Cover-1471

از نگاه خبرگزاری فرانسه

 ژانویه

۱۹-۱۶ژانویه/ الجزایر: یک چریک اسلامگرا به تاسیسات گازی ان امیناس در ۱۳۰۰ کیلومتری جنوب شرقی الجزیره حمله کرد و کارکنان این مجتمع نفتی را به گروگان گرفت. ارتش برای خروج از این بحران وارد عمل شد که به مرگ ۳۸ خارجی و یک الجزایری منجر شد.

مارس/ مارچ

۵ مارس/ ونزوئلا: درگذشت هوگو چاوز رئیس جمهور این کشور و متحد اصلی کوبا بعد از ۱۴ سال قدرت و حکومت همه جانبه بر ونزوئلا. نیکلاس مادورو جانشین وی شد.

۱۳ مارس/ واتیکان: خورخه ماریو برگوگلیو مسیحی کاتولیک آرژانتینی با نام فرانسیس عنوان نخستین پاپ منتخب را از آمریکای لاتین  از آن خود کرد. انتخاب وی بعد از استعفای غافلگیرکننده پاپ بندیکت شانزدهم رهبر قبلی کاتولیک های جهان محقق شد. استعفای پاپ بندیکت شانزدهم در تاریخ مسیحیت کاتولیک مدرن بی سابقه بود.

آوریل / اپریل

۱۵اپریل آمریکا: ماراتون بوستون با دو حمله که سه کشته و ۲۶۴ زخمی بر جا گذاشت به خاک و خون کشیده شد. بعد از تعقیب و پیگرد طولانی  دو برادر چچنی تبار به عنوان عاملان این دو سوءقصد شناسایی شدند. تامرالان تسارنایف کشته و برادرش جوهر بازداشت شد.

۲۴اپریل/بنگلادش: فرو ریختن ساختمان رعنا پلازا در حومه داکا که کارگاه های تولید پوشاک در آن واقع بود ۱۱۳۵ کشته بر جا گذاشت. این حادثه شرایط محقرانه کار کارگران پارچه بافی و تولید پوشاک را که برای بزرگترین مارک های جهان پوشاک تولید می کنند عیان کرد.

۳۰اپریل/هلند: ملکه بئاتریس بعد از ۳۳ سال سلطنت به نفع پسرش ویلم- الکساندر از سلطنت کناره گیری کرد.

ژوئن/جون

۱۵ژوئن/ایران: حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری ایران در دور نخست به پیروزی رسید و بازگشت اصلاح طلبان را به قدرت رقم زد.

ژوئیه/جولای

۳ ژوئیه/ مصر: ارتش محمد مرسی اسلامگرا را بر کنار کرد. او  عنوان نخستین رئیس جمهوری را که به صورت دموکراتیک در این کشور برگزیده شده بود دارا بود و بعد از یک سال حکومت که گاه با بحران های مرگباری همراه بود از قدرت برکنار شد. از زمان آغاز سرکوبگری ها بیش از هزار تن از نزدیکان مرسی کشته و بیش از دو هزار نفر بازداشت شده اند که تقریباً‌ تمام آن ها از رهبران اخوان المسلمین بوده اند.

۲۱ ژوئیه/ بل‍ژیک: آلبرت دوم پادشاه بلژیک بعد از ۲۰ سال سلطنت به نفع پسرش فیلیپ از تخت پادشاهی پایین آمد.

۲۲ژوئیه/ انگلیس: کیت میدلتون همسر ویلیام، نوه ملکه انگلیس نخستین فرزند خود را به دنیا آورد. جرج الکساندر لوئیس سومین وارث تاج و تخت انگلیس بعد از پدربزرگ و پدرش خواهد بود.

۲۴ژوئیه/ اسپانیا: قطاری که با سرعت ۱۷۹ کیلومتر در ساعت حرکت می کرد نزدیک سن ژاک دو کومپوستل در شمال غربی این کشور از ریل خارج شد. این حادثه به مرگ ۷۹ تن و زخمی شدن نزدیک به ۱۸۰ تن منجر شد. راننده قطار با توجه به این که در محل حادثه حداکثر سرعت ۸۰ کیلومتر در ساعت تعریف شده بود به قتل به علت بی احتیاطی متهم شد.

اوت/اگوست

اول اوت/ روسیه ـ آمریکا:  ادوارد اسنودن مشاور سابق آژانس امنیت ملی آمریکا که به اتهام جاسوسی حکم بازداشتش در آمریکا صادر شده بود  از روسیه پناهندگی یک ساله دریافت کرد. اسنودن افشاگری های گسترده ای انجام داد که از جمله مهمترین آن ها می توان به ماجرای شنودهای جهانی آژانس امنیت ملی آمریکا اشاره کرد.

۲۱ اوت/ سوریه: در حالی که درگیری های سوریه از مارس ۲۰۱۱ میلادی ادامه دارد و بر اساس گزارش یک سازمان غیر دولتی سوری بیش از ۱۲۶ هزار کشته بر جا گذاشته است حمله شیمیایی مرگبار در حومه دمشق به نیروهای رژیم سوریه نسبت داده شد. در ماه سپتامبر قرارداد روسیه و آمریکا برای برچیدن زرادخانه شیمیایی این کشور تا اواسط سال ۲۰۱۴ میلادی تهدید به حمله آمریکا را دور کرد.

سپتامبر

۲۱سپتامبر/ کنیا ـ سومالی: یک چریک اسلامگرا به مرکز تجاری وستگیت در نایروبی حمله  کرد و بعد از هشتاد ساعت مقابله با نیروهای پلیس از پا در آمد. نیروهای شباب سومالی وابسته به القاعده مسئولیت این حمله را که به مرگ ۶۷ نفر و ناپدید شدن ۲۰ نفر منجر شد بر عهده گرفتند.

اکتبر

۳اکتبر/ ایتالیا: یک کشتی حامل بیش از ۵۰۰ مهاجر غیر قانونی که اکثر آن ها اریتره ای تبار بودند آتش گرفت و در نزدیکی جزیره لامپدوسا در جنوب جزیره سیسیل ایتالیا غرق شد. این رویداد با مرگ دست کم ۳۶۶ نفر ناگوارترین حادثه مربوط به مهاجرت در دریای مدیترانه بود.

۱۶اکتبر/ آمریکا: کنگره آمریکا با صدور توافقنامه بودجه موقت  به ۱۶ روز  بن بست دولت فدرال پایان داد.

نوامبر

۸نوامبر/ فیلیپین: هایان که یکی از شدیدترین توفان های تاریخ کره زمین بود با بادهایی با قدرت ۳۰۰ کیلومتر در ساعت ده ها شهر را در مرکز فیلیپین با خاک یکسان کرد و بیش از ۶۱۰۰ کشته و ۲۰۰۰ ناپدید بر جا گذاشت.

۲۱نوامبر/اوکراین: ویکتور یانکوویچ رئیس جمهور اوکراین در تصمیمی ناگهانی مذاکره بر سر قرارداد مشارکت اقتصادی با اتحادیه اروپا را به نفع نزدیکی اقتصادی با مسکو به حال تعلیق در آورد. این اقدام مسبب به راه افتادن تظاهرات گسترده در اوکراین شد که از انقلاب نارنجی نزدیک به غربی ها در این کشور در سال ۲۰۰۴ تا کنون سابقه نداشته است. روسیه هفدهم دسامبر به کشور در آستانه ورشکستگی اوکراین ۱۵ میلیارد دلار اختصاص داد و بهای گاز را برای این کشور کاهش داد.

 

۲۴ نوامبر/ ایران ـ هسته ای: تهران و قدرت های بزرگ نخستین قرارداد تاریخی را برای مهار برنامه هسته ای ایران در قبال کاهش مجازات های اقتصادی این کشور در ژنو امضا کردند. اسرائیل این توافق را ” اشتباهی تاریخی ” خواند و از آن انتقاد کرد.

۲۷نوامبر/ ایتالیا: سیلویو برلوسکونی نخست وزیر سابق ایتالیا که از ۲۰ سال پیش در متن سیاست این کشور قرار دارد به علت محکومیت به یک سال زندان به جرم  تقلب مالیاتی از سمت سناتوری خود برکنار شد.

دسامبر

۵ دسامبر/ آفریقای مرکزی: فرانسه با حکم سازمان ملل متحد عملیات نظامی را برای برقراری امنیت در این کشور آغاز کرد. آفریقای مرکزی از ماه مارس با خشونت های قومی و مذهبی مواجه بود که مسلمانان و مسیحیان را رو در روی یکدیگر قرار داده بود. سربازان فرانسوی و اعضای نیروی آفریقا در این کشور با وضعیت هرج و مرج و آشوب در آفریقای مرکزی  مواجه شده اند.

۵ دسامبر/آفریقای جنوبی: نلسون ماندلا رهبر آفریقای جنوبی و قهرمان مبارزه با آپارتاید، برنده جایزه صلح نوبل و نخستین رئیس جمهور سیاه پوست این کشور درگذشت. مرگ او با تاثر جهانیان همراه بود. مراسم وداع با وی در سووِتو در حضور بسیاری از سران و مقامات ارشد جهان و ده ها هزار تن از مردم آفریقای جنوبی دهم دسامبر برگزار شد.

۹دسامبر/ تایلند: یینگولاک شیناواترا نخست وزیر این کشور از انحلال پارلمان و برگزاری انتخابات زودهنگام خبر داد. مخالفان تایلندی از پایان ماه اکتبر در این کشور مشغول تظاهرات بودند. مخالفان به تصویب پیش نویس قانون عفو در این کشور که شرایط را برای بازگشت تاکسین شیناواترا نخست وزیر سابق در تبعید تایلند فراهم می کرد اعتراض داشتند. تاکسین شیناواترا برادر یینگولاک متهم است از پشت پرده کشور را رهبری می کند.

۱۵دسامبر/ سودان جنوبی: شورشیان ریک ماچار معاون سابق رئیس جمهور با نیروهای سالوا کر رئیس جمهور رو در رو شدند. بر اساس آمارهای سازمان ملل متحد این نبردها که تشدید کننده درگیری های قومی در این کشور است به مرگ هزاران نفر منجر شد و سازمان ملل بر آن شد تا برای حمایت از مردم نیروهای کمکی به این کشور اعزام کند.

۱۷دسامبر/آلمان: آنگلا مرکل صدراعظم آلمان برای سومین بار پیاپی به این سمت دست یافت. محافظه کاران‌ آلمانی در ماه سپتامبر در انتخابات پارلمانی این کشور به پیروزی رسیدند. وی نخستین رئیس یک کشور بزرگ اروپایی است که بعد از بحران اقتصادی در سمت خود ابقا می شود. مرکل ریاست “ائتلاف بزرگ” متشکل از محافظه کاران و سوسیال دموکرات ها را بر عهده دارد.

۲۰دسامبر/ روسیه: میخائیل خودورکوفسکی  فرد بانفوذ در حوزه نفت روسیه و منتقد کرملین بعد از بیش از ده سال با حکم ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه عفو و از زندان خارج شد. ۲۳ دسامبر نیز دو زن جوان گروه موسیقی پوسی رایوت که به خاطر ترانه ای ضد پوتین در فوریه ۲۰۱۲ زندانی شده بودند مورد عفو قرار گرفتند و آزاد شدند.