از چند سال گذشته که مرتبا مطالب تغذیه و بهداشت در شهروند منتشر می گردد، بارها خوانندگان عزیز در مورد غذاهایی که خاصیت تقویت کننده قوای جنسی دارند سئوالاتی مطرح کرده اند که به خاطر اهمیت یافته های تازه ی پزشکی و تغذیه ای فرصتی به دست نمی آمد که به این موضوع بپردازیم. حال به اختصار بعضی از غذاهایی که در این میان نقش دارند، معرفی می شوند:

۱ـ آواکادو: آواکادو حاوی مقدار زیادی اسید فولیک است که در متابولیسم پروتئین در بدن نقش دارد. در ضمن به علت داشتن ویتامین B6 سبب تولید هورمون مردانه می شود. پتاسیم موجود در آواکادو در تنظیم فعالیت غده تیروئید موثر می باشد که خود در ترشح هورمون های جنسی در بدن مهم است.

غذاهای مفید برای تقویت قوای جنسی

۲ـ انجیر: انجیر به علت داشتن اسیدهای آمینه مختلف قوای جنسی را تقویت می کند.

۳ـ دانه های روغنی مخصوصا بادام: بادام یکی از منابع مهم اسیدهای چرب است که در تولید هورمون های جنسی مخصوصاً در مردان نقش شناخته شده ای دارد.

۴ـ تخم مرغ: تخم مرغ حاوی مقدار قابل توجهی از اسیدهای آمینه، املاح و ویتامین ها مخصوصاً ویتامین های گروه B  می باشد که استرس را در بدن تخفیف می دهد و نوعی موازنه در ترشح هورمون های جنسی به وجود می آورد.

۵ـ مارچوبه: مارچوبه به علت ترکیبات مهم آن مخصوصا ویتامین E در تولید و ترشح هورمون مردانه تستسترون نقش دارد و یکی از غذاهای شناخته شده در تقویت قوای جنسی است.

۶ـ ریحان: ریحان یکی از غذاهای محرک قوای جنسی در خانم ها شناخته شده است.

۷ـ موز: موز به علت آنزیم های مختلف موجود در آن به همراه مواد انرژی زا و املاح و ویتامین های ضروری در تولید هورمون تستسترون نقش دارد و قوای جنسی را تقویت می کند.

۸ـ کرفس: کرفس حاوی مقدار زیادی Androsterone است که نوعی تمایل جنسی در شخص به وجود می آورد.

۹ـ ماهی پرچرب: ماهی پرچرب به علت داشتن اسیدهای چرب امگا۳ و انواع ویتامین های B و پروتئین با کیفیت بالا در تولید سالم هورمون های جنسی نقش دارد.

۱۰ـ جگر: جگر حاوی مقدار زیادی از مواد غذایی است که در سلامتی و تقویت قوای جنسی نقش دارند.

۱۱ـ صدف دریایی: صدف دریایی یا Oyster به علت داشتن مقدار قابل توجهی روی یا Zinc می تواند تولید هورمون تستسترون را افزایش دهد و در سلامتی و مقدار اسپرماتوزوئید کمک کند.

 

منع واردات چای سبز ژاپنی

پس از وارد آمدن خساراتی به نیروگاه های اتمی ژاپن و آلوده شدن محیط زیست مناطق مورد بحث به مواد رادیو اکتیو و زیانبار، واردات بسیاری از غذاهای ژاپنی به کشورهای صنعتی محدود گردید. اخیرا بازرگانان، خرید و فروش چای سبز ژاپنی را که کیفیت آن قبل از وقوع حادثه ی سال گذشته ی ژاپن در دنیا معروف بود به طور کلی ممنوع اعلان کردند و پژوهشگران و دست اندرکاران بهداشت عمومی نیز شدیدا توصیه می کنند که از خرید و مصرف چای سبز ژاپنی خودداری شود. درآمد فروش چای سبز کشور ژاپن در چند دهه ی گذشته که مردم گرایش بیشتری برای مصرف چای سبز داشته اند رقمی سرسام آور بوده. حال پس از فاجعه ی مورد بحث منع استفاده از چای سبز به همراه غذاهای دریایی و غیره می تواند صدمه ی غیرقابل جبرانی به اقتصاد این کشور وارد کند.

 

قارچ Turkey Tail و درمان سرطان

مطالعات زیادی توسط پژوهشگران و دانشمندان بر روی اثرات قارچ های مختلف در پیشگیری و درمان سرطان ها به عمل آمده که بعضی از آنها بی اندازه موثر و مفید است. اخیراً دانشمندان استرالیایی تحقیقات جالبی بر روی نوعی قارچ به نام Turkey Tail به عمل آورده اند که نتایج آن شگفت انگیز است. این گروه دریافتند که ترکیبات موجود در این قارچ با عملکردی باورنکردنی می تواند از رشد و حرکت سرطان پروستات جلوگیری کند. این قارچ در چین و ژاپن به عنوان داروی ضد عوامل عفونت زا و حتی برای درمان سرطان استفاده می شود، ولی تا امروز مطالعه ی علمی مستندی بر روی آن به عمل نیامده و این اولین بار است که اثرات آن بر روی نوعی سرطان آزمایش شده است. این یافته ی جدید در پیشگیری و درمان سرطان پروستات که در صدر جدول سرطان های شایع در پیش مردان قرار دارد خبر بسیار جالبی است و دانشمندان با تحقیقات بیشتر خود بر روی ترکیبات مهم این قارچ به زودی قادر خواهند شد داروی موثر این بیماری را به بازار عرضه کنند.

 

اکثر آب های بطری های پلاستیکی از آب لوله کشی شهر است

در سراسر دنیا هر روزه بیلیون ها بطری پلاستیکی آب به مصرف می رسد و تقریبا همه مصرف کنندگان آن باور دارند که آب های بازاری از چشمه یا منابع طبیعی تهیه و پخش می شوند، در حالی که طبق مطالعه ی جالب و دامنه دار گروهی به نام EWG اکثر کمپانی های آب بازاری از آب لوله کشی شهر استفاده می کنند و ۹ مورد از ۱۰ مورد روی برچسب بطری های مورد بحث ذکر نمی کنند که از چه منابعی برای پر کردن بطری ها استفاده کرده اند و متأسفانه همانطور که بارها در این صفحه به اطلاع خوانندگان عزیز رساندیم، کسی هم این موضوع را کنترل نخواهد کرد. آب بازاری به قیمت حدود ۴ دلار برای هر گالن به فروش می رسد در حالی که آب لوله کشی شهر تقریبا مفت و ناچیز است. به همین جهت این کمپانی ها با استفاده از آب لوله کشی شهر پول کلانی به جیب می زنند و در کنار آن مواد شیمیایی سمی و سرطانزای موجود در جسم بطری ها را به همراه آب مورد بحث به خورد مردم می دهند. مسمومیتی که آب های بازاری به وجود می آورد و دردسرهایی که بطری پلاستیکی آب بازاری در محیط زیست و طبیعت به وجود می آورند، غیرقابل تصور است. اگر سردمداران بهداشت عمومی به زودی دست به کار نشوند و این وسیله حمل و نقل آب را از زندگی مردم حذف نکنند فاجعه ی غیرقابل جبرانی در پیش خواهد بود. اکثر برچسب های آب بازاری تاریخ مصرف آن را طولانی اعلام می دارند، حال اگر آب لوله کشی در محیط نامناسب مانند گرمای زیاد و برای مدت طولانی نگهداری شود و به تدریج سموم موجود در جسم پلاستیکها را جذب نماید و وارد بدن گردد، منجر به ابتلا به انواع بیماری های مزمن و خطرناک خواهد شد و در نهایت سبب مرگ زودرس می شود.

 

بهتر است باور کنید

در آمریکا هر ساله حدود ۷۵ بیلیون عدد تخم مرغ تولید می شود که در حقیقت ۱۰درصد تخم مرغ های دنیا می باشد. از این مقدار ۶۰درصد توسط مردم و به همراه رژیم غذایی روزانه مصرف می شود و بقیه آن در صنعت غذا و تهیه مایونز و کیک و غذاهای بازاری استفاده می گردد. کشور چین بزرگترین تولیدکننده ی تخم مرغ جهان است و هر ساله حدود ۳۹۰ بیلیون عدد تخم مرغ به بازار عرضه می کند که حدود نصف تخم مرغ های مورد نیاز دنیا است.

 

*دکتر پرویز قدیریان استاد دانشگاه مونتریال در تغذیه، استاد دانشگاه مک گیل در سرطان شناسی، کارشناس سازمان بهداشت جهانی و همکار شهروند است.

www.allnaturalremedies.net

www.cancerriskinfo.com