اشاره:

از این هفته ستونی در شهروند باز شده با عنوان “ایمیل های رسیده”. خوانندگان عزیز شهروند مرتب برایمان ایمیل های جالبی می فرستند، که فقط آن ها را می دیدیم و می خواندیم ولی هیچگاه به فکر استفاده از آنها نبودیم به چند دلیل: در بعضی از ایمیل ها لینک فیلم های یوتیوب و یا سایت های دیگر است که در نشریه قابل دیدن نیست، در بعضی از ایمیل ها اطلاعاتی داده شده که چون منبع آنها مشخص نیست، از صحت و سقم آنها بی اطلاعیم و فرصت و توان جستجو برای تائید یا رد آن نداریم و … اما با تمام این ها، فکر کردیم که بد نیست آنها را زیر عنوان “ایمیل های رسیده” بیاوریم تا خوانندگان در صورت تمایل خود به دنبال موضوع بروند و شاید بتوانند برای ما هم بنویسند به چه نتایجی رسیده اند.

شهروند اطلاعات مندرج در ایمیل های رسیده را نه تائید و نه رد می کند. منتظر ایمیل های جالب شما خوانندگان عزیز هستیم.

 

***  

تفاوت کشورهای ثروتمند و فقیر، تفاوت قدمت آنها نیست. 

برای مثال کشور مصر بیش از ۳۰۰۰ سال تاریخ مکتوب دارد و فقیر است!

اما کشورهای جدیدی مانند کانادا، نیوزیلند، استرالیا که ۱۵۰ سال پیش وضعیت قابل توجهی نداشتند، اکنون کشورهایی توسعه‌یافته و ثروتمند هستند.

تفاوت کشورهای فقیر و ثروتمند در میزان منابع طبیعی قابل استحصال آنها هم نیست.

 

ژاپن کشوری است که سرزمین بسیار محدودی دارد که ۸۰ درصد آن کوه‌هایی است که مناسب کشاورزی و دامداری نیست، اما دومین اقتصاد قدرتمند جهان پس از آمریکا را دارد. این کشور مانند کارخانه پهناور و شناوری می‌باشد که مواد خام را از همه جهان وارد کرده و به صورت محصولات پیشرفته صادر می‌کند.

مثال بعدی سوئیس است.کشوری که اصلاً کاکائو در آن به عمل نمی‌آید، اما بهترین شکلات‌های جهان را تولید و صادر می‌کند. در سرزمین کوچک و سرد سوئیس که تنها در چهار ماه سال می‌توان کشاورزی و دامداری انجام داد، بهترین لبنیات (پنیر) دنیا تولید می‌شود.

سوئیس کشوری است که به امنیت، نظم و سختکوشی مشهور است و به همین خاطر به گاوصندوق دنیا مشهور شده ‌است (بانک‌های سوئیس).

افراد تحصیل‌کرده‌ای که از کشورهای ثروتمند با همتایان خود در کشورهای فقیر برخورد دارند برای ما مشخص می‌کنند که سطح هوش  و فهم نیز تفاوت قابل توجهی در این میان ندارد.

نژاد و رنگ پوست نیز مهم نیستند، زیرا مهاجرانی که در کشور خود برچسب تنبلی می‌گیرند، در کشورهای اروپایی به نیروهای مولد تبدیل می‌شوند.

 

پس تفاوت در چیست؟

تفاوت در رفتارهایی است که در طول سال‌ها فرهنگ و دانش نام گرفته است.

وقتی که رفتارهای مردم کشورهای پیشرفته و ثروتمند را تحلیل می‌کنیم، متوجه می‌شویم که اکثریت غالب آنها از اصول زیر در زندگی خود پیروی می‌کنند:

۱ـ اخلاق به عنوان اصل پایه

۲ـ وحدت

۳ـ مسئولیت پذیری

۴ـ احترام به قانون و مقررات

۵ـ احترام به حقوق شهروندان دیگر

۶ـ عشق به کار

۷ـ تحمل سختی‌ها به منظور سرمایه‌گذاری روی آینده

۸ـ میل به ارائه کارهای برتر و فوق‌العاده

۹ـ نظم‌پذیری

اما در کشورهای فقیر تنها عده قلیلی از مردم از این اصول پیروی می‌کنند و بقیه می گویند ولش کن بابا…