مرگ مشکوک استاد ایرانی ـ کانادایی در زندان اوین

 

شهروند ـ کاووس سیدامامی، فعال محیط زیست و دکترای جامعه‌شناسی، عضو هیئت علمی دانشگاه امام صادق، استاد ارتباطات و مدیرعامل مؤسسه «حیات وحش میراث پارسیان» در ۱۹ بهمن ۱۳۹۶ در زندان اوین درگذشت.

سیدامامی به همراه هفت تن دیگر از همکارانش در حیات وحش میراث پارسیان دو هفته پیش از درگذشتش (۴ بهمن) به اتهام جاسوسی بازداشت شده بود.

کاووس سیدامامی متولد ۱۳۳۲، لیسانس جامعه شناسی اش را از دانشگاه اوهایو در سال ۱۳۵۴و فوق لیسانس امور بین المللی را از همان دانشگاه یک سال بعد گرفت. او در سال ۱۳۶۷ از دانشگاه ارگان آمریکا فوق لیسانس جامعه شناسی و سال ۱۳۷۰ دکترای جامعه شناسی را از همان دانشگاه دریافت کرد.

سیدامامی بیش از ۳۹ کتاب فارسی و انگلیسی پیرامون اخلاق، علوم سیاسی، محیط زیست، فرهنگ و ملیت و علوم اجتماعی تألیف و تدوین کرده و طرح‌های پژوهشی متعدد در زمینه آلودگی هوا، بحران‌های زیست‌ محیطی، قومیت و هویت در دانشگاه و … انجام داده‌ است.

دکتر سیدامامی دو تابعیتی بود و شهروند کانادا نیز محسوب می شد. حال دولت کانادا خواهان پاسخگویی ایران درباره شرایط منتهی به مرگ کاووس سیدامامی، شهروند ایرانی-کانادایی در زندان اوین تهران شده است.

به گزارش بی بی سی، مقام‌های قضایی و امنیتی ایران می‌گویند که آقای سیدامامی، فعال محیط زیست و استاد دانشگاه، در زندان خودکشی کرده و او را متهم می‌کنند که بخشی از یک شبکه جاسوسی برای سیا و موساد، دستگاه‌های اطلاعاتی آمریکا و اسرائیل بوده است.

کریستیا فریلند، وزیر امور خارجه کانادا در بیانیه‌ای از وضعیت بازداشت و مرگ آقای سید امامی به شدت ابراز نگرانی کرده و گفته است که کانادا بارها درباره این پرونده نگرانی خود را ابراز کرده است. در این بیانیه آمده: “یک کانادایی جان خود را از دست داده است. ما انتظار داریم که دولت ایران اطلاعات و پاسخ‌های خود را درباره شرایط منتهی به این تراژدی در اختیار ما بگذارد.”

خانم فریلند تأکید کرده که از تمام ابزارهای در اختیار دولت کانادا برای کسب اطلاعات بیشتر استفاده خواهد کرد.

همچنین لیندا فروم سناتور محافظه کار از دولت لیبرال کانادا درخواست کرد که درباره ی مرگ کاووس سید امامی در ایران با قاطعیت بیشتری برخورد کند.  لیندا فروم خودکشی سیدامامی را دروغ محض خواند و گفت، تنها گفتن این که دولت کانادا نگران این اتفاق است کافی نیست و باید جسد کاووس سیدامامی تحت نظر متخصصان کانادایی کالبد شکافی شود تا دلیل مرگ او که به گفته ی فروم قطعا خودکشی نیست بررسی گردد در غیر این صورت هیچ کدام از سخنان مقامات ایرانی قابل اعتماد و اعتبار نیست.

همچنین لیندا فروم معتقد است که کانادا نباید برای برقراری روابط دیپلماتیک با ایران عجله کند.

کانادا روابط دیپلماتیک خود را با ایران از سال ۱۳۹۱ به حالت تعلیق درآورده و در تهران سفارت ندارد.

همسر کاووس سیدامامی در مراسم خاکسپاری

بسیاری دیگر از مقامات سیاسی در کانادا با خبر مرگ مشکوک کاووس سید امامی واکنش نشان داده اند و می گویند که گفته های دولت ایران مبنی بر اقدام وی به خودکشی و شواهد موجود بر این اقدام اصلا کافی نیست و مسئولیت حفظ امنیت جان او با سازمان زندان ها بوده است که متاسفانه بسیار در این مورد کوتاهی شده است.

جلسه وزارت اطلاعات، قوه قضائیه و سپاه با فراکسیون محیط زیست مجلس

به گزارش بی بی سی، در ایران مقام‌هایی از وزارت اطلاعات، قوه قضائیه و سپاه پاسداران ایران در دیدار با اعضای فراکسیون محیط زیست مجلس درباره مرگ کاووس سیدامامی در زندان جلسه‌ای برگزار کرده‌اند.

فاطمه ذوالقدر، از اعضای فراکسیون محیط زیست مجلس ایران به خبرگزاری جمهوری اسلامی، ایرنا، گفت که مسئولانی از وزارت اطلاعات، قوه قضاییه و سپاه پاسداران توضیحاتی در مورد جزئیات مرگ سید امامی دادند و فردا، پنجشنبه ۲۶ بهمن نیز جلسه مشابهی برگزار خواهد شد.

خانم ذوالقدر به نقل از معاون پارلمانی قوه قضائیه گفت که آقای سیدامامی با حکم دادستانی بازداشت شد: “وی پس از یکی از بازجویی ها خواستار موکول شدن ادامه بازجویی به روز بعد شد و پس از این که به اتاق خود بازگشت در سرویس بهداشتی اقدام به خودکشی کرد.”

به گفته نماینده تهران در مجلس ایران، مقام سپاه هم در این جلسه گفت که طبق آیین دادرسی کیفری و اساسنامه سپاه، پیگیری مسائل مربوط به جاسوسی به عهده اطلاعات سپاه پاسداران است.

پیشتر، علی مطهری، از نمایندگان مجلس ایران با اشاره به مسئولیت سازمان اطلاعات سپاه در این پرونده گفته بود: “مبارزه با جاسوسی کار تخصصی وزارت اطلاعات است و بهتر است این دو نهاد در کار یکدیگر دخالت نکنند.”

دادستان تهران عباس جعفری دولت‌آبادی، دیروز گفت که کاووس سیدامامی، با «افسر اطلاعاتی آمریکا در ایران» در ارتباط بوده است. او بازداشت‌شدگان دیگر مرتبط با این پرونده را هم به ارتباط با سیا و موساد متهم کرد و گفت آنها ده سال پیش موسسه‌ای “در قالب فعالیت‌های زیست‌محیطی” ایجاد کرده بودند.