فرات نیوز: کانون نویسندگان ایران روز سه‌شنبه، ۱۶ دی‌ماه، در صفحه فیس‌بوک خود خبر داد که وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی با احضار یکی از اعضای این کانون از برگزاری یک نشست ادبی این نهاد در روز سه‌شنبه «جلوگیری» کرده است.

کمیسیون فرهنگی کانون نویسندگان ایران ضمن پوزش از سخنرانان جلسه، اعضا و دوستداران کانون اعلام کرد که جلسه روز سه‌شنبه «به‌ناچار» برگزار نمی‌شود.

بر اساس این گزارش، نشست ادبی کانون نویسندگان ایران تحت عنوان «عصر ترجمه» قرار بود در منزل یکی از اعضای این کانون برگزار شود، اما روز دوشنبه این عضو کانون به یکی از ادارات وزارت اطلاعات احضار و از او خواسته شده که «این جلسه را لغو کند، در غیر این صورت نیروی انتظامی poster-kanoonمداخله خواهد کرد».

آن طور که در صفحه فیس‌بوکی کانون نویسندگان ایران آمده است، در این نشست ادبی بنا بود بابک احمدی، احمد پوری، ناصر زرافشان، فرزانه طاهری، علی عبداللهی و حسن مرتضوی سخنرانی کنند.

براساس این گزارش، در اواخر ماه گذشته نیز «ماموران امنیتی» با احضار یکی از اعضای کانون نویسندگان ایران از برگزاری جلسه «جمع مشورتی کانون» در خانه وی ممانعت کرده‌اند.

کانون نویسندگان ایران که از سال ۱۳۴۷ خورشیدی به دست کسانی چون جلال آل احمد،‌ احمد شاملو، سیمین دانشور و تنی دیگر بنیاد نهاده شد در سال‌های بعد از انقلاب سال ۱۳۵۷ همواره با برخورد امنیتی از هرگونه حضور اجتماعی و حتی برگزاری مجمع عمومی برای تعیین هیئت دبیرانش محروم بوده است.