در پی وقوع انفجار در معدن یورت آزادشهر در ۹۰ کیلومتری شرق گرگان در استان گلستان که ظهر روز چهارشنبه ۱۳ اردیبهشت به وقت ایران رخ داد، تاکنون پیکر ۲۲ کارگر از معدن خارج شده اما هنوز مشخص نیست که چه تعداد دیگری هنوز در معدن هستند. پیشتر وزیر کار ایران گفته بود ۳۵ نفر در این معدن کشته شده اند.

به گفته حسینقلی قوانلو، رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت گلستان «دیگر امیدی به زنده ماندن محبوس شدگان نیست.»

رادیو آلمان گزارش می دهد که بر اساس گزارش‌هیأت مدیره معدن زغال‌سنگ یورت، سه عضو از پنج عضو هیأت مدیره این معدن وابسته به “گروه مالی مهر اقتصاد” هستند. بانک مهر اقتصاد با نام موسسه قرض‌الحسنه بسیجیان در سال ۱۳۷۲ تاسیس شده است. خبرگزاری کار ایران، ایلنا بر اساس سندی که از گزارش هیأت مدیره معدن یورت منتشر کرده، نوشته سه نفر از پنج سهامدار این معدن از وابستگان نهاد بسیج مستضعفان هستند.

بر اساس این گزارش سه عضو از پنج عضو هیات مدیره این معدن اعضای شرکت‌های زیرمجموعه هلدینگ توسعه معادن روی ایران هستند. عمده سهام هلدینگ توسعه معادن روی نیز متعلق به گروه مالی مهر اقتصاد و شرکت سرمایه‌گذاری مهر اقتصاد ایرانیان است.

بانک مهر اقتصاد فعالیت خود را در سال ۱۳۷۲ با نام موسسه قرض‌الحسنه بسیجیان آغاز کرد و هم‌اکنون زیرمجموعه بنیاد تعاون بسیج است.

حوالی ساعت ۱۲ ظهر روز چهارشنبه (۱۳ اردیبهشت/ ۳ مه) انفجاری در معدن یورت رخ داد. تا کنون اجساد ۲۲ معدنچی که در این حادثه کشته شده‌اند، شناسایی شده است. بر اساس آخرین اخبار بین ۶ تا ۱۳ نفر همچنان در معدن محبوس هستند.

خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا خبر داده که تعداد زیادی از کارگران این معدن بیمه حادثه و مسئولیت نداشتند.

mine–yourt-1
mine–yourt-8
mine–yourt-7
mine–yourt-6
mine–yourt-5
mine–yourt-4
mine–yourt-3
mine–yourt-2

هنوز علت انفجار مشخص نشده است

درباره علت وقوع انفجار در این معدن هنوز دلیل مشخصی از سوی مقامات ذکر نشده است. بسیاری از کارگرانی که زنده مانده‌اند گفته‌اند که پیش از انفجار بوی گاز استشمام کرده‌اند. خبرگزاری مهر به نقل از یکی از معدنچیان حاضر در حادثه  گزارش داد که “معدن یورت  سنسور تشخیص نشت گاز ندارد و علت اصلی این حادثه هم انفجار گاز به دلیل نشت آن بوده است”.

این معدنچی همچنین تصریح کرد که نکات ایمنی در این معدن “هیچگاه رعایت نمی‌شد و این یکی از دلایلی بود که منجر به این حادثه شد”.

 اما معاون وزیر صنعت و معدن این ادعا را “نادرست و عوامانه” دانسته و علت انفجار را استفاده از استارتر لوکوموتیو توسط کارگران اعلام کرده است.

 خبرگزاری تسنیم در مورد عامل انفجار در این معدن نوشته بود که یکی از لوکوموتیوهای حمل و نقل در داخل تونل خاموش شده بود و هنگام روشن کردن لوکوموتیو به شیوه باطری به باطری، گاز متان انباشت شده در داخل معدن بر اثر جرقه منفجر شده است.