در روز ۲۷ ژوئن، شورای حقوق بشر سازمان ملل قطعنامه ای را درباره «حمایت از خانواده» به تصویب رساند که می تواند به طور جدی نه تنها موازین بین المللی درباره برابری جنسیتی و حقوق زنان بلکه حق عدم تبعیض بر اساس گرایش جنسی و هویت جنسیتی را به خطر بیندازد.
شیلا موانگا، نایب رییس فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر، گفت: «این قطعنامه به عمد ناهمگنی خانواده ها در سراسر جهان، از جمله خانواده های تک سرپرست، خانواده های بی فرزند و خانواده های هم جنس را نادیده می گیرد. با تعریف به اصطلاح “سنتی” و محدود از خانواده، این قطعنامه همان کسانی را که می خواهد مورد حمایت قرار دهد کنار گذاشته است.»
مصر و روسیه ابتکار تصویب قطعنامه را به راه انداختند و گروهی از کشورها شامل عربستان سعودی، قطر، سودان و اوگاندا، از آن حمایت کردند.(۱)
عبدالکریم لاهیجی، رییس فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر، نیز گفت: «کشورهایی مثل آفریقای جنوبی، فیلیپین یا برزیل باید در سازگاری با چارچوب ملی خود که از طیف گسترده ای از خانواده ها حمایت می کند، عمل کنند. آنها باید بدون تردید با حمله به موازین بین المللی مخالفت کنند.»

شورای حقوق بشر سازمان ملل

شورای حقوق بشر سازمان ملل

در بسیاری از جوامع، به بهانه «حمایت از خانواده» از رهایی زنان و مخالفت با برابری جنسیتی جلوگیری شده و هنوز می شود.
قطعنامه A/HRC/26/L.20/Rev.1 شورای حقوق بشر سازمان ملل برپایی بحث میزگردی درباره «حمایت از خانواده و اعضای آن» در ۲۷امین نشست شورا در سپتامبر ۲۰۱۴ را مقرر کرده است. این قطعنامه پس از آن تصویب شد که اصلاحیه گروهی از کشورها با هدف شناسایی شکل های مختلف خانواده از طریق «پیشنهادِ مسکوت گذاشتن» از بررسی شورا کنار گذاشته شد.
(۱) تفکیک آرای: موافق: ۲۶ کشور؛ الجزایر، بنین، بورکینافاسو، چین، کنگو، ساحل عاج، اتیوپی، گابن، هند، اندونزی، قزاقستان، کنیا، کویت، مالدیو، مراکش، نامیبیا، پاکستان، فیلیپین، روسیه، عربستان سعودی، سیرالیون، آفریقای جنوبی، امارات متحده عربی، ونزوئلا، ویتنام.
مخالف: ۱۴ کشور؛ اتریش، شیلی، جمهوری چک، استونی، فرانسه، آلمان، ایرلند، ایتالیا، ژاپن، مونتونگرو، رومانی، کره جنوبی، بریتانیا، ایالات متحده امریکا.
ممتنع: ۶ کشور؛ آرژانتین، برزیل، کستاریکا، مکزیک، پرو، مقدونیه.
عدم شرکت در رای گیری: ۱ کشور؛ کوبا