الیوت اِنگِل، نماینده دموکرات ایالت نیویورک و رئیس کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان، از وتوی قطعنامه کاهش اختیارات رئیس جمهوری در جنگ با ایران توسط پرزیدنت ترامپ، انتقاد کرد.

آقای اِنگِل روز پنجشنبه ۱۸ اردیبهشت در یک بیانیه گفت: «پرزیدنت با این وتو بار دیگر ما را به جنگ با ایران نزدیک‌تر کرده است؛ [جنگی] که مردم آمریکا آن را نمی‌خواهند و هر دو حزب کنگره نیز آن را رد کرده‌اند.»

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده، روز چهارشنبه ۱۷ اردیبهشت قطعنامه کنگره آمریکا را که با هدف محدود کردن اختیارات رئیس جمهوری ایالات متحده برای آغاز یک عملیات نظامی احتمالی علیه ایران تصویب شده بود، وتو کرد.

پرزیدنت ترامپ در بیانیه‌ای، قطعنامه اس جی ۶۸ را «بی‌احترامی» خوانده، که توسط دموکرات‌ها و بر اساس عدم شناخت از واقعیات و قوانین تهیه شده است.

رئیس جمهوری آمریکا در انتقاد از «معدود» نمایندگان جمهوریخواهی که به این قطعنامه رأی موافق داده‌اند گفت که آنها بازیچه دست دموکرات‌ها شده‌اند.

وی با بیان این که آمریکا از نیروی نظامی علیه ایران استفاده نمی‌کند گفت، که چهار ماه پیش اقدام قاطعی برای حذف قاسم سلیمانی انجام داد.

پرزیدنت ترامپ اضافه کرد: «ایران با یک رشته حملات موشکی به محل استقرار نیروهای ما در عراق پاسخ داد. هیچ کس بر اثر آن حملات کشته نشد.»

وی همچین تاکید کرد که مجوز حمله به قاسم سلیمانی کاملا بر اساس قانون صادر شده بود.

رئیس جمهوری آمریکا همچنین نامه‌ای را در رد قطعنامه مشترک دو مجلس کنگره به سنا فرستاده است، که متن آن در وبسایت کاخ سفید منتشر شده است.

پرزیدنت ترامپ در این نامه ممنوعیت نامحدود به کارگیری قوه قهریه علیه ایران را «غیرضروری و خطرناک» دانسته و گفته است اختیارات رئیس جمهوری را تضعیف می‌کند و جان شهروندان و نیروهای نظامی آمریکا را به خطر می اندازد.

پرزیدنت ترامپ پیشتر هم با این هشدار که چنین اقداماتی دست او را در مواجهه با ایران خواهد بست و در عوض به جمهوری اسلامی میدان عمل می‌دهد، گفته بود که این مصوبه کنگره را وتو خواهد کرد.

صدای امریکا