نهادها و مقامات رژیم حاکم بر ایران با اتهامات بیشتری در رابطه با فساد و سوءمدیریت گسترده و حتی نقض تحریم های ایالات متحده در مقابله با گسترش ویروس کرونا روبرو شده‌اند.

کیت‌های آزمایشی کره جنوبی – عکس از آرشیو

به گزارش شبکه تلویزیونی فاکس‌نیوز، وزارت بهداشت، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، و دو بنیاد خیریه وابسته به آیت‌الله علی خامنه‌ای به ارتکاب تخلفات و فساد اداری در جریان واردات تست‌های ویروس کرونا از کره جنوبی متهم شده‌اند.

فاکس نیوز می‌گوید نسخه‌ای از نامه‌ای که دو ماه پیش توسط یک شرکت خصوصی به نام «ایرگان مهر» خطاب به مسئول گروه ویژه مقابله با ویروس کرونا در وزارت بهداشت ایران فرستاده شده را رویت کرده است. به نوشته فاکس نیوز، این نامه از «روند رقابت» بین سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و «بنیاد برکت»، که در کنترل خامنه‌ای است، خبر داده است. به نظر می‌رسد این دو گروه برای گرفتن حق انحصاری واردات و پخش کیت‌های آزمایشی از شرکت «مای‌کو بایومد» (MiCo BioMed)، کره جنوبی در حال نزاع با هم هستند.​

پیش از این مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا در بیانیه‌ای با عنوان «دروغ‌های خامنه‌ای درباره ویروس ووهان جان مردم را به خطر می‌اندازد» مطالبی را درباره دروغ‌گویی‌ها و پنهان‌کاری‌های رژیم ایران در رابطه با ویروس کرونا بیان کرد.

صدای آمریکا نیز پیش از این گزارش داده بود که نحوه اطلاع‌رسانی و پنهان‌کاری خود رژیم جمهوری اسلامی، که چندین تن از مقامات دولتی و سطح بالای مدیریتی آن نیز به کرونا مبتلا شده اند، با انتقادات بسیار زیادی در داخل و خارج از آن کشور رو‌به‌رو شده است. مقامات حکومت که خبر شیوع کرونا در ایران را با تاخیر و تنها پس از انتخابات مجلس منتشر کرده بودند، به جای قرنطینه کردن شهرها و تعطیلی اماکن مذهبی، همچون سایر کشورهای درگیر با شیوع این ویروس، تنها به گفتن این که باید کرونا را جدی گرفت بسنده کرده و از مردم خواستند که از خانه‌های خود بیرون نیایند.

صدای امریکا