صدای امریکا: سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در واکنش به اقدام ایران برای افزایش میزان غنی سازی اورانیوم با بیان اینکه این اقدام غیرمنتظره نبود، آن را یک نمونه از اقدام واضح جمهوری اسلامی برای «اخاذی هسته ای» خواند.

مورگان اورتگاس در بیانیه ای که سه شنبه شب ۱۴ آبان به وقت واشنگتن منتشر کرد، گفت که ایالات متحده ضمن حمایت از ایفای نقش مستقل آژانس بین المللی اتمی، منتظر گزارش آژانس در این باره می‌ماند.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا افزود: «ما روشن کرده‌ایم که افزایش غنی سازی اورانیوم توسط ایران در سرپیچی از تعهدات کلیدی آن، یک گام بزرگ در مسیری اشتباه است و نشان دهنده چالش مداومی است که ایران برای امنیت و صلح بین الملل ایجاد می‌کند.»

او با اشاره به تصمیم ایران برای از سرگیری غنی سازی در مرکز فردو که مرکزی در زیر زمین است، گفت که این آخرین اقدام ایران برای اخاذی از جامعه بین الملل است.

او همچنین یادآوری کرد که مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا به طور روشن اعلام کرده است بزرگترین دولت حامی تروریسم جهان، هیچ حقی برای غنی سازی اورانیوم ندارد.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا با بیان اینکه ایالات متحده بر اعمال فشار حداکثری بر رژیم ایران تا هنگامی که این دست از اقدامات بی ثبات کننده خود بردارد، ادامه می دهد، گفت که جامعه جهانی باید درباره این موضوع متحد بوده و خواستار پاسخگویی ایران درباره تهدیدات افزایش غنی سازی اورانیوم باشد.

این بیانیه واکنشی به سخنان حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، است که طی آن از گام چهارم کاهش تعهدات ایران به برجام، یعنی تزریق گاز اورانیوم به سانتریفیوژهای تاسیسات اتمی فردو در نزدیکی قم، خبر داد. یک روز قبل از آن هم رئیس سازمان انرژی اتمی ایران از زنجیره ۳۰ تایی سانتریفیوژهای پیشرفته آی‌آر۶ در تاسیسات نطنز «به صورت نمادین» رونمایی کرد. اقدامی که به نوشته فاکس نیوز، می‌تواند زمان رسیدن جمهوری اسلامی را به بمب هسته‌ای به کمتر از یکسال برساند.

اعلام گام تازه ایران برای کاهش تعهدات خود به برجام با واکنش منفی اتحادیه اروپا، فرانسه و بریتانیا مواجه شد و نخست وزیر اسرائیل نیز آن را تلاش برای دستیابی به بمب هسته ای دانست.