نماینده‌ی ولی فقیه در سپاه پاسداران، ضمن حمایت از احمدی‌نژاد، اظهار داشت که تغییر دولت در شرایط کنونی به مصلحت نیست. مجتبی ذوالنوری در ادامه‌ی سخنانش گفت…


شماره ۱۱۹۴ ـ ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۸


 

رادیو آلمان: نماینده‌ی ولی فقیه در سپاه پاسداران، ضمن حمایت از احمدی‌نژاد، اظهار داشت که تغییر دولت در شرایط کنونی به مصلحت نیست. مجتبی ذوالنوری در ادامه‌ی سخنانش گفت، اگر اصولگرایان هم کاندید دیگری مطرح کنند، به نظام خدمت نکرده‌اند.

بعد از سخنان هفته‌ی گذشته‌ی آیت‌الله خامنه‌ای در هیأت دولت که در آن به صراحت از احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهوری اسلامی دفاع کرده‌ بود، اظهارات روز گذشته‌ی نماینده ولی فقیه در سپاه پاسداران، یک بار دیگر این شبهه را تقویت کرده که شخص رهبری حامی دولت نهم است. 

مجتبی ذوالنوری در سخنان خود گفت:

«دولت آقای احمدی‌نژاد کارهایی را شروع کرده که مصلحت و منفعت کشور ایجاب می‌کند که در یک دوره‌ی چهارساله دیگر به نتیجه برسد و الان کار در مرحله‌ای نیست که تغییر دولت داشته باشیم و مصلحت این است که دولت عوض نشود».

به عقیده‌ی ناظران سیاسی، این سخنان نماینده‌ی ولی فقیه ادامه‌ی حرف‌های هفته‌ی گذشته‌ی آیت‌‌الله خامنه‌ای است که خطاب به اعضای کابینه دولت گفته بود:

«مثل کسی که پنج سال دیگر بناست کار کند کار بکنید، یعنی تصور کنید که این یک سال به اضافه چهار سال دیگر در ید مدیریت شماست. با این دید نگاه کنید و کار کنید و برنامه‌ریزی کنید و اقدام کنید».

هرچند این سخنان رهبر جمهوری اسلامی به فاصله‌ی کوتاهی پس از انتشار از روی سایت خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران حذف شد، اما همان مدت کوتاه انتشار کافی بود تا این خبر به سراسر دنیا مخابره شود و تحلیلگران سیاسی را به این باور برساند که شخص رهبری خواهان ادامه‌ی ریاست جمهوری احمدی‌نژاد برای دور دوم است.

ماشا‌الله شمس ‌الواعظین، تحلیلگر سیاسی مقیم تهران، اما معتقد است که آیت‌الله خامنه‌ای رضایت چندانی از احمدی‌نژاد ندارد و خواهان ادامه‌ی ریاست‌جمهوری او نیست و تنها به دلیل جلوگیری از فروپاشی دولت از وی حمایت می‌کند. وی می‌گوید:

«برداشت عمومی این است که آیت‌‌الله خامنه‌ای رضایت چندانی از  وضعیت ریاست جمهوری آقای احمدی‌نژاد ندارد و شاید هم به این تمایل داشته باشد که آقای احمدی‌نژاد همان دوره‌ی اولش کفایت می‌کند. ولی این دولت به دلیل ضعف و ناتوانی‌اش اگر مورد حمایت آیت‌الله خامنه‌ای قرار نگیرد، سه روزه سقوط خواهد کرد. لذا ایشان ناچار است تا آخرین لحظه از دولت مورد تایید خودش حمایت بکند».

شمس‌الواعظین در پاسخ به این پرسش که بر مبنای کدام اطلاعات و تحلیل می‌تو‌ان گفت که خامنه‌ای از عملکرد دولت نهم ناراضی است ، گفت: «این دولت ضعیف‌ترین دولت، ناتوان‌ترین دولت، پرچالش‌ترین دولت بعد از انقلاب بوده. یعنی اگر رضایتی در مورد عملکرد ایشان وجود داشته باشد، خیلی وحشتناک می‌شود. لذا معتقدم که برداشت عمومی می‌گوید که سیاست‌های دولت احمدی‌نژاد حتا منجر به تضعیف موقعیت سیستم رهبری هم در این کشور شده است ».


 

خاتمی‌ها و نوری رد صلاحیت خواهند شد


 

نماینده‌ی ولی‌فقیه در سپاه پاسداران در بخش دیگری از سخنانش به احتمال کاندیداتوری محمد خاتمی رئیس‌جمهور پیشین، محمدرضا خاتمی و عبدالله نوری برای دهمین دور انتخابات ریاست‌جمهوری اشاره کرد و گفت: «هیچ‌کدام از این سه مورد، روزنه و نقطه‌ی سفیدی برای شورای نگهبان باقی نگذاشته‌اند که بشود آنها را تأیید صلاحیت کرد.».

این گونه اظهار نظر صریح در مورد رد صلاحیت رئیس‌جمهور پیشین از سوی نماینده رهبر جمهوری اسلامی ایران، اگر نگوییم بی‌سابقه حداقل کم‌سابقه بوده‌است. اما شمس‌الواعظین معتقد است که ایراد این گونه سخنان از سوی برخی مقامات در جمهوری اسلامی بسیار اتفاق افتاده و نباید این اظهارات را نتیجه‌ی یک سیاست مشخص و از پیش تعیین‌شده قلمداد کرد.

شمس‌الواعظین معتقد است سخنان نماینده‌ی ولی‌فقیه تنها می‌تواند جنجال انتخاباتی و سیاسی ایجاد کند، ولی هیچ گونه بار تئوریک و تفکر خاص سیاسی در آن نهفته نیست.