Mohammad-Rahimian

سکته مغزی موجب شده است یک مرد برزیلی به سخاوتی بیمارگونه مبتلا شود به طوری که دارایی اش را به طور مهار نشدنی به دیگران می بخشد.

سکته مغزی در این مرد ۴۹ ساله سبب شده بخشی از مغز او که مرتبط با فکر و تصمیم گیری است آسیب ببیند و او پول، غذا و نوشیدنی های خود را به طور افراطی به دیگران ببخشد.

دانش پژوهان دانشگاه فدرال ریو دو ژانیرو می گویند خون ریزی عامل این سکته مغزی موجب شده است این مرد دچار سخاوت مداوم و افراطی شود.

به گفته پزشکان بروز سکته مغزی در ناحیه زیر قشری مغز این مرد، که تفکر را کنترل می کند باعث شده مناطق مرتبط با تنظیم رفتار طبیعی در او تحت تاثیر قرار بگیرد.

دکتر لری گلداشتاین متخصص مغز و اعصاب مرکز سکته مغزی در دانشگاه دوک می گوید مشاهده تغییرات شخصیتی غیر طبیعی نیست، اما مورد فرد مذکور بدیع و جدید است.

پزشکان می گویند سکته می تواند موجب بروز تغییرات وسیع رفتاری و عصب روان شناختی شود. آسیب مغزی ناشی از اکسیژن رسانی اندک به مغز می تواند به تغییرات عاطفی و بروز افسردگی منجر شود.

سکته مغزی همچنین می تواند عامل بروز خنده یا گریه غیر قابل مهار یا سندروم بی توجهی شود که در آن فرد قادر به تشخیص یک سوی میدان دید نیست.

این مرد برزیلی که تمام پول خود را صرف خرید غذا و نوشیدنی برای کودکان در خیابان می کند پیش از سکته مغزی اش، یک سمت مدیریتی در یک شرکت بزرگ داشت اما اکنون دیگر قادر به ادامه کار در این شرکت نیست و می گوید به اندازه کافی کار کرده و اکنون زمان لذت بردن از زندگی که بسیار کوتاه است فرا رسیده است.

او می گوید از بروز تغییرات در رفتارم آگاهم، مرگ را از نزدیک دیدم و از آن پس خواستم روحیه بالایی داشته باشم.

از ریسک فاکتورهای سکته مغزی می توان مواردی نظیر سیگار، الکل، چاقی، فشارخون، کلسترول را نام برد. در میان جامعه کانادایی این ریسک  از ۱۰ نفر ۹ نفر به عبارتی ۹۰ درصد می باشد.

بر اساس آمار سال ۲۰۱۲ ، از (Hearth and stroke foundation) پیش از ۵۰.۰۰۰.۰۰۰ دلار در این خصوص صرف تحقیق و موجب استخدام ۱۵۰۰ محقق در مراکز بهداشتی دانشگاهی ـ بیمارستانی ـ کامیونیتی در سراسر کشور شده و همچنین طی ۶۰ سال گذشته این مرکز مورد حمایت بیش از ۳/۱ بیلیون دلار در این راستا قرار گرفته است.

علایم سکته مغزی:

ضعف جسمانی ـ مشکل تکلم ـ ضعف بینایی ـ سردرد ـ عدم کنترل و هوشیاری است. در صورت مشاهده علایم فوق در افراد  با شماره ۹ -۱-۱ تماس بگیرید.

سکته مغزی یکی از بیماری های خاص می باشد که اخذ به موقع بیمه در این خصوص می تواند در صورت تشخیص پزشک از پوشش بین  ۲۵۰۰۰دلار تا ۲.۰۰۰.۰۰۰ معاف از مالیات  برخوردار باشد. این نوع بیمه با تنوع پوشش کوتاه مدت، میان مدت، بلندمدت و همچنین برگشت پول از نقطه نظر سرمایه گذاری انتخاب مناسبی برای دوران بازنشستگی در صورت عدم بیماری می باشد.

منبع :  Neurocase

پرسش های خود را در زمینه  طرح و برنامه ریزی مالی و سرمایه گذاری  و بیمه های مختلف از طریق ایمیل news@insufin.com با ما در میان بگذارید.

*محمد رحیمیان کارشناس ارشد بیمه و سرمایه گذاری و عضو رسمی انجمن Advocis به شماره ثبت: ۲۰۶۵۸۱۷ مشاورین متخصص بیمه و امور مالی کانادا است. www.insufin.com                                                 www.youtube.com/sherkatbimeh