دامنه بهره برداری ابزاری از کودکان در جنگ ها روز به روز گسترده تر می شود. این پدیده تاکنون به حکومت های خودکامه آفریقا و برخی از کشورهای آفریقائی اختصاص داشت، اما اکنون روسیه و ترکیه نیز به این روند می پیوندند.

در خاورمیانه، جمهوری اسلامی ایران نخستین کشوری بود که با ایجاد بسیج دانش آموزی کودکان و نوجوانان را برای جنگ یا تبلیغات جنگی و حتی مقابله با اعتراض های همگانی مورد سوء استفاده قرار داد. اکنون، با توجه به تازه ترین گزارش های هفته نامه اشپیگل آلمان، این سوء استفاده غیرانسانی از کودکان در روسیه و ترکیه نیز باب شده است. هفته نامه آلمانی هفته گذشته گزارشی را درباره “ارتش جوانان روسیه” منتشر کرد که عکس های متعددی را نیز در بر می گرفت. این عکس ها کودکان و نوجوانان کم سن و سال و نابالغی را نشان می دادند که در اونیفورم نظامی سرگرم رژه رفتن بودند. اشپیگل آنلاین نوشت که این کودکان آموزش نظامی می بینند و برای جنگ آماده می شوند.

“ارتش جوانان روسیه” تداعی کننده “فرزندان هیتلر” است. سازمانی که در دوران جنگ جهانی دوم برای جذب نوجوانان نابالغ به جنگ تشکیل شد و ده ها هزار دختر و پسر بیگناه را در میدان های جنگ و دفاع از شهرها به خاک و خون کشید.

 

نمایش تهوع آور اردوغان

با گذشت چند روز از انتشار این گزارش تکان دهنده، روز دوشنبه ۲۶ فوریه همین نشریه عکسی از یک دختربچه شش/ هفت ساله اونیفورم پوش گریان را منتشر کرد که رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه خم شده و بر گونه او بوسه می زند.

برپایه گزارش هفته نامه آلمانی، این عکس روز شنبه ۲۳ فوریه امسال در همایش هواداران حزب عدالت و توسعه ترکیه در شهر “قهرمان مریز” واقع در جنوب شرقی ترکیه برداشته شده است.

اردوغان دختربچه اونیفورم پوش را به روی صحنه می آورد و در حالی که دخترک اشک می ریزد و آثار ترس در چهره اش آشکار است، خطاب به حاضران می گوید: “نگاه کنید! ما اینجا یک یکان  ویژه داریم، اما یکان ویژه که گریه نمی کند”.

به نوشته گزارشگر اشپیگل، اردوغان سپس با اشاره به دخترک گریان، ادامه می دهد: “اگر او شهید شود، به خواست خدا تابوت او با پرچم ترکیه پوشانده خواهد شد”. بعد به طرف دخترک خم می شود و می گوید: “او برای همه چیز آماده است. درسته؟” و دخترک، همانطور گریان و ترسان با صدائی فروخورده پاسخ می دهد: “بله”.

اشپیگل آنلاین می نویسد:”در دوران های عادی بهره برداری ابزاری از کودکان برای هدف های جنگی حیرت و نفرت بر می انگیزد، اما دوران امروز در ترکیه همه چیز هست غیر از عادی. از زمان حمله نظامی نیروهای ترکیه به عفرین در میانه ژانویه، هیجان جنگی تمام عیار بر جامعه ترکیه حاکم شده است”.

در ادامه گزارش می خوانیم: “زمان در سوریه به نفع ترکیه پیش نمی رود. حمله علیه شبه نظامیان ی پ ژ در استان عفرین از حرکت بازمانده است. سربازان ترکیه تاکنون به ندرت از مرز سوریه گذشته اند. از زمان آغاز جنگ به گزارش سازمان های مدافع حقوق بشر دست کم ۱۵۰ غیرنظامی کشته شده اند. دخالت رژیم اسد، عملیات را باز هم پیچیده تر کرده است. هرچه مشکلات بزرگ تر می شوند، لحن رجب طیب اردوغان خشن تر می شود. او عفرین را به محاصره و “تروریست ها” را به نابودی و سربازان آمریکائی را در صورت همکاری با کردها به مقابله تهدید می کند. او فریاد می زند: هرکه را سر راه ما قرار بگیرد جارو می کنیم”.

مجامع بین المللی سال ها است با بهره برداری ابزاری از “کودک سربازان” در کشورهای آفریقائی مبارزه می کنند. آن ها اکنون با چالش بزرگ تری روبرو شده اند. اگر کشورهای آفریقائی به صورت آشکار به وسیله حاکمان خودکامه و فاسدی اداره می شوند که اعتنائی به حقوق بشر و موازین بین المللی ندارند، در روسیه و ترکیه رژیم هائی بر سر کارند که مدعی مردمسالاری، انتخابات آزاد و رعایت استانداردهای بین المللی هستند. حال با این کشورها چه باید کرد؟

آنچه مسلم است، با انتشار عکس های “ارتش جوانان پوتین” و عکس کودک ترکی که به او اونیفورم یکان ویژه را پوشانده اند، نهادهای مدافع حقوق کودکان بیکار نخواهند نشست و مجامع بین المللی را به واکنش وادار خواهند کرد. اما آیا این واکنش ها تغییری در سیاست های فاشیستی اردوغان و پوتین خواهد داد؟ بعید به نظر می رسد، مگر آن که جامعه جهانی ابزارهائی را برای اعمال فشار واقعی بر مسکو و آنکارا به کار گیرد.

زیرنویس عکس: رجب طیب اردوغان: بوسه بر گونه دختربچه گریانی که قرار است شهید شود.