خبرگزاری رویترز روز پنجشنبه ۱۲ تیرماه از وقوع «یک حادثه» در تاسیسات هسته‌ای نطنز خبر داد. به گزارش رویترز، بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران، با تایید وقوع «یک حادثه» در تاسیسات نطنز، گفته است که این حادثه تلفات و خساراتی در پی نداشته و این تاسیسات طبق روال معمول به فعالیت خود ادامه می‌دهد. 

تأسیسات هسته ای نظنز

در روزهای گذشته نیز وقوع یک انفجار در شرق تهران در حالی خبرساز شد که رژیم ایران ادعا کرده بود حادثه اخیر بر اثر انفجار یک منبع گاز در نزدیکی یک پایگاه نظامی روی داده است، اما تصاویر ماهواره‌ای دروغ بودن اظهارات مقامات ایران را فاش کرد و نشان داده که هیچ‌ اثری از یک منبع گاز در نزدیکی محل انفجار دیده نمی‌شود و انفجار درون یک پایگاه نظامی روی داده است. 

خبرگزاری ان‌بی‌سی با انتشار گزارشی اعلام کرد که در این تصاویر ماهواره‌ای مربوط به این حادثه، «پایگاه موشکی خجیر» نشان داده شده است. در این تصاویر یک ساختمان به طور کامل ویران شده و منطقه بزرگی نیز بر اثر آتش‌سوزی سوخته است.

کارزار فشار حداکثری

دولت پرزیدنت ترامپ با برشمردن ایرادات برجام، از توافق هسته ای خارج شد و تحریم ها علیه جمهوری اسلامی را بازگرداند. مقامات دولت آمریکا همچنین با اشاره به اقدامات مخرب جمهوری اسلامی در منطقه و حمایت از گروه‌های تروریستی، اعلام کردند فشار حداکثری بر رژیم جمهوری اسلامی تا هنگامی که مانند یک کشور عادی در منطقه رفتار نکند، ادامه خواهد یافت.

مقام های وزارت خارجه و وزارت خزانه داری آمریکا در آخرین اظهارنظرهای خود درباره تحریم های جمهوری اسلامی، آن را راهی برای پرهیز از جنگ با این رژیم در اوج تنش دو کشور دانستند.

همچنین برایان هوک، نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران، نیز در حاشیه نشست دو روزه دوحه قطر، در مصاحبه با شبکه خبری سی ان بی سی آمریکا، گفت که تحریم‌های اقتصادی علیه ایران، رژیم جمهوری اسلامی را بر سر یک دو راهی قرار داده است.

دولت آمریکا بارها اعلام کرده است که جمهوری اسلامی درآمد خود را به جای این که برای بهبود معیشت مردم ایران صرف کند، در راه حمایت از گروه‌های تروریستی منطقه و اقدامات مخرب در دیگر کشورها صرف می‌کند.