Select Page

یادبود یکصدمین سالگرد شروع جنگ اول جهانی در اتاوا

شهروند ـ علی شریفیان: روز دوشنبه چهارم اگوست برابر بود با یکصدمین سالگرد آغاز جنگ اول جهانی که سال ۱۹۱۴ شروع و در سال ۱۹۱۸ به پایان رسید. به این مناسبت و به یاد سربازان کانادایی که در این جنگ جانشان را از دست دادند، مراسم ویژه ای در اتاوا، پایتخت کانادا برگزار شد. در این مراسم علاوه بر رژه گروهی داوطلب که یونیفورم های مدل دوران جنگ اول را بر تن داشتند، استفن هارپر، نخست وزیر کانادا از سوی مردم حلقه گلی بر مزار سرباز گمنام گذاشت.

هارپر سخنرانی کوتاهی در بزرگداشت کانادایی هایی که در آن جنگ شرکت داشتند خطاب به شرکت کنندگان که شماری از آنها کهنه سربازان کانادا بودند، ایراد کرد. در جنگ اول جهانی ۶۰ هزار سرباز کانادایی در نبردها جان خود را از دست دادند. در این پیوند در بعضی از دیگر کشورهای جهان بویژه در اروپا هم مراسم مشابه ای برگزار شد. سایت سی تی وی به مناسبت سالگرد یکصد سالگی جنگ اول جهانی در یک نظرسنجی پرسیده است: آیا به نظر شما جنگ جهانی دیگری اتفاق خواهد افتاد؟ از ۲۴۲۳ نفری که به این پرسش پاسخ داده اند، ۱۷۵۲ نفر، ۷۲ درصد پاسخشان مثبت بوده و بقیه ۶۷۱ نفر، ۲۸ درصد گفته اند: «نه».

Harper-WWI

(Visited 1 times, 1 visits today)

About The Author

فرح طاهری

فرح طاهری روزنامه نگار ساکن تورنتو، دارای لیسانس روزنامه نگاری و فوق لیسانس علوم ارتباطات از دانشگاه علامه طباطبایی است. او از مارچ 1999 همکار شهروند در بخش تحریریه است.

نظر خوانندگان

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیشخوان

Pin It on Pinterest

Share This