هشدار ایران: کرونا به مرزهای کشور نزدیک شده است

صدای امریکا: آمار کشته شدها بر اثر ابتلا به ویروس کرونا به ۱۳۲ نفر رسید. گزارش‌ها حاکی است که بیش از ۶هزار نفر به این ویروس مبتلا شده‌اند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش داد که امارات روز چهارشنبه اولین مورد ابتلا به ویروس کرونای چین در خاورمیانه را در این کشور تایید کرده است. بر این اساس اعضای یک خانواده را که اخیرا به شهر ووهان چین سفر کرده بودند، به این ویروس آلوده شده‌اند. هنوز مشخص نیست چه تعدادی از اعضای این خانواده مبتلا هستند.

همچنین شرکت هواپیمایی بریتانیا نیز اعلام کرد که پروازهای رفت و برگشت خود به چین را به حالت تعلیق درآورده است. این شرکت هواپیمایی روزانه پروازهایی را از فرودگاه هیترو لندن به شانگهای و پکن انجام می دهد.

شیوع کرونا، رویدادهای ورزشی بین المللی را نیز تحت تأثیر قرار داده است، از جمله فدراسیون بین المللی هاکی بازی های لیگ در چین را به تعویق انداخت و مسابقات انتخابی المپیک توکیو در رشته های فوتبال ، بسکتبال و بوکس به خارج از چین منتقل شده است.

از سوی دیگر هواپیماهای حامل شهروندان ژاپن و ایالات متحده نیز روز چهارشنبه ووهان را ترک کردند. سایر کشورها هم برای خارج کردن شهروندان خود برنامه ریزی کرده‌اند از جمله ترکیه امروز اعلام کرد که تخلیه شهروندانش از این کشور آغاز شده است.

واکنش ها در ایران

اما وزارت بهداشت ایران هم در بیانیه ای اعلام کرده است که «ویروس کرونا به مرزهای ایران نزدیک شده، مشاهده موارد ابتلا در امارات، اقلیم کردستان و موارد مشکوک در عربستان، پاکستان و … از احتمال قریب الوقوع ورود کروناویروس به ایران حکایت دارد.»

همچنین رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت ایران روز چهارشنبه ۹ بهمن ماه اعلام کرد که دو توریست آلمانی و چینی مظنون به کرونا در یزد، علائم این بیماری را نداشتند و از قرنطینه خارج شده‌اند.

در پی شیوع ویروس کرونا ۱۷ شهر در چین که بیش از ۵۰ میلیون نفر جمعیت دارد، قرنطینه شده‌اند. شی جین پینگ، رئیس جمهوری چین، روز سه شنبه ۸ بهمن نوع جدید ویروس کرونا را «شیطانی» نامیده بود.