ماموریت کارشناس مستقل مقابله با خشونت و تبعیض بر پایه گرایش جنسی و هویت جنسیتی افراد در سازمان ملل، ویکتور مادریگال بورلوس، مجددا توسط شورای حقوق بشر این سازمان، به مدت سه سال تمدید شد

ویکتور مادریگال بورلوس چندی پیش گزارش مفصلی از وضعیت اقلیت‌های جنسی در کشور‌های مختلف را در نشست مشورتی سازمان ملل در ژنو ارائه داده بود. او از ژانویه‌ی سال ۲۰۱۸ به عنوان کارشناس مستقل مقابله با خشونت و تبعیض بر اساس گرایش جنسی و هویت جنسیتی برای سازمان ملل فعالیت می‌کند.  این تصمیم را شورای حقوق بشر سازمان ملل در نشستی که در دسامبر ۲۰۱۷ به این مناسبت برگزار شد، گرفت.  ویکتور بورلوس پیش از این هم به عنوان وکیل برای دادگستری کشور‌های آمریکایی در زمینه‌ی نقض حقوق بشر در کشور‌های آمریکای لاتین کار کرده بود. او در حال حاضر مسئول پروژه‌ی تحقیقاتی در حوزه‌ی اقلیت‌های جنسی و در بستر برنامه‌های حقوق‌بشری با موضوعیت ضد تبعیض و ضد خشونت دانشگاه هاروارد ایالات متحده‌ی امریکا نیز مشغول به کار است. ویکتور بورلوس حالا با ۲۷ رای موافق، ۱۲ رای مخالف و ۷ رای ممتنع دوباره در سمت کارشناس مستقل مقابله با خشونت و تبعیض بر پایه گرایش جنسی و هویت جنسیتی افراد، برای سه سال دیگر، تایید شده‌است.
درخواست تمدید ماموریت وی توسط ۱۳۱۲ سازمان مدافع حقوق ال‌جی‌بی‌تی از ۱۷۴ کشور جهان به این شورا ارائه شده بود که شش‌رنگ به عنوان یک سازمان ایرانی نیز یکی از امضا کنندگان بود.

شادی امین هماهنگ کننده شبکه شش رنگ در این مورد می‌گوید:”تمدید این نمایندگی برای جامعه‌ی اقلیت‌های جنسیِ بسیاری از کشور‌های آسیای غربی از اهمیت بسیار ویژه‌ای برخوردار است. کشورهایی که حکومت‌های‌شان ار امضا کردن بسیاری از تعهدنامه‌های حقوق‌بشری سرباز می‌زنند. مساله‌ای که دست این دولت‌ها را برای اعمال قوانین ضد اقلیت‌های جنسی و تبعیض و خشونت به دلیل گرایش جنسی و بیان و هویت جنسیتی‌شان باز می‌گذارد. “

شش‌رنگ تمدید ماموریت ویکتور میدریگال بورلوس را به عنوان کارشناس مستقل و ویژه‌ی حقوق جنسی و جنسیتی به این وکیل مجرب حقوق بشر و جامعه‌ی حقوق بشری سراسر دنیا تبریک می‌گوید.

شش‌رنگ (شبکه‌ی لزبین‌ها و ترنس‌جندر‌های ایرانی)

دوازدهم جولای دو هزار و نوزده

www.6rang.org