روز: ناصر تقوایی، فیلمساز معروف ایرانی اعلام کرد همه عوامل بازداشت شده فیلم “تهران من، حراج” پس از یک روز بازداشت با قرار وثیقه آزاد شده اند، اما همسرش، مرضیه وفامهر، از ۲۰ روز پیش در زندان قرچک ورامین نگهداری می شود. مسئولان قضایی تاکنون به صورت رسمی از اتهام یا اتهامات منتسب به مرضیه وفامهر سخن نگفته اند، اما برخی وب سایت ها علت بازداشت این هنرمند را بازی در فیلم “تهران من، حراج” اعلام کرده اند. فیلمی که به گفته ی آقای تقوایی مجوز ساخت از سوی وزارت ارشاد داشته و برخلاف شایعات مطرح شده، زیر زمینی نبوده است.
فیلم “تهران من، حراج” ساخته گراناز موسوی، فیلمساز ایرانی مقیم استرالیا است و تقوایی به “روز” می گوید او این فیلم را به عنوان پایان نامه خود ساخته است.

این فیلم دختر هنرمندی را به تصویر می کشد که در یک پارتی بایک پسر جوان ایرانی که ساکن استرالیا است آشنا می شود و در تلاش است به اتفاق او از ایران برود.

طی روزهای گذشته شایعات بسیاری درباره پخش غیر قانونی این فیلم و برخی صحنه های آن از جمله حضور بی حجاب بازیگر زن و… منتشر و گفته شده علت بازداشت خانم وفامهر همین مسئله است.

این اولین بار نیست که زنان بی حجاب در صحنه های فیلم های ایرانی حضور می یابند. پیش از این رویا نونهالی در فیلم زندان زنان، نیلوفر خوش خلق در فیلم بوی بهشت و زهرا داوود نژاد در فیلم بچه های بد با موهای بسیار کوتاه و بدون حجاب بازی کردند و این فیلم ها در ایران اکران هم شد.

ناصر تقوایی، فیلمساز سرشناس ایرانی و همسر خانم وفامهر در این زمینه به “روز” توضیح میدهد: خیلی از مسائلی که تاکنون درباره این فیلم نوشته اند صحت ندارد. این فیلم یک فیلم دانشجویی است که مجوز ساخت داشته. خانم گراناز موسوی که سالها پیش با خانواده خود به استرالیا مهاجرت کرده و آنجا درس سینما خوانده، برای پایان نامه دکترایش تصمیم گرفت این فیلم را در ایران بسازد. به ایران آمد و مجوز ساخت هم گرفت و ۴ سال پیش این فیلم را ساخت. فیلم خوبی هم است و نگاه مثبتی به مسائل جوانان دارد و در اصل مربوط به جوانان معاصر ایران است که چرا با همه استعدادهایی که دارند این همه به انحراف کشیده می شوند. این همه بگیر وببندها در جامعه ما است اما هیچ کدام را در سینما و فیلم ها نمی بینیم و در این فیلم به تصویر کشیده شده است و…

تقوایی می افزاید: این فیلم یک پایان نامه دانشجویی بود و اصلا برای عرضه در سالن های سینما نبود. اما به چند فستیوال فرستاده شد و در سال ۲۰۰۹ هم برنده جایزه بهترین فیلم مستقل در استرالیا شد. این وسط یک شیر پاک خورده ای سی دی های این فیلم را به صورت قاچاقی تکثیر و پخش کرده و پول به جیب زده است. الان هم با وضعیتی که برای همسر من به عنوان بازیگر این فیلم پیش آمده قطعا فروش سی دی های قاچاق این فیلم چند برابر شده است! من نمیدانم واقعا این چه نوع مبارزه با منکراتی است؟

کارگردان فیلم هایی چون دایی جان ناپلئون، ناخدا شیرخورشید، آرامش در حضور دیگران، نفرین، صادق کرده…سپس به بازداشت سایر هنرمندان این فیلم اشاره می کند و می گوید: همسر من حدود سه ماه قبل احضار شده و از او بازجویی کرده بودند؛ بعد گفتند برای دادگاه خبر می دهیم اما یک ماه پیش باز او را خواستند و ۲۰ روز پیش که مراجعه کرد بازداشت شد. غیر از او کسان دیگری هم از این فیلم بازداشت شده بودند که یک روز بعد با قرار وثیقه آزاد شدند، اما برای همسر من قرار بازداشت موقت صادر شده و در زندان ورامین است.

او می افزاید: استدلال قاضی این است که از کسانی که در این فیلم بازی کردند باید تحقیقات شود این در حالی است که بازیگر مرد، کارگردان و تهیه کننده این فیلم اصلا در ایران زندگی نمی کنند. ما هم فکر کردیم سکوت کنیم و شلوغ نکنیم تا از طریق وزارت ارشاد مساله را پی گیری کنیم؛ حالا ارشاد قول داده جلسه ای تشکیل دهد و منتظریم ببینیم چه نتیجه ای می گیریم.

تقوایی می گوید: این فیلم اصلا زیر زمینی نبوده و در خیابان های تهران و با مجوز وزارت ارشاد ساخته شده است. بازیگر، فیلم را بازی میکند و مسئول او نیست این فیلمساز است که باید پاسخگو باشد. تصویر مجازی با تصویر واقعی زندگی بازیگر متفاوت است. وقتی بازیگری در صحنه ای از فیلم لیوان مشروب بر دست دارد چطور می توانند به او بگویند که تو مشروب خورده ای؟ این فیلم است و صحنه ای از فیلم. اگر اینطور است خب قاضی برود تمام کسانی را که در فیلم ها چاقوکشی کرده اند هم بگیرد و اعدام کند دیگر چون در فیلم آدم کشته اند.

مرضیه وفامهر و ناصر تقوایی

این کارگردان سینما در پاسخ به این سئوال که پرونده همسرش در کدام شعبه دادگاه است می گوید: دادگاه جدیدی است گویا، دادگاه فرهنگ و رسانه ها که در میدان ارک است اما فرهنگ و رسانه ها مربوط به وزارت ارشاد است و اینها مساله تخصصی هستند و قاضیی که از سینما درکی ندارد نمی تواند نظر دهد. ببینید؛ قاضی اصلا آدم سینمایی نیست و شاید در عمرش به دلیل اعتقادات دینی اش اصلا فیلم هم ندیده باشد. واقعاً آدم نمی داند چه باید بکند. با این حال حتی اگر آنچه را که مدعی هستند قبول کنیم، یا حکم شرعی را در نظر بگیریم جریمه نقدی دارد یا شلاق، نه اینکه بگیرند یک ماه بلا تکلیف زندان نگهدارند.

همسر خانم وفامهر می افزاید: اگر مساله شان پخش فیلم در ایران است که ربطی به همسر من ندارد. کارگردان فیلم همین چند وقت پیش به من زنگ زد که نسخه ای را که می خواهیم در ایران نمایش دهیم به ارشاد می فرستیم که نظر دهند؛ حالا به صورت قاچاقی نسخه این فیلم پخش شده ولی نمی روند قاچاقچی را بگیرند، همسر مرا بازداشت کرده اند. امروز هم قرار است باز او را به دادگاه ببرند. من نیز خواهم رفت ببینم چه باید کرد.

به گفته آقای تقوایی قرار است جلسه ای در وزارت ارشاد برای بررسی مساله بازداشت خانم وفامهر، پگاه آهنگرانی و مهناز محمدی تشکیل شود.

مهناز محمدی، مستندساز و پگاه آهنگرانی، بازیگر سینما هم در بازداشت به سر می برند. همزمان فاطمه معتمدآریا در تلویزیون جمهوری اسلامی ممنوع التصویر شده، رامین پرچمی، دیگر بازیگر سینما و تلویزیون هم از ۲۵ بهمن ۸۹ در بازداشت به سر می برد؛جعفر پناهی و محمد رسول اف هم با قرار وثیقه آزادند.

تقوایی درباره دلیل این برخوردها با هنرمندان می گوید: شایعات مختلف مطرح است؛ از سویی می گویند ماه رمضان در پیش است یا تابستان است و بحث حجاب است و… اما اینها چه ربطی به هنرمندان ما دارد یا می گویند سخت می گیرند چون انتخابات در پیش است و.. کسی دلیل درستی نمی گوید. اما جامعه هنری هم سکوت نکرده است متاسفانه اینقدر این مسائل تکرار می شوند و مکرر شده که همه خسته شده اند وگرنه سکوتی نیست. شما ببینید در طول یکی دو سال گذشته همین طور اتفاقات افتاده، حاصلش هم البته معکوس بوده آنهایی که در خارج از کشور تبلیغ شده مشهورتر شده اند و کسانی چون همسر من هم که با آنها برخورد شده به نفع قاچاقچیانی تمام شده که فیلم ها را قاچاقی تکثیر کرده اند.

این فیلمساز ایرانی، برخوردهای اخیر را تاسف برانگیز می خواند و می گوید: فقط جامعه هنری نیست به نوعی در تمام خیابان ها شب و روز این مسائل را می بینیم اما هنرمندان چون مشهور هستند بیشتر خبری می شود.