صدای امریکا: به گزارش واشنگتن پست تاخیر و کندی عمل حکومت ایران در آگاه سازی مردم از شیوع ویروس کرونا با انتقاد منابع درمانی، خانواده های مبتلایان به ویروس و فعالان روبرو شده است.

روزنامه واشنگتن پست در مقاله‌ای مشروح به استناد مدارکی که خبرنگارانش از طریق گزارش‌های منابع درمانی در ایران و نجات یافتگان از بیماری به دست آورده اند، می‌گوید دولت در اقدام برای هشدار دادن به مردم کند و با تاخیر عمل کرده است.
واشنگتن پست اظهارات یک دانشجوی جوان رشته معماری بستری شده در بیمارستان را نقل می کند که می گوید آگاه سازی خیلی دیر انجام گرفت و تا آن هنگام بسیاری از مردم به ویروس آلوده شده بودند.

ایران بنا به آمارهای منابع جهانی، از نظر شیوع وریوس کرونا در خاورمیانه بدترین وضعیت را دارد. ادارات دولتی در خارج از تهران از امروز باز شده اند و کسب و کارهای خارج از پایتخت نیز آغاز به کار کرده اند، اما انتظار می رود باز شدن ادارات و کسب و کارهای مستقر در تهران از یک هفته دیگر آغاز شود.

صدای آمریکا پیش از این گزارش داده بود که نحوه اطلاع‌رسانی و پنهان‌کاری خود رژیم جمهوری اسلامی، که چندین تن از مقامات دولتی و سطح بالای مدیریتی آن نیز به کرونا مبتلا شده اند، با انتقادات بسیار زیادی در داخل و خارج از آن کشور رو‌به‌رو شده است. مقامات حکومت که خبر شیوع کرونا در ایران را با تاخیر و تنها پس از انتخابات مجلس منتشر کرده بودند، به جای قرنطینه کردن شهرها و تعطیلی اماکن مذهبی، همچون سایر کشورهای درگیر با شیوع این ویروس، تنها به گفتن این که باید کرونا را جدی گرفت بسنده کرده و از مردم خواستند که از خانه‌های خود بیرون نیایند.