بروز صرع و غش، بروز عارضه فراموشی، خستگی بی مورد، افزایش عوارض بیماری فایبرومایالژیا، دردهای عضلانی و مفاصل، بی حسی و مورمور شدن دست و پا، احساس صدا در گوش، افسردگی و اضطراب بی مورد، اختلال در صحبت کردن، بروز و پیشرفت بیماری MS، بروز و پیشرفت بیماری لوپوس و بروز بعضی از سرطان ها را به وجود آورد. اگر کمی دقت و توجه در لیست بیماری ها و عوارض ذکرشده در بالا گردد معلوم می شود که بسیاری از مطالعات علمی ثابت کرده اند که این مواد شیمیایی و افزاینده های غذایی که هیچگونه نقشی در تغذیه ندارند تقریبا همه نوع ناهنجاری ها و عوارض و بیماری ها را در پی دارند و جز ضرر و زیان نتیجه ای ندارند.

مطالعات علمی نشان می دهند که خوردن قندهای مصنوعی نه تنها سبب کاهش وزن نمی شوند بلکه به علت ترکیبات مخصوص خود موجب گرسنگی و ازدیاد اشتها می گردند و در نهایت به وزن بدن می افزایند. پس به طور خلاصه باید گفت که این سم شیرین نقش بسیار مهمی در بروز بسیاری از ناهنجاری ها و دردهای پیچیده در افرادی که به مصرف آن اعتیاد پیدا کرده اند داشته و در حقیقت کیفیت زندگی مصرف کننده را نابود می کند. ما بارها و بارها در همین صفحه خاطرنشان کرده ایم که اگر فرزندان خود را دوست دارید و نگران سلامتی آنها هستید به هیچ عنوان به آنها اجازه ندهید نوشیدنی ها و غذاهایی که حاوی قندهای مصنوعی هستند مصرف کنند. حتی افراد خیلی مسن که به بیماری قند دچار هستند، باز بهتر است از قند طبیعی استفاده کنند تا به قندهای مصنوعی پناه ببرند، زیرا بدن افرادی که به بیماری قند دچار هستند دستخوش مشکلات زیادی است و با خوردن قند مصنوعی نباید مشکلات را شدت بخشید.

 

توت فرنگی بروز سرطان مری را کاهش می دهد

در آمریکا هر ساله حدود ۱۷ هزار نفر به سرطان مری دچار می شوند و در عین حال تقریبا ۱۵ هزار نفرشان به همین علت از بین می روند. این سرطان در شمال ایران و در منطقه ی ترکمن صحرا بالاترین رقم بروز در سراسر دنیا را به خود اختصاص داده و ما هم بیشتر از نیمی از عمر تحقیقاتی خود را بر روی این سرطان صرف کرده ایم. عوامل شناخته شده بروز این سرطان عبارتند از الکل و سیگار و کمبود مصرف نوعی ویتامین B و ژنتیک. مصرف چای داغ هم یکی از علل بروز این بیماری در ترکمن صحرا و قسمت هایی از کشور چین و آمریکای مرکزی است. در کنفرانس سالیانه تحقیقات سرطان در شهر اورلاندو که اخیراً برگزار شد دانشمندان گزارش دادند که مصرف توت فرنگی به صورت میوه خشک و یا یخ زده به طور چشمگیری از بروز سرطان مری جلوگیری می کند. به عبارت دیگر افرادی که روزی حدود ۶۰ گرم توت فرنگی آن هم به مدت شش ماه مصرف کنند ده برابر کمتر از دیگران به این بیماری دچار می شوند. و آن شاید به علت فلاوونوئیدها و آنتی اکسیدان ها و بسیاری از مواد دیگری ست که هنوز شناخته نشده اند.

 

غذاهای تمیزکننده روده بزرگ

متأسفانه اخیراً تمیزکردن (Cleansing)روده و کبد و کلیه و غیره توسط بعضی از داروهای شیمیایی و گیاهی مد شده و عده ای بدون هیچ تخصصی دست به این عمل می زنند و به اصطلاح بعضی از اعضاء بدن را به خیال اینکه سموم مختلف در آن جمع شده با ماده شیمیایی دیگر سم زدایی می کنند.

طبیعت بدن انسان به صورتی است که اگر به آن فرصت داده شود (مانند روزه ی پزشکی) قادر است به راحتی از خود سم زدایی کند و این واقعیت را می توان در سراسر دنیا مخصوصا در مردم کشورهای جهان سوم دید که هرگز کلمه ی کلینزینگ نشنیده اند و چنین عملی را انجام نداده اند و سالم تر از افرادی هستند که متأسفانه به تمیز کردن اعضا بدن توسط داروها عادت دارند.

اگر کسی بتواند چهار بار در سال و یا در پایان هر فصلی به مدت ۲۴ یا ۴۸ ساعت روزه بگیرد و با مصرف آب و یا مقداری آب میوه و سبزی قناعت کند به هیچ عنوان نیازی به کلینزینگ شیمیایی نخواهد داشت. بشر از هزاران سال قبل به این موضوع پی برده که اگر در موقع خستگی و یا درگیری بعضی از اعضا بدن، مخصوصا دستگاه گوارش با بیماری ها، برای مدت کوتاهی از خوردن غذا اجتناب کند و به بدن خود فرصت خانه تکانی دهد، بهبودی حاصل می شود.

در زیر به بعضی از غذاهایی که نقش مهم در سم زدایی بدن دارند اشاره می گردد که از نظر علمی عملکرد آنها ثابت شده و ضرر و زیانی برای بدن ندارند.

یکی از علل مهم کلینزینگ روده ی بزرگ درمان و پیشگیری یبوست مزمن است. عده ای با خوردن ملین ها و مسهل های شیمیایی و گیاهی و غذایی بدون توجه به علت یا علل بروز یبوست سبب تنبل شدن روده شده و در حرکت دودی روده اختلال به وجود می آورند که در درازمدت گاهی شخص به مصرف ملین ها عادت می کند. یکی از راه های درمان و پیشگیری این عارضه مصرف لازم و کافی آب است (دو لیتر آب در روز). مایعات دیگر مانند چای و قهوه و غیره را نباید به حساب دو لیتر آب گذاشت بلکه در مصرف آب توجه مخصوص نمود.

بعضی از میوه جات مانند منگو به صورت تازه یا میوه خشک به راحتی از روده سم زدایی می کنند و در درمان یبوست نقش دارند، زیرا نه تنها به خاطر داشتن فیبر، حاوی مقدار زیادی املاح و ویتامین ها و آنتی اکسیدان های مهم هستند بلکه در سلامتی بدن، مخصوصا دستگاه گوارش نیز موثر می باشند.

ماست های پروبیوتیک که اخیراً معمول شده اند، به علت داشتن باکتری های مفید سبب سم زدایی روده می شوند. اگر ماست طبیعی را هم برای یکی دو روز خارج از یخچال نگهداری کنید تا تخمیر شود، مقدار بسیار زیادی از این باکتری های مفید در آن رشد خواهند کرد و در  کنار به وجود آمدن ویتامین B در این ماست می توانند خیلی بهتر از ماست پروبیوتیک مورد بحث در بهبودی و سلامتی دستگاه گوارش موثر باشند.

پودر تخم کتان یا Flax Seed یکی دیگر از غذاهایی است که به خاطر داشتن فیبر با کیفیت بالا و اسیدهای چرب امگا۳ و دیگر املاح و ویتامین های مفید و پروتئین، محیط داخلی دستگاه گوارش را برای سم زدایی آماده می کند و از ماندن بیش از حد غذا در روده جلوگیری می کند.

در ضمن کسی که هر روز حداقل ۵ بار و یا ۵ وعده میوه جاتی مانند مرکبات، سیب، انگور، کیوی، پاپایا، آناناس، گلابی و غیره و همچنین ۵ وعده سبزیجاتی مانند هویج، گوجه فرنگی، اسفناج، سیر و پیاز و مخصوصا کرفس به همراه رژیم غذایی روزانه مصرف کنند نیازی به کلینزینگ دستگاه گوارش نخواهد داشت.

 

بهتر است باور کنید

بیماری های ناشی از مصرف سیگار و عوارض جانبی آن هر ساله ۱۵۰ میلیون دلار از سرمایه آمریکا را می بلعد. دود سیگار حاوی ۴۸۰۰ نوع مواد شیمیایی است که ۶۹ نوع آن سرطان زا است. در آمریکا هر ساله حدود ۴۴۰هزار نفر به علت مصرف سیگار جانشان را از دست می دهند.

 

آمار سخن می گوید

در آمریکا هر ساله حدود دو و نیم میلیون نفر جانشان را از دست می دهند. از این عده تعداد ۷۲۵۱۹۲ نفر به علت بیماری های قلبی، ۵۴۹۸۳۸ نفر به علت سرطان و ۱۶۷۳۶۶ نفر به خاطر سکته مغزی و بیماری های گردش خون از بین می روند.

 

 *دکتر پرویز قدیریان استاد دانشگاه مونتریال در تغذیه، استاد دانشگاه مک گیل در سرطان شناسی، کارشناس سازمان بهداشت جهانی و همکار شهروند است.

www.allnaturalremedies.net

www.cancerriskinfo.com