محمد رحیمیان

پوکی استخوان (Osteoporosis) یک بیماری شایع متابولیک استخوان بوده و در آن کاهش عمومی و شدید در توده استخوانی (پوک شدن استخوان) به وجود می آید که در آن عناصر تشکیل دهنده استخوان از نظر کیفیت تغییر نمی کند، ولی از نظر کمیت کاهش می یابد. زنان بیشتر از مردان دچار پوکی استخوان می شوند و همینطور با افزایش سن احتمال بروز پوکی استخوان بیشتر می شود. عوامل متعددی وجود دارد که می تواند باعث بروز این بیماری شود از جمله کاهش و از بین بردن فعالیت عضو به علت حرکات طولانی مدت، رژیم های غذایی یا کمبود مواد پروتئینی، دریافت ناکافی کلسیم، کمبود ویتامینD، مصرف زیاد کافئین، یائسگی زودرس (قبل از ۴۵ سالگی)، وراثت، زنانی که تخمدان هایشان با عمل جراحی از بدن خارج شده، زنانی که دارای استخوانهای کوچک بوده یا کوتاه قد و لاغر هستند، زنان اروپای شمالی یا آسیایی تبار و همچنین بیماریهایی نظیر تیروئید، کلیه و برخی از سرطانها ممکن است به پوکی استخوان منتهی شود.

توده استخوانی هر فرد معمولا در۳۰تا ۳۵ سالگی به بیشترین میزان خود می رسد و پس از این سن، کاهش توده استخوان به صورت یک روند طبیعی پیری آغاز می شود. طبق آمار از شبکه ملی مدارس علمی ایران ۵۰ درصد افراد بیش از ۶۵ سال سفیدپوست پوکی استخوان داشته و فقط در ۲۰ درصد از این افراد علائم بالینی وجود دارد. ۳۰ درصد افرادی که به سن ۷۵ سالگی رسیده اند دچار شکستگی ناشی از پوکی استخوان (استئوپروز) می شوند.

وزن کم زنان بسیار لاغر که عادت ماهانه آنها را مختل کند می تواند آنها را در معرض پوکی استخوان قرار دهد. همینطور ورزش نکردن و نداشتن فعالیت، کاهش توده استخوان را تسریع می کند. اگر برنامه تلویزیونی ما را دیده باشید در گفتگویی که با دکتر بهرام جم (متخصص فیزیوتراپی) داشتیم به این نکته اشاره داشتند که مردان و زنان مبتلا به دردهای استخوانی نباید ورزش را کنار بگذارند.

برای بررسی بیشتر و داشتن اطلاعات کافی بهتر است از نظر متخصصان بهره مند شوید. آنچه به شغل و تخصص ما مربوط می شود، عدم توانایی شخص بیمار در انجام امور شخصی او می باشد و  اینکه چه راهکارهایی را می توان از طریق بیمه جویا شد و خود را بدان محافظت کرد.

همانطور که در موارد فوق ذکر شد افراد زیادی در معرض این بیماری قرار دارند. شخص مبتلا به تدریج از عهده کارهای روزانه اش به راحتی و به تنهایی برنخواهد آمد. در مواردی مشاهده شده که شخص مبتلا به پوکی استخوان دچار استئومالاسی نیز می شود. به زبان ساده تر دچار تغییر شکل در قفسه سینه خواهد شد. بدشکلی ستون مهره ای و فضای دنده ای ممکن است باعث نارسایی تنفسی شود و گاه مورد دوم می تواند خود باعث پوکی استخوان شود.

زبان بیمه در این مرحله، تفکر کردن و مقابله صحیح قبل از وقوع بیماری است. گاه ممکن است اینگونه به نظر رسد که بیمه با بیان اینگونه موارد می خواهد افراد را نگران سازد، اما اگر واقع بین باشیم متوجه می شویم که بیمه ناچار است به شما از قبل هشدار دهد تا بتواند کمک مناسبی باشد. موارد متعددی از مراجعه کننده ها وجود دارند که بعد از مبتلا شدن به واریس، افسردگی، سکته قلبی و حتی سرطان به کمک بیمه نیازمند بودند، ولی متاسفانه با کمی تاخیر مراجعه کردند.

در سلسله مقالات ما، شما با بیماریهایی آشنا می شوید که با آنها بیگانه نیستید، اما به آن فکر نمی کنید. فقط دقایقی بیاندیشید که اگر نتوانید کارهای روزانه تان را انجام دهید چه خواهد شد؟ اگر نتوانید سر کار خود حاضر شوید بر سر هزینه های شما که ثابت و پا برجا هستند چه خواهد آمد؟ چه کسی پاسخگوی هزینه های درمان شماست؟

گاه بد نیست میان مشغله های روزانه و دوندگی های بی پایانمان، به جسم خسته مان نگاهی کنیم. برای روزهای بیماری اش چه اندیشیده اید؟…

 * محمد رحیمیان کارشناس ارشد بیمه و سرمایه گذاری و عضو انجمن رسمی مشاورین متخصص بیمه و امور مالی کانادا است.