پیام اخوان

خودنویس:

دکتر پیام اخوان، امروز در کمیته روابط خارجی و تجارت بین‌المللی سنای کانادا حضور یافت و خواستار بازبینی سیاست‌های این کشور در مقابل ایران و توجه بیشتر مسئولان این کشور به نقض حقوق بشر در ایران شد. اخوان در سخنان خود، به مساله شهروندی «محمود رضا خاوری»، احتمال اخراج یک پناهنده سیاسی ایرانی از کانادا و اثر تحریم‌ها روی مردم ایران و ضررهای یک جنگ با جمهوری اسلامی اشاره کرد.

پیام اخوان استاد حقوق دانشگاه مک‌گیل کانادا و فعال مدافع حقوق بشر بعد از ظهر امروز در سنای کانادا در مورد حقوق بشر و سیاست، شهادتنامه‌اش را قرائت کرد. در این شهادتنامه که متن آن در اختیار خودنویس قرار گرفته، این استاد حقوق خواستار برخورد مناسب‌تر دولت کانادا در قبال شهروندان ایرانی شده است

.

 اخوان گفت که مانند بسیاری از ایرانی‌ها، به خاطر تاثیری که جنگ می‌تواند روی شهروندان و منطقه داشته باشد، با هرگونه درگیری نظامی مخالف است. اخوان وجود جنبش سبز، جنگ قدرت میان احمدی‌نژاد و رهبری جمهوری اسلامی، سقوط تدریجی تنها متحد جمهوری اسلامی در منطقه یعنی سوریه، مشکلات اقتصادی و نیز گرایش جدید حماس به ترکیه و قطر را مجموعه عواملی دانست که خود به خود برای ادامه حیات جمهوری اسلامی مشکل‌ساز است و تنها چیزی که می‌تواند جمهورعی اسلامی را سر پا نگاه دارد، جنگ با اسرائیل و آمریکا است. اخوان ادامه داد: «جنگ شاید دسترسی ایران به بمب هسته‌ای را دو سال به عقب اندازد، اما جنبش دموکارتیک را حداقل ده سال معطل خواهد کرد.»

 این استاد حقوق همچنین به اعدام‌های گسترده در ایران پرداخت و گفت که در ماه ژانویه امسال، ۵۹ نفر اعدام شده‌اند. اخوان با اشاره به رفتار دولت کانادا در دفاع از دو شهروند ایرانی‌-کانادایی که در معرض خطر اعدام در ایران هستند و از سوی دیگر، تلاش اداره مهاجرات کانادا برای اخراج کاووس صوفی، پناه‌جوی ایرانی که ممکن است در بازگشت به ایران شکنجه یا اعدام شود، گفت: «اگر معتقدیم ایران حقوق شهروندانش را نقض می‌کند، پس باید پناهندگان بیشتری بپذیریم نه اینکه امثال آقای صوفی را به ایران بازگردانیم.»

 

این عضو ارشد مرکز اسناد حقوق بشر ایران افزود: «ما سال‌ها است به دنبال توقیف اموال و نیز ایجاد مانع برای مسافرت کسانی بوده‌ایم که ناقض حقوق بشر محسوب می‌شوند، سیاستی که بعدا توسط ایالات متحده و اتحادیه اروپا دنبال شد.» اخوان سپس به مساله اعطای شهروندی دولت کانادا به محمودرضا خاوری پرداخت و گفت که دولت کانادا به رئیس بانک ملی ایران که عامل مهمی در نقل و انتقال مالی برای حماس، حزب‌الله لبنان و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بوده، حق شهروندی کانادا را اعطا کرده است. کانادا تا سال‌های سال چشمان خود را بر خودی‌های نظام جمهوری اسلامی و ثروت‌های نامشروع‌شان بسته است.

 

پیام اخوان در بخش دیگری از سخنان خود تاکید کرد که تحریم‌های موجود علیه جمهوری اسلامی مرتبط با برنامه هسته‌ای است اما «حقوق بشر» قدر و منزلت برابری نمی‌یابد. اخوان همچنین گفت که تحریم‌های اخیر بر شهروندان ایرانی تاثیر نا مطلوبی می‌گذارد، از جمله برای دانشجویان ایرانی که به خاطر متوقف شدن نقل و انتقالات بانکی امکان پرداخت هزینه‌های دانشگاهی را از دست داده‌اند.