بی بی سی: هیلاری کلینتون از هواداران خود به خاطر کمک به او برای کسب نامزدی حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری که از آن به عنوان یک لحظه تاریخی برای زنان یاد کرد تشکر کرده است. او در جمع هوادارانش در تجمعی در نیویورک گفت: “به لطف شما، به یک مقطع مهم پا گذاشته ایم.”

خانم کلینتون که زمانی سناتور و در دوره ای وزیر خارجه بود اشاره کرد که “این اولین بار است که یک زن در تاریخ کشور ما نامزد یک حزب عمده می شود.”

خبرگزاری آسوشیتدپرس روز دوشنبه گزارش داده بود که خانم کلینتون امتیاز لازم برای کسب نامزدی حزب را جمع آوری کرده است؛ یعنی ۲۳۸۳ نماینده در گردهمایی سراسری حزب از نامزدی او حمایت خواهند کرد. این رقم شامل “نمایندگان ویژه” حزبی است که نه براساس آرای عمومی بلکه با لابی یا بر اساس تمایلات خود به یکی از نامزدها تعهد می دهند.

Hilary-clinton

روز سه شنبه در شش ایالت دیگر انتخابات مرحله مقدماتی انجام شد. شبکه های خبری در آخرین ساعات روز سه شنبه پیروزی خانم کلینتون در نیوجرزی را قطعی دانستند اما رقابت در سایر ایالات بزرگ مثل کالیفرنیا فشرده تر به نظر می رسد.

سناتور برنی سندرز رقیب خانم کلینتون به پیروزی در کالیفرنیا چشم دوخته است تا بتواند توجیه کافی برای ادامه مبارزه داشته باشد. امید او راضی کردن نمایندگان ویژه است اما ناظران موفقیت او را بعید می دانند.

خانم کلینتون در پی پیروزی در نیوجرزی در یک توییت نوشت: “خطاب به هر دختر کوچکی که آرزوهای بزرگ دارد:‌ بله می توانید به همه جا برسید، حتی ریاست جمهوری. این شب مال شماست.”

همزمان پال رایان رئیس جمهوری خواه مجلس نمایندگان این کشور دونالد ترامپ نامزد حزب را به سخنان نژادپرستانه در مورد یک قاضی مکزیکی الاصل متهم کرده است.

آقای رایان روز سه شنبه گفت: “این ادعا که کسی نمی تواند به خاطر نژاد کارش را درست انجام دهد همان تعریفی است که از یک سخن نژادپرستانه وجود دارد.”

قاضی گونزالو کوریل مسئول رسیدگی به شکایتی علیه دانشگاه ترامپ است. اما آقای ترامپ گفته که با توجه به اینکه قاضی مکزیکی الاصل است نمی تواند در مورد او که خواستار ایجاد دیواری بلند بین آمریکا و مکزیک شده بی طرف باشد.

اظهارات آقای ترامپ در مورد این قاضی متولد آمریکا با موج انتقادها در داخل حزب جمهوری خواه روبرو شد.

او بعدا گفت که اظهاراتش سوءتعبیر شده است و انتقاد او حمله ای به همه مکزیکی ها نبوده است.

در پی انتشار گزارش آسوشیتدپرس در مورد رسیدن خانم کلینتون به حد نصاب لازم، مایکل بریگز سخنگوی آقای سندرز در بیانیه ای از اقدام “شتابزده” رسانه ها در شمارش آرای نمایندگان ویژه انتقاد کرد و گفت که نبرد بر سر جلب نظر این نمایندگان ادامه خواهد یافت.

او گفت که او برای تغییر نظر نمایندگان ویژه ای که قول حمایت از خانم کلینتون را داده اند تلاش خواهد کرد.

سناتور اهل ورمانت که جمعیت عظیمی بخصوص رای دهندگان جوان جلب گردهمایی‌های او می شوند قول داده است به مشکل نابرابری درآمد، حداقل دستمزد و بار سنگین هزینه تحصیلات عالی رسیدگی کند.

آنتونی زرکر تحلیلگر امور آمریکای بی بی سی می گوید که کمپین آقای سندرز بر شعارهای ضدتشکیلاتی استوار بوده و این باعث هیجان زیادی در میان بازیگران قدرت در حزب دموکرات و اعضای پر و پا قرص حزب که بیشتر “نمایندگان ویژه” را تشکیل می دهند نشده است.

نمایندگان ویژه قول حمایت از یک کاندیدا را پیش از همایش ملی حزب اعلام می کنند اما رای نهایی و رسمی در زمان برگزاری همایش خواهد بود. در همین گردهمایی‌های ملی است که نامزد احزاب رسما معرفی می شوند.

آسوشیتدپرس به نقل از مقام های کاخ سفید گزارش می دهد که آقای اوباما برای حمایت از خانم کلینتون در چند روز آینده آماده می شود.

آقای اوباما روز یکشنبه تلفنی با برنی سندرز صحبت کرد ،اما جزئیات این محاوره فاش نشده است.