کنفرانس اروپایی حزب مشروطه ایران(لیبرال دمکرات) در آخرین روزهای شنبه و یکشنبه ماه سپتامبر در لندن برگزار شد؛ این کنفرانس به پاس قدردانی از تلاش‌های وطن پرستانه دکتر حسین یزدی به نام ایشان خوانده شد؛ شهبانو فرح پهلوی هم با ارسال پیامی‌ از خدمات دکتر حسین یزدی تجلیل کردند. شرکت‌کنندگان در کنفرانس با بررسی شرایط جدید سیاسی و دیپلماتیک ایران که از سویی با حاکمیت فاشیسم مذهبی هر روز بیشتر در ناهنجاری‌های همگانی دست و پا می‌زند و از سوی دیگر با فعالیت‌های نیروهای وطن‌پرست و آزادیخواه در آستانه تحولات سرنوشت‌سازی قرار گرفته است، به ارائه راهکارهای تازه‌ای پرداختند.


کنفرانس حزب مشروطه ایران در لندن

محور سخنرانی‌ها و برنامه‌های کنفرانس بر محور همگرایی سیاسی در مبارزه علیه جمهوری اسلامی بود؛ سخنرانان حزبی و مهمانان به صورت متفق و هم‌رأی از ایجاد جبهه‌ای واحد سخن گفتند و بر ضرورت همراهی سیاسی برای نجات کشور در شرایط حساس و سرنوشت‌ساز فعلی تأکید ورزیدند. اتحاد و همگرایی سیاسی از اصول اولیه حزب مشروطه ایران (لیبرال دمکرات) است، همواره در کنار آزادی‌خواهی و وطن‌پرستی در جهت تحقق دموکراسی برای ایران بوده و تأمین منافع همگانی و امنیت شخصی شهروندان ایرانی را در خود جای داده است.

اشاره به جمله استراتژیک زنده‌یاد داریوش همایون «ایران همه آن چیزیست که داریم» در پسوند کنفرانس اروپایی حزب، نشانگر حساسیت حفظ چارچوب سرزمینی ایران و اصل اولیه و پایه اساسی در مبارزه مدنی و سیاسی هموندان است که اینک به خاطر شناخت شرایط نوین سیاسی و آگاهی از موقعیت دیپلماتیک کشور و تهدیداتی که ایران را مورد هدف گرفته‌اند، همراه و همیشه با ملی‌گرایی و آزادیخواهی سرلوحه عمل و فکر حزب مشروطه ایران(لیبرال دمکرات) قرار گرفته است.

می‌دانیم که دکتر حسین یزدی هم که کنفرانس فعلی به قدردانی از خدمات ایشان برگزار شد، در راستای وطن‌پرستی و مقابله با جاسوسان و دشمنان وطن در حیات سیاسی و اجتماعی خویش، شایسته این نام‌گذاری گردید؛ درواقع هم درک و شناخت شرایط سیاسی ایران و هم پاسداشت خدمات میهن‌پرستانه دکتر حسین یزدی در کنار هم موضوعیت عینی و حساسیت فعالین حزب مشروطه ایران (لیبرال دمکرات) را نشان می‌دهند. همانطور که هدایت و محوریت ملی‌گرایی آزادیخواهانه حول شخصیت و رفتار شاهزاده رضا پهلوی از موضوعاتی بود که در جای جای سخنرانی‌ها به آن اشاره شد و هوشیاری هموندان حزبی و همراهان سیاسی را به صحنه آورد.

قطعنامه پایانی کنفرانس اروپایی  (ایران همه آن چیزیست که داریم- بزرگداشت دکتر حسین یزدی) حزب مشروطه ایران (لیبرال دمکرات) ضمن تأکید بر هماهنگی نیروهای مخالف جمهوری اسلامی ایران، بر این نظر است که «هدف ما توقف سیاست‌هاى جاهلانه، ماجراجویانه و ویرانگرى است که با صدور تروریسم، با تبلیغ نفرت دینى و قومى و رجزخوانى‌هاى رسوا مى‌کوشد تا ایران را به ورطه جنگى نابرابر بکشاند. پیام ما صلح است در برابر جنگ، پیام ما حل اختلافات است با همه کشورها از طریق گفتگویى سازنده بر اساس تساوى و در چارچوب قوانین بین‌المللى.

هدف ما تامین شرایط سیاسى، قانونى، و عملى براى تجلى اراده ملى در راه تعیین مسیر آینده کشور و سیماى نهایى حکومت در چارچوب ارزش‌ها و معیارهاى نیاکانى ما به ویژه میراث گرانبهاى مشروطیت ایران است.»

بی‌تردید حضور فعالین سیاسی- شخصیت‌های فرهنگی و دیپلماتیک و خبرنگاران رسانه‌ای ایرانیان و بازتاب زنده و همزمان سخنرانی‌ها، از نکات قابل توجه و چشم‌نواز کنفرانس اروپایی حزب مشروطه ایران (لیبرال دمکرات) به شمار می‌روند.

قطعنامه کنفرانس اروپائى حزب مشروطه ایران (لیبرال دمکرات)

کنفرانس «ایران همه آنچیزیست که داریم» (بزرگداشت دکتر حسین یزدى)

کنفرانس اروپائى حزب مشروطه ایران (لیبرال دمکرات) که در روزهاى ۶ و ٧مهرماه، برابر با ٢٨ ام و ٢٩ ام ماه سپتامبر ٢٠١٩ در لندن برگزار شد با گردهمائى گروهى از همرزمان حزبى و فعالان و صاحب‌نظران سیاسى به بررسى اوضاع‌ و احوال کنونى میهنمان ایران پرداخت و رهنمودهاى لازم براى ادامه مبارزات حزب را تعیین کرد.

این کنفرانس در شرایطى تشکیل شد که میهنمان با چالش‌ها و خطرهاى گوناگون روبروست. چالش‌ها و خطرهایی که گردانندگان جمهورى اسلامى توان و اراده و تعهد لازم براى رویارویی با آن‌ها را ندارند.

کنفرانس پس از بحث‌های دامنه‌دار بار دیگر به این نتیجه رسید که جمهورى اسلامى نه‌تنها اصلاح‌پذیر نیست بلکه به‌صورت بزرگ‌ترین مانع در راه اصلاحات ضرورى براى حفظ تمامیت ارضى، استقلال و همبستگى ملى ایران درآمده است.
 بدین ‌سان نخستین و در حال حاضر مهم‌ترین وظیفه همه نیروهاى حزبى تبلیغ ضرورت فورى تغییر رژیم در ایران است. در این راستا، کنفرانس تأکید کرد که تغییر رژیم تنها در چهارچوب فرهنگ و سنت جنبش مشروطیت ایران کارآئى خواهد داشت. مشروطیت ایران نقطه اتکائى براى اهرم مبارزات ملى براى پایان دادن به بن‌بستی است که جمهورى اسلامى و مرام و مسلک ارتجاعى و ضد ملى آن در ایران به وجود آورده است.

حزب مشروطه ایران (لیبرال دمکرات) از کلیه نیروهاى ترقی‌خواه، ملى و دمکرات دعوت می‌کند تا مبارزات خود را در جهت تغییر رژیم در ایران هماهنگ سازند و شعار “به ‌پیش با مشروطه خویش” را محملى براى اتحاد عمل قرار دهند.

حزب مشروطه ایران (لیبرال دمکرات) همچنین از افراد و نیروهایى که هنوز در داخل نظام جمهورى اسلامى حضور دارند، دعوت می‌کند که با اندیشیدن به آینده ایران و آینده خودشان، از این رژیم نالایق، سرکوبگر و شکست‌خورده جدا شوند و به مبارزات ملت ایران بپیوندند.

هدف ما نجات ایران و ترسیم راهى بهتر براى میهن عزیزمان است. هدف ما نه انتقام‌جوئی است و نه انحصار قدرت زیرا مشروطیت هرگونه انتقام‌ جوئی و انحصار قدرت را رد می‌کند.

هدف ما پایان دادن به رژیمى است که می‌کوشد تا جامعه ایرانى را در گردابى از فساد، اختلاس، رشوه‌خواری و غارت بیت‌المال غرق کند.

هدف ما پایان دادن به رژیمى است که تمامیت ارضى و حاکمیت ملى ما را با پذیرفتن خوارى و خفت در شکل اعلامیه شرم ‌آور برجام و کنوانسیون غیرعادلانه خزر درخطر قرار داده است. ملت ایران خود را به هیچ‌یک از خوارى و خفت‌هایی که جمهورى اسلامى پذیرفته است متعهد نمی‌داند.

هدف ما پیروزى مبارزات قهرمانانه ‌ای که زنان و مردان ایرانى از پیر و جوان و از همه طبقات علیه این رژیم ضد ملى و ضد انسانى آغاز کرده‌اند است. حزب مشروطه ایران (لیبرال دمکرات) صداى بی ‌صدایان در ایران است و ما تردید نداریم که صداهاى عدالت‌خواهانه در داخل کشور هرروز رساتر و رساتر خواهد شد.

هدف ما توقف سیاست‌های جاهلانه، ماجراجویانه و ویرانگرى است که با صدور تروریسم، با تبلیغ نفرت دینى و قومى و رجزخوانی‌های رسوا می‌کوشد تا ایران را به ورطه جنگى نابرابر بکشاند. پیام ما صلح است در برابر جنگ، پیام ما حل اختلافات است با همه کشورها از طریق گفت و گوئى سازنده بر اساس تساوى و در چارچوب قوانین بین‌المللی.

هدف ما تأمین شرایط سیاسى، قانونى و عملى براى تجلى اراده ملى درراه تعیین مسیر آینده کشور و سیماى نهائى حکومت در چارچوب ارزش‌ها و معیارهاى نیاکانى ما به‌ویژه میراث گران‌بهای مشروطیت ایران است.

کنفرانس حزب مشروطه ایران (لیبرال دمکرات) در محیطى از شور و شوقِ مبارزه‌جویانه و عزمى آهنین براى پیروزى تشکیل شد. این شور و شوق و آن عزم از منبعى لایزال الهام و نیرو می‌گیرد که قرن‌هاست ایران را حفظ کرده است و این بار نیز حفظ خواهد کرد: یعنى اراده ملى.

این اراده ملى به هیچ فرد یا گروهى اجازه نمی‌دهد که تمامیت ارضى، استقلال و حاکمیت ایران را مورد تهدید قرار دهد یا سیماى حکومت آینده کشور را دیکته کند. تنها با بازگشت به مشروطیت، یعنى حکومت مردم بر مردم، خواهیم توانست مسیر سیاسى آینده‌مان را ترسیم کنیم و مسئولان دولتى آینده‌مان را برگزینیم.

هدف ما در این مرحله حساس از مبارزه تشویق همدلى، هم‌فکری و هم‌رزمی است در جهت پس گرفتن حق تصمیم‌گیری از رژیمى که مشروعیت خود را ازدست‌ داده است و انتقال آن حق به صاحب اصلى و همیشگی‌اش یعنى ملت ایران.

پیروز باد فصل نوین نهضت مشروطیت 
پاینده ایران
حزب مشروطه ایران (لیبرال دمکرات)