جایزه "لاله حقوق بشر" هلند به شادی صدر، وکیل و فعال حقوق زنان تعلق گرفت. این دومین سالی است که این جایزه از سوی وزارت 

 

شهروند ۱۲۵۲ ـ پنجشنبه ۲۲ اکتبر ۲۰۰۹


 

جایزه "لاله حقوق بشر" هلند به شادی صدر، وکیل و فعال حقوق زنان تعلق گرفت. این دومین سالی است که این جایزه از سوی وزارت امور خارجه هلند به افرادی که در زمینه دفاع از حقوق بشر فعالیت می کنند، اهدا  می شود. سال گذشته "ژوستین ماسیکا"  فعال حقوق زنان از کنگو برنده اولین لاله حقوق بشر شد.
شادی صدر


 

در سال ۲۰۰۹ تعداد ۱۱۶ نفر از ۶۳ کشور کاندیدا دریافت این جایزه شده بودند. انتخاب برنده در دو مرحله صورت می گیرد. در مرحله اول، هیات داواران که ریاست آن را یکی از زنان فمینیست و سردبیر پیشین مجله زنان "اوپ – زی" به عهده دارد، از میان کاندیداها ۳ نفر را انتخاب می کند و سپس وزیر امور خارجه از میان آن سه تن، برنده سال را برمی گزیند.


 

علاوه بر فعالیت پی گیر در زمینه حقوق بشر، چند معیار دیگر  در هر دو مرحله انتخاب در نظر گرفته می شوند. یکی از معیارها اوضاع سیاسی در کشور محل زندگی و فعالیت کاندیدا می باشد. معیار دیگر در نظر گرفتن امنیت جانی کاندیداست و از این که اعطای این جایزه جان فرد کاندید شده را تهدید کند و یا این که مانع از فعالیت های وی شود، خودداری می گردد.

سال گذشته که در گیری های خشونت آمیز در کنگو و موج تجاوز به زنان سرتیتر اخبار جهان شد، وزیر امور خارجه هلند از  میان سه کاندیدای برگزیده شده ،فعال کنگویی را برگزید.


 

سال جاری که مبارزات جاری در ایران مورد توجه افکار عمومی قرار گرفت، بدیهی بود که یکی از سه کاندید برگزیده شده از سوی هیات داورات از ایران باشد. چنین نیز شد و شادی صدر که یکی از ۱۱۶ کاندیدای این جایزه بود، در هر دو مرحله برگزیده شد.

"ماکسیم فرهاخن" روز ۲۰ اکتبر با اعلام نام شادی صدر به عنوان برنده سال ۲۰۰۹ "لاله حقوق بشر" اعلام کرد که وی به خاطر مبارزات شجاعانه خود در  دفاع از حقوق شهروندان  این جایزه را از سوی دولت هلند دریافت می کند.

مراسم اهدای این جایزه روز ۹ نوامبر در لاهه برگزار می شود. این جایزه شامل، "لاله حقوق بشر"  و ۱۰ هزار یورو وجه نقدی برای برنده و امکان دریافت سوبسیدی به مبلغ ۱۰۰ هزار یورو برای  ارائه پروژه ای در حوزه فعالیت های برنده سال می باشد.

در اطلاعیه مطبوعاتی که نام دومین برنده "لاله حقوق بشر"  ذکر شده است، از جمله به فعالیت های حقوقی شادی صدر، مقالات انتقادی وی در سایت های مختلف و همچنین کمپین مبارزه با سنگسار و فعالیت در انجمن "راهی" اشاره شده است. شادی صدر، به همراه دو فعال حقوق بشر (رویا و لادن برومند) جایزه لخ والسا  2009 را نیز برنده شد. وی همچنین کاندید دریافت جایزه ساخاروف نیز شده بود که هر ساله از سوی اعضای پارلمان اروپا به فعالین حقوق بشر اعطا می گردد.