نسرین الماسی

سخنی با خوانندگان و سپاسی از آنان و حامیان شهروند

شهروند از ابتدای تولد همواره کوشیده است که ارتباطش را با خوانندگانش تنها به نشریه محدود نکند و در کنار آن که هر هفته به خانه های شما آمده، با برگزاری برنامه های متعدد و متنوع – سخنرانی – شب شعر و قصه – نمایش فیلم – معرفی کتاب و…  در شهر تورنتو (و از طریق گزارش ها و عکس هایش در سراسر دنیا)  با خوانندگانش رابطه ای مستقیم تر و تنگاتنگ تر برقرار کند،  تا بیشتر با آنها و نظراتشان آشنا شود و در پس این آشنایی بهتر به مسئولیت خود عمل کرده باشد، و در رسیدن به این مهم هرگز از به کار بردن شیوه های تازه رویگردان نبوده و همچنان در تلاش است که این راه های ارتباط گیری را قوی تر و متنوع تر کند. از اخیرترین  راه و روش های نو،  تغییرات جدید در سایت شهروند و به وجود آوردن امکان رابطه بی واسطه  خوانندگان با یکدیگر و نیز نویسندگان شهروند است. همان گونه که ملاحظه کرده اید هم اکنون  شما می توانید با نوشتن نظراتتان در پائین هر مطلب  در ایجاد یک بحث و گفت وگو فعالانه شرکت کنید.

ناهید شمشیری در کنار سفره زیبای هفت سین که برای جشن شهروند با همکاری ملکناز صدوقی چیده بود

 و اما جشن نوروزی  شهروند که از سال پیش به انجام آن مبادرت کرده ایم و تاکنون دو سال پی در پی همراه با بخشی از خوانندگانمان نوروز را به جشن نشسته ایم،  امکان دیگری بوده است برای برقراری این رابطه و ارتباط گیری بیشتر. این تجربه برای ما شهروندیان بسیار جذاب، نشاط انگیزو مفید بوده است.

در سال نخست که ما از همیاری و پشتیبانی دو تن از دوستان و  کوششگران  جامعه ایرانی خانم فریده یحیی پور و دکتر سیاوش اسدپور در امور اجرایی آن برخوردار بودیم،  تنی چند از هنرمندان محبوب و مسئول شهرمان  آقایان سلیمان واثقی (سلی)، بابک امینی، رضا و امیر منبع چی(گروه چکاوک)، آیدا مفتاحی، امیر رهبر و نیز گروه رقصندگان گیلک با هنرنمایی داوطلبانه خود در کنار آقای هوشنگ توزیع و خانم شهلا سرشار از لوس آنجلس و نیز دی جی امیر از تورنتو شبی فراموش نشدنی برای ما به یادگار گذاشتند. معرفی نوروز و فلسفه وجودی آن به مهمانان غیر ایرانی توسط دکتر براهنی و نیز غزل خوانی ایشان در آن شب از مواردی ست که فراموش نخواهد شد. و البته این شب زیبا و خاطره انگیز بدون  سفره هفت سینی که هنرمندانه و بسیار زیبا توسط خانم پرستو حسینی چیده شده بود، قطعا کامل نمی شد. 

  امسال نیز چون سال گذشته ما جشن نوروزی شهروند را روز شنبه ۲۰  مارچ در سالن مجلل و با شکوه له پارک برگزار کردیم. زحمت اجرایی این جشن، از آن”کمیته برگزاری جشن نوروزی شهروند ۱۳۸۹” به مدیریت مهندس لیلی نبوی بود که از چهره های فرهنگی و فعال این شهر هستند. لیلی نبوی سال هاست که با تهیه و اجرای برنامه های آموزنده و فرهنگی رادیو و نیز تلویزیونی در رادیو صدای ایران یکی از چهره های تاثیرگذار فرهنگی شهر ما تورنتوست. نبوی همچنین یکی از مسئولان شب های شعر و هنر شهروندست که به زعم شرکت کنندگان این نشست ها از برنامه های موفق ادبی و فرهنگی شهرمان بوده است.  خانم نبوی در کمیته برگزاری از همکاری خانم ها میترا هامان – مریم مستعدی – الناز دهقان – نسیم – الهام-   نیلوفر و آقای علی مرتضوی  نیز برخوردار بود.  بدون کوشش داوطلبانه این عزیزان قطعا این شب مفرح و خاطره انگیز میسر نمی بود.

امسال مسئولیت تزئین  سفره هفت سین را سازمان زنان ایرانی انتاریو(خانم ملک ناز صدوقی) و نیز خانم ناهید شمشیری به عهده داشتند. بی اغراق  بازدیدکننده ای نبود که لب به ستایش  از این سفره زیبا و با شکوه  نگشاید. بی گمان ستاره آن شب، سفره هفت سین شهروند بود که ناهید شمشیری با تلفیق ایده های مدرن و پست مدرن به این سفره هزاران ساله جلوه و شکوه خاصی داده بود. این دوستان برای حمایت از شهروند داوطلبانه امکانات و هنر خود را در اختیار شهروند گذاشته بودند که سپاسگزارشان هستیم.

مقامات فدرال، استانی و شهری در جشن نوروزی شهروند شرکت کردند

 از دیگر عزیزانی که ما را در آن شب یاری دادند ماندانا مستان از اعضای جوان و کوشای جامعه ایرانی بود. ماندانا مستان  بخشی از تحصیلات خود را در ایران گذرانده، و سپس آن را در کانادا به اتمام رسانده و در حال حاضر با سی. بی. سی کار می کند. او برای جامعه ایرانی چهره ای شناخته شده است و از جمله فعالیت هایش همکاری با رادیو صدای پارسی، انجمن دانشجویان ایرانی تورنتو و فستیوال تیرگان بوده است. او با انتخاب شعر نغز و زیبایی که پیش درآمد سخنانش بود، به عنوان  مجری در آن شب خوش درخشید. جامعه ایرانی در غربت باید به خود ببالد که چنین جوانان توانا، مسئول و با درایتی در میان خود دارد. 

 یکی از مهمترین ویژگی های برنامه نوروزی شهروند مردمی بودن و همه شمول بودن آن است. همانطور که می دانیم تا پیش از این هر ساله نوروز توسط جمع هایی جشن گرفته می شد و  محدود  به افراد آن گروه ومحفل و تشکل  بود و دعوت عام و همگانی صورت نمی گرفت. شهروند به عنوان نشریه ای که خود را از آن جامعه  می داند، با اعلام عام برنامه نوروزی اش رسمی را که، تا پیش از این یکی دو سال، مرسوم بود به چالش گرفته است. 

ویژگی دیگر جشن نوروزی شهروند حضور هنرمندان و نویسندگان محبوب و مردمی ست، که در طول حیات کاری شان ثابت کرده اند که هر جا مردم هستند آنها نیز حضور دارند. در همین جا باید به حضور نصرت پرتوی، عباس جوانمرد، توران زندیه، غلامحسین نامی، رضا براهنی، سهیل پارسا، محمود معراجی، ساناز صحتی، بهرام بهرامی، جعفر والی، حسین افصحی، مهدی مهرآموز، کریم زیّانی، اسد مذنبی، فیروزه اطهاری، میترا قوامیان و بسیاری دیگر، اشاره کنم و قدردانشان باشیم.

ماندانا مستان مجری جشن نوروزی ۱۳۸۹

و نیز حضور دکتر رضا مریدی اولین نماینده ایرانی تبار مجلس در امریکای شمالی به همراه همسر و دیگر اعضای خانواده شان  مغتنم و عزیز بود.

 از دیگر ویژگی های جشن نوروزی شهروند حضور متنوع و پرشمار چهره های سیاسی و فعال از احزاب مختلف کانادایی ست. شهروند همیشه همگان را تشویق کرده است که به عنوان شهروندان مدرن و مسئول در امور سیاسی اجتماعی و فرهنگی شهر کوشا باشند و ضمن مسئولیت خواهی از دست اندرکاران و مسئولان امر، خود نیز به عنوان شهروندان مدرن مسئولیت پذیر باشند و با شرکت در انتخابات (شهری- استانی و فدرال) وظیفه شهروندی خود را به جا آورند و به همین سبب  بر آن بوده است که در حد امکانات و توان خود این ارتباط را بین جامعه ایرانی و سیاستمداران و مسئولان سهل تر کند. و باز بر همین مبنا از سیاستمداران و نمایندگان مجلس  دعوت می کند تا با شرکت در جشن نوروزی شهروند ساعاتی را فارغ از کارهای اداری و رسمی در کنار ایرانیان بگذرانند تا هم بیشتر با جامعه ایرانی بدون واسطه و از نزدیک آشنا شوند و هم ایرانیان شرکت کننده در جشن با آنان از نزدیک آشنا شوند. رسم و سنتی که باز هم تا پیش از جشن نوروزی شهروند اجرا نمی شد و یا اگر می شد بسیار محدود و گزینشی صورت می گرفت.

تاکید می کنم که  حضور دکتر مریدی نماینده مجلس  انتاریو در هر دو سال جشن نوروزی شهروند از امتیازات دیگر این دو شب بوده است. دکتر رضا مریدی اولین نماینده ایرانی تبار در امریکای شمالی یکی از چهره های پرکار و شاخص در جامعه ایرانی  است و در حرکت های اجتماعی و فرهنگی همیشه یاریگر شهروند بوده است.

تیم شهروند درجشن نوروز ۱۳۸۹

 و البته بی حضور و شرکت شما مردم و خوانندگان عزیز شهروند، هیچ یک از این خواسته ها امکان حیات نمی یافتند. پس پیش و بیش از هر چیز این  شما عزیزان بوده اید که به  شبهای نوروزی شهروند معنا بخشیده اید.  از تمام عزیزانی که در این دو برنامه نوروزی شهروند ما را تنها نگذاشتند و با حضورشان به جشن شهروند گرما و معنا بخشیدند سپاسگزاریم. شهروند به خود بالیده است که در طول حیات ۲۰ ساله اش همیشه یاریگر و مشوق فعالیت های جامعه ایرانی بوده است و در حد توانش از کوشش های فرهنگی اجتماعی سیاسی جامعه ایرانی حمایت کرده است، و بی گمان پاسخ به دعوت شهروند از همان  رابطه برابر،  سالم و دوطرفه ی مسئولیت خواهی و مسئولیت پذیری  که شهروند  مشوقش بوده، ناشی شده است.

 بی گمان اگر همراهی و حمایت های مالی حامیان برنامه نوروزی شهروند نبود ما هرگزنمی توانستیم شبی با چنین کیفیتی فراهم آوریم. جا دارد در همین جا از تک تک پشتیبانان مالی جشن نوروزی شهروند سپاسگزاری کنیم. این عزیزان به ترتیب عبارتند  از:

  Persian Circle

 Farmani Law Office

 Times Group

 Taheri Exchange

 هاله سلطانی

 Shandiz Trading Inc.

مهندس لی لی نبوی مدیر اجرایی جشن شهروند در کنار همسرش کریم زیانی

 آژانس مسافرتی اطلس ( آذین مهاجر)

  Green Rent

  Empress Dental Clinic

 سازمان زنان ایرانی انتاریو(IWOO)

  Gilva Accounting

 سرای بامداد

 از انجمن سکولارهای سبز و مشخصا خانم ها نسترن علیی و افسانه مهاجر و آقایان البرز آرشاک و سعید چوبک به خاطر حمایت بی دریغشان از جشن نوروزی شهروند سپاسگزاریم.

و با سپاس از همکاران و یاران شهروند در دفتر مرکزی: فرح طاهری – لیلا مجتهدی –  آرش خارابی – پروانه ابراهیمی – آرش عزیزی ـ  ژاله قاسمی-  سلورا لزرجانی-  دنیا ضیایی – سحر زرهی و کریستوفر ماگووا که بی همت آنان شهروند را توان زیستن نبود.

  ما را یاری کنید تا بتوانیم همچنان در خدمت جامعه مان باشیم و در بالندگی و بهروزی او قدم برداریم.