عادل عساکره، فعال مدنی و معلم مدارس روستایی در خوزستان، توسط دادسراى عمومى وانقلاب شهرستان شادگان به ۹ سال زندان محکوم شد.

کریم دحیمی، فعال حقوق بشر، روز سه‌شنبه ۳ تیر در رابطه با حکم صادر شده برای عادل عساکره، معلم مدارس روستایی در خوزستان به صدای آمریکا گفت، این فعال مدنی طی روزها گذشته از سوی دادسراى عمومى وانقلاب شهرستان شادگان به اتهام «تشویش اذهان عمومى»، «توهین به رهبر ومقامات و مأمورین»، و «اقدام علیه امنیت کشور» به ۹ سال زندان محکوم شده است.

به گفته آقای دحیمی،‌ شاکی این پرونده «دفتر حمایت قضایی ایثارگران» بوده و حکم صادر شده تصمیم نهایی دادسراى عمومى و انقلاب است.

این فعال حقوق بشر مصادیق اتهامات و حکم صادره برای آقای عساکره را فعالیت‌های او در فضای مجازی عنوان کرد و به صدای آمریکا گفت،‌ عادل عساکره معلم آموزشگاه اشرفى اصفهانى در روستاى صفحه از توابع شهرستان شادگان بوده است که پس از آغاز کار خود در این روستا در فضای مجازی انتقادهاى زیادى از غارت زمین‌هاى روستائیان در این ناحیه،‌ مشکلات معیشتی و اقتصادی شهروندان در استان خوزستان و بودجه صرف شده در حوزه علمیه و مراکز وابسته به آن از مسئولین کشور داشته است. به گفته این فعال حقوق بشر، همین امر باعث بازداشت آقای عساکره در اردیبهشت سال گذشته و صدور حکم زندان برای او شده است.

کریم دحیمی،‌ فعال حقوق بشر همچنین در رابطه با روستای «صفحه» به صدای آمریکا گفت که این روستا از توابع شهرستان شادگان است که اکثر زمین‌هاى آن توسط شرکت صنایع جانبى نیشکر (شرکت سلمان فارسى) به غارت برده شده، اما روستائیان با مقاومت خود از زمین‌هایشان بیرون نرفته‌اند و در حال حاضر این روستا در میان مزارع نیشکر این شرکت محاصره شده است. وی همچنین می گوید، این روستائیان در حال حاضر با بی‌آبی و نبود برق دست و پنجه نرم می کنند.

به گفته آقای دحیمی، عادل عساکره که دانش‌آموخته مقطع کارشناسی ارشد تاریخ است پیش از این در تاریخ ۱۵ اردیبهشت ماه ۱۳۹۸ توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از چند ماه با گذراندن مراحل بازجوئی، تفهیم اتهام و تحمل سلول انفرادی با قرار وثیقه ۵ میلیارد ریالی به صورت موقت و تا پایان مراحل دادرسی آزاد شده بود.

این اولین بار نیست که یک فعال مدنی در ایران به‌دلیل انتقادهای خود از کارکرد مقامات جمهوری اسلامی ایران، و اظهار نظر در رابطه با مشکلات معیشت و اقتصادی شهروندان ایرانی با احکام سنگینی مانند زندان طولانی مدت روبرو می‌شود. پیش از این وزارت خارجه آمریکا بارها و در موارد مختلف برخوردهای خشونت آمیز و سرکوب گسترده معترضان و نیز نقض مکرر و مداوم حقوق شهروندان ایران، از جمله فعالان حقوق کارگران و فعالان صنفی، توسط رژیم حاکم بر آن کشور را محکوم کرده است.