رابطه بین چربی دور شکم و بروز بیماری های مختلف مطرح شده است

در گزارش های پزشکی که قبلا منتشر شده اند، رابطه ی بین چربی دور شکم و بروز بیماری هایی مانند قلب و عروق و دیابت و برخی سرطان ها و غیره مطرح شده بود. این بار پژوهشگران ثابت کرده اندکه چربی زیاد دور شکم نشانگر بروز بیماری های قلب و عروق و عارضه فراموشی یا بیماری آلزایمرز می باشد. به عبارت دیگر افرادی که در سنین جوانی و میانسالی افزایش وزن دارند و مخصوصاً چربی دور شکم آنها زیادتر از حد معمول است در نهایت به بیماری آلزایمرز و بیماری های قلبی دچار می شوند. چربی زیاد دور شکم یکی دیگر از علائم سندروم متابولیک است که پیش بینی کننده بسیاری از بیماری های مزمن است.

پژوهشگران کلینیک  Mayo با تجزیه و تحلیل پنج پروژه تحقیقاتی که بیشتر از ۱۶ هزار نفر را در برگرفته نشان می دهد که افرادی که چربی دور شکم آنها زیاد است در نهایت دو برابر دیگران در معرض بروز بیماری های قلب و عروق قرار دارند. یکی از عملکردهای چربی دور شکم ترشح هورمون استروژن است که در حقیقت موازنه وجود این هورمون را در بدن بهم می زند و سبب ناهنجاری هایی می شود.

کنترل وزن بدن و دوری از اضافه وزن مخصوصاً افزایش چربی دور شکم در سنین جوانی می تواند امکان بروز بسیاری از بیماری ها را در سنین بالا کاهش دهد و این به وسیله رژیم غذائی متعادل و روش زندگی سالم و همچنین ورزش مرتب و متناسب امکان پذیر خواهد بود.

 

تشخیص سرطان از بازدم (تنفس) بیمار

 

مدتها است که دانشمندان سعی بر این دارند روش ساده و ارزانی برای تشخیص سرطان اختراع نمایند. این موضوع به دو علت اهمیت خاصی دارد: اول این که بیماری سریعتر تشخیص داده می شود و در صورت تشخیص زودرس درمان و پیشگیری آن آسان تر خواهد بود. در ضمن اگر روش ساده ای اختراع شود درصد بالائی از مردم کشورهای جهان سوم و دور از مراکز بزرگ پزشکی و بهداشتی می توانند از آن بهره مند گردند. در چند سال گذشته خبر امکان تشخیص سرطان توسط بزاق دهان را در این صفحه به اطلاع خوانندگان شهروند رساندیم. البته هنوز این روش کامل نشده و نتایج آن قابل اطمینان نیست. اخیراً گروهی از دانشمندان مقاله ای در ژورنال تحقیقات سرطان به چاپ رسانیده اند و وسیله ای اختراع کرده اند به نام NA – Nose که می تواند هوای بازدم ریه بیمار مبتلا به سرطان های سر و گردن را جمع آوری و تجزیه نماید و وجود آن را تأیید کند. در این پروژه علمی تعداد ۸۲ نفر داوطلب (۲۲ نفر با سرطان های سر و گردن، ۲۴ نفر با سرطان ریه و ۳۶ نفر از افراد سالم) زیر پوشش این تحقیق قرار گرفته و نتایج آزمایش نشان می دهد که این روش ساده و ارزان می تواند وجود سرطان را در بیماران تأیید کند که خبریست بسیار مهم و قابل توجه. روش نانوز هنوز مراحل اولیه تکوین خود را طی می کند و دانشمندان در تلاش هستند که به زودی این روش را کامل کرده و به دنیای تشخیص و درمان سرطان ارائه دهند.

 

نوشابه های رژیمی و سکته مغزی

 

در کنفرانس اخیر انجمن ملی سکته مغزی در لوس آنجلس اعلان گردید که نوشیدن نوشابه های گازدار رژیمی Diet soda امکان بروز سکته مغزی را افزایش می دهد. در یک بررسی علمی در آمریکا و بررسی ۲۵۶۴ نفر معلوم گردید که افرادی که هر روز مقداری از این نوشابه ها را مصرف می کنند حدود ۶۱ درصد بیشتر به عوارض عروق مخصوصاً سکته مغزی دچار می گردند. در ضمن این بررسی نشان می دهد که افرادی که به سندروم متابولیک (چاقی دور شکم، فشار خون و کلسترول بالای خون و غیره) مبتلا هستند و عادت به نوشیدن نوشابه های Diet soda دارند خیلی بیشتر به ناهنجاری های قلب و عروق و سکته مغزی دچار خواهند شد.

در این جا سئوال بر این است که اگر نوشابه های الکلی و گازدار رژیمی سبب این همه ناهنجاری ها و بیماری ها در بدن و مخصوصاً بر روی دستگاه قلب و عروق می شود، پس چرا دولت ها در این باره اقدام نمی کنند و فقط نظاره گر تأثیر این دسته از نوشیدنی ها بر روی اندام های مختلف بدن می باشند. جواب این است که هر چیزی که بتواند برای دولت درآمدی به وجود آورد، حتی اگر در نهایت باعث ضررهایی هم شود باز عکس العملی نشان نمی دهند. مثلاً مصرف سیگار توسط مردم درآمد کلانی از طریق مالیات برای دولت ها به وجود می آورد و وقتی درصد بالایی از آنها به بیماری سرطان ریه و یا سرطان های دیگر دچار می شوند آن وقت دولت ها مجبورند صد برابر درآمد به دست آمده از فروش سیگار را خرج درمان و نگهداری بیماران کنند که در حقیقت چیزی غیر از کم عقلی و بی توجهی به زندگی مردم نخواهد بود.

 

ضررهای پلاستیک های بسته بندی غذا

 

پلاستیک ها از مواد شیمیایی مختلفی درست شده اند که مهمترین آن BPA می باشد که سبب بسیاری از بیماری ها و ناهنجاری ها مانند سرطان، بیماری های قلب و عروق، بیماری قند و اختلال در باروری و بارداری خواهد بود.

این ماده شیمیایی در آب بطری های پلاستیکی، مواد پر کننده دندان ها، انواع ظروف پلاستیکی و لایه داخلی بسیاری از قوطی های کمپوت و کنسرو وجود دارد و دانسته و ندانسته توسط میلیون ها نفر در دنیا مصرف شده و سرانجام مشکلاتی را به وجود می آورد.

مطالعه جدیدی نشان می دهد که مواد شیمیایی موجود در پلاستیک ها بر روی عملکرد غدد داخلی بدن تأثیر نامطلوبی بجا گذاشته و در ترشح هورمون های مختلف نقش دارند. در این بررسی ثابت شده که ۹۳ درصد از ۲۰۰۰ نمونه های ادرار آزمایش شده در آمریکا حاوی مقدار قابل توجهی BPA می باشد. جای تأسف است که یکی از مطالعات علمی در این زمینه ثابت کرده که ۹۹ درصد از زنان باردار در بدنشان مقداری از این ماده شیمیایی خطرناک وجود دارد و به وضوح سبب ناهنجاری های در جنین و نوزاد می گردد. تنها ظروف پلاستیکی نیستند که سبب پخش BPA می شوند، بلکه از طریق پلاستیک های بسته بندی غذا برای حمل و نقل و نگهداری غذا، مقداری از این ماده جذب مواد غذایی شده و به راحتی وارد دستگاه گوارش می شود. با این مقدمه و اخبار جدید درباره ضرر و زیان مصرف پلاستیک ها باید به این نتیجه رسید که بهترین روش دور ماندن از مواد شیمیایی موجود در پلاستیک ها استفاده نکردن از آنها است. به هر طریق باید برگشت به روش های نگهداری غذا در زمان های قبل از ظهور پلاستیک ها و استفاده از وسایلی که زیانبار نیستند.

 

بهتر است باور کنید

یک شخص می تواند حدود یک ماه بدون غذا زندگی کند ولی قادر نخواهد بود بیشتر از یک هفته بدون آب زنده بماند. به طور کلی یک نفر در طول عمر خود حدود ۷۵ هزار لیتر یا ۲۰ هزار گالن آب می نوشد.

 

*دکتر پرویز قدیریان استاد دانشگاه مونتریال در تغذیه، استاد دانشگاه مک گیل در سرطان شناسی، کارشناس سازمان بهداشت جهانی و همکار شهروند است.

www.allnaturalremedies.net

www.cancerriskinfo.com