وزیر خارجه‌ی تازه اسرائیل که گرایش راست افراطی دارد، سفر اروپایی خود را از ایتالیا آغاز کرد و اکنون به فرانسه رسیده است.  


شهروند ۱۲۲۸  پنجشنبه  ۷ می  ۲۰۰۹

 

رادیو آلمان: وزیر خارجه‌ی تازه اسرائیل که گرایش راست افراطی دارد، سفر اروپایی خود را از ایتالیا آغاز کرد و اکنون به فرانسه رسیده است. همچون ایتالیا، رسانه‌ها و محافل سیاسی فرانسه نیز واکنشی سرد به دیدار لیبرمن داشته‌اند.

نخستین سفر آویگدور لیبرمن وزیر خارجه تازه اسرائیل به اروپا با تنش‌های قابل پیش‌بینی همراه شده است. وزیر خارجه دست راستی قصد دارد روابط کشورش را بویژه با ایتالیا و فرانسه و آلمان و چک بهبود بخشد، اما سردی روابط را نمی‌توان پنهان کرد.

لیبرمن در اولین مرحله از سفر خود در ایتالیا با استقبال سرد دولتمردان این کشور روبرو شد. او با دیدگاه راست افراطی، گفتگو با فلسطینی‌ها را بیهوده می‌داند و راه حل تشکیل دو دولت همجوار را رد می‌کند. درحالیکه اتحادیه اروپا تشکیل دولت مستقل فلسطینی در کنار دولت اسرائیل را یگانه راه حل بحران خاورمیانه می‌داند.

لیبرمن در فرانسه نیز با وضع مشابهی روبرو شد: نیکولا سارکوزی رئیس جمهور فرانسه به روابط دوستانه با اسرائیل شهره است و همچنین با جامعه یهودیان مقیم فرانسه روابط گرمی دارد، اما هنوز روشن نیست که حاضر باشد با وزیر خارجه اسرائیل ملاقات کند.

جامعه یهودیان فرانسه با حدود ۴۹۰ هزار عضو اهمیت و وزن بالایی در کشور دارد، با وجود این در فرانسه نیز هرازگاهی از حملات ضدیهودی خبر می‌رسد و شمار این حملات در دوره اخیر بالا رفته است. برای نمونه گفته می‌شود که در جریان حمله اسرائیل به نوار غزه در آغاز سال جاری مسیحی ۳۵۰ مورد از عملیات ضدیهودی در فرانسه ثبت شده که به عرب‌تباران مقیم این کشور نسبت داده می‌شود.

به عقیده ناظران سیاسی هدف لیبرمن از سفر به اروپا آن است که کشورهای اروپایی را متقاعد کند که ایران بزرگترین خطر در منطقه است و همه نیروها باید برای مقابله با ایرانی مجهز به سلاح هسته‌ای به خدمت گرفته شود.

هدف دیگر لیبرمن این است که راه حل تأسیس کشور مستقل فلسطینی را از سیاست خاورمیانه ‌ای اتحادیه اروپا حذف کند، اما این موضع در اروپا طرفداری ندارد. در شرایط کنونی روشن است که دولت فرانسه مایل نیست در برابر جامعه یهودیان کشور قرار بگیرد، تنها راه باقیمانده آن است که دیدار وزیر خارجه اسرائیل در سطح رسمی بازتاب اندکی داشته باشد.