یکی می گفت: سیگار را دوست دارم. به آن عادت کرده ام. دیگری می گفت من که سیگاری نیستم، آن را روشن می کنم نصف آن را کشیده و خاموشش می کنم. باید بگویم من نیز دوست او هستم. دوستی که اگر واقعا قرار بود دوستی کنم او را وادار به ترک می کردم یعنی کاری که خیلی از ما نمی کنیم. باید گفت ما نیز عادت کرده ایم. به اینکه بگوییم خودش می داند، به این که اسمش را عدم دخالت می گذاریم و یا شاید اصلا برایمان فرقی نمی کند. گاهی هم فکر می کنم ما یاد گرفته ایم برای بیماری یکدیگر دل بسوزانیم، اما تلاشی برای جلوگیری از این رخداد نمی کنیم.

شاید بگویید از سیگار نوشتن دیگر تکراری شده، با شما موافقم. اما دیدن آمارها و افزایش بیماری در اثر استفاده از سیگار، می گوید این داستان، هرگز دوباره گویی محسوب نمی شود و ما می نویسیم به امید این که هشدار آمارها، بتواند حتی یک سیگار را خاموش نماید.

***

روزهای زندگی زیبا هستند به نرمی سپری می شوند و ما درگیر توقعات، مشکلات مالی، گرفتاری های کاری و هزاران بهانه هستیم برای اینکه آن را زیبا نبینیم! کشیدن سیگار برای اکثر ما با یک تفریح شروع شده و به تدریج حکم عادت به خود می گیرد. اغلب می گویند که مایلند ترکش کنند اما دنبال فرصتی مناسب می گردند. در جستجوی این زمان گاه سالها سپری می شود و بدن ما روز به روز در زیر دودی که دیگر همنشین ما شده فرسوده و ناتوانتر می شود. طبق آمار،  رشد مصرف سیگار از دهه ۱۹۹۰ به بیش از ۵۰ درصد رسیده است که عامل اصلی آن را تبلیغات می دانند. آزمایش ها و شواهد پزشکی نشان داده است که تمامی محدوده هایی که در برخورد با دود سیگار در بدن قرار دارند مانند لب، دهان، گلو، حنجره، مری، ریه و … در خطر ابتلا به سرطان می باشند. همچنین ارتباط بسیار نزدیکی میان کشیدن سیگار و سرطان لوزالمعده نیز وجود دارد. از دیگر خطرات مربوط به سیگار انواع غیر سرطانی بیماری های ریوی و قلبی می باشند.

نکته بسیار مهم آن است که کشیدن مداوم تنها یک یا دو سیگار در طول روز احتمال مبتلا شدن به سرطان را در مقایسه با یک فرد عادی که سیگار نمی کشد تا دو برابر بیشتر می کند. بدتر از آن اینکه کشیدن سه یا چهار سیگار در روز به صورت مداوم احتمال ابتلا به سرطان را به هشت برابر یک فرد عادی افزایش می دهد.  طبق اعلام مراکز کنترل و پیشگیری بیماری ها، در امریکا مصرف سیگار موجب حدود ۴۳۸,۰۰۰ مرگ و میر یا نزدیک به یک مورد از میان هر پنج حادثه فوت در یک سال است.  طبق اطلاع سازمان بهداشت جهانی، اگر اقداماتی برای مبارزه با این مشکل برداشته نشوند، تا سال ۲۰۳۰ مرگ و میر در اثر مصرف دخانیات به ۸ میلیون در سال خواهد رسید که در مجموع با یک میلیارد حادثه فوت در قرن بیست و یکم برابر است.

اگر  منتظر ترک سیگار و گرفتن بیمه ای با قیمت مناسب پس از آن هستید باید بگوییم بهتر است کسب بیمه را به زمان دیگر موکول نکنید چرا که سلامت امروز را شاید فردا نداشته باشید. فردای هر یک از ما رازی است که در لحظه خود برایمان آشکار می شود. اجازه ندهید قرعه تلخ بیماری بدون پشتوانه مالی در دستتان باز شود، بیمه حافظ شما در زمان ناتوانی و بیماری است اگر قبل از بازی سرنوشت اخذش کنید.

شما آقا و خانم سیگاری، امروز برای اخذ بیمه اقدام کنید، هرچند نرخ بیمه تان بالاست. شاید به این طریق ناچار به ترک سیگار شده و از این طریق ضمن ترک سیگار، نرخ بیمه تان هم کاهش خواهد یافت و چند سویه صرفه جویی اقتصادی و سلامتی کرده اید.

دوست نازنین سیگاری من، امروز که سلامت هستی سیگارت را خاموش کن که در روز اتفاق، نه من و نه همپای سیگاری ات نمی تواند نیازهای دوران ناتوانی ات را برطرف نماید. بد نیست بدانی از هر ۳ نفر دارنده بیمه بیماری های سخت، ۱ نفر مطالبه کرده است.

 

* محمد رحیمیان کارشناس ارشد بیمه و سرمایه گذاری و عضو انجمن رسمی مشاورین متخصص بیمه و امور مالی کانادا است.

www.insufin.ca

www.youtube.com/ sherkatbime