محمد رحیمیان

توریسم یکی از صنایع دنیاست که همواره از بدو ورود خود به چرخه اقتصاد، از رشد فزاینده و چشمگیری برخوردار بوده و به عنوان بزرگترین منبع درآمد ارزی و اشتغالزایی در کنار صنایعی مانند نفت و پتروشیمی خود را مطرح کرده است. بر اساس آمار سازمان جهانی گردشگری (WTO) رکورد گردشگران جهان با رشد ۱۰درصدی به ۷۶۰میلیون نفر رسیده است.

به گزارش اداره آمار کانادا، در فاصله سال های ۲۰۰۱ تا ۲۰۰۶، میزان رشد جمعیت مهاجر این کشور چهار برابر بیشتر از متولدین کانادا بوده است. نزدیک به ۶۰ درصد ساکنان جدید کانادا از آسیا و خاورمیانه به این کشور مهاجرت کرده اند. از سوی دیگر آمار جدید نشان می دهد کانادا در حال تجربه دوره جدیدی از رشد بالای جمعیت به خاطر افزایش مهاجرت به این کشور است. با آغاز دوره گرما در تورنتو که زمان آن هم طولانی نیست، عزیزان زیادی برای تازه کردن دیدارها به این شهر سفر می کنند. شاید شما خواننده گرامی نیز به زودی میزبان نزدیکانتان خواهید بود. همانگونه که در این مواقع به فکر راحتی مکان آنها هستید، به حفظ سلامتی آنان نیز در این سفر بیاندیشید. در این زمان به سن مهمانتان توجه نکنید چرا که حادثه و بیماری های ناگهانی، سن شخص را ارزیابی نمیکند. در برنامه رادیویی ما  شخصی ضمن تماس اعلام نمودند که برای سفر ، بیمه مسافرتی تهیه کردند و در آنجا در حین شنا، از سوی جانوری در آب گزیده شدند.  به گفته ایشان در بیمارستان بعد از اعلام داشتن بیمه، به قسمتی مجهز که به اظهار خودشان به هتل پنج ستاره شباهت داشته برده و مبلغ ۱۶۰۰ دلار هزینه درمانشان از سوی بیمه پرداخت شده است. شاید برای شما این حکایت ملموس تر شود که اگر خود را به جای شخصی بگذارید که برای تفریح به کشوری دیگر می رود و انتظار روبرو شدن با حوادث ناگهانی و هزینه های پیش بینی نشده را ندارد. همین حکایت برای کسی که از ایران به کانادا سفر می کند نیز برقرار است.

همانطور که می دانید در این کشور هزینه های درمان بسیار بالاست و البته گاه افرادی که در اینجا زندگی می کنند به دلیل داشتن کارت اهیپ (در استان انتاریو) به آن توجه کافی ندارند. خانمی که خودشان بیمه بیماری های سخت را از شرکت ما دارند، برای مادرشان که برای ۳ ماه مهمانشان بودند بیمه ای اخذ نکردند و البته معتقد بودند مادرشان جوانتر از آن بودند که بیمار شوند و به بیمه نیاز پیدا کنند. برای ما شنیدن اتفاق ناگوار، بخصوص برای کسانی که اطلاع کافی از بیمه دارند تاسف آور است. مادر این خانم در سن ۴۷ سالگی، بدون هیچ پیشینه بیماری،  در کانادا سکته کردند و هزینه های بیمارستان و اتاق مراقبت های ویژه، رقمی است سرسام آور.  آنچه ذکر آن در اینجا لازم است اینکه همراه با دعوت نامه تان، بیمه را  همراه کنید، این عمل به سفارت کانادا در ایران می گوید که شما از هر نظر برای میزبانی آمادگی دارید و از سوی دیگر اگر مهمان شما به هر علتی نتوانست ویزای سفر را دریافت نماید شما می توانید بیمه دریافت شده را به شرکت بیمه باز پس دهید. روزهای خوش دیدارتان را با بی احتیاطی و بی دقتی، به زمانی برای افسوس تبدیل نکنید

شرکت Insufin به منظور بالا بردن فرهنگ بیمه در جامعه، با طرح سئوال، به قید قرعه جوایزی را تقدیم خوانندگان عزیز می نماید. لطفا پاسخ خود را به آدرس info@insufin.com ایمیل فرمایید.

سئوال هفته: بیمه مسافرتی، چه مواردی را پوشش می دهد؟

 جایزه: بیمه مسافرتی Multi Trip یکساله به ارزش $۵/۰۰۰/۰۰۰

 *محمد رحیمیان عضو انجمن  رسمی مشاورین متخصص بیمه و امور مالی کانادا

www.insufin.com