برخی از رسانه‌های ایران از جمله وب‌سایت «نور نیوز» که به شورای عالی امنیت ملی ایران نزدیک است و روزنامه همشهری، با انتشار یادداشتی از حادثه نطنز به عنوان «حمله» نام برده و نوشته‌اند: شواهدی درباره «عمدی بودن» آن وجود دارد ولی «حمله هوایی به این مرکز تقریبا غیرممکن است».

این یادداشت روز سه‌شنبه ۱۷ تیرماه در قالب ده پرسش و پاسخ منتشر شده و هدف از انتشار آن کمتر شدن «ابهامات حادثه» اعلام شده است.

در این گزارش آمده است: سایت نطنز به‌وسیله تیربارهای پدافندی «تحت مراقبت دائمی» است و «سامانه‌های پدافندی قدرتمند ایران از جمله اس-۳۰۰ عمدتا در دیگر نقاط کشور و نزدیک مرز‌ها و مراکز حساس‌تر مستقر هستند» و به همین دلیل حمله هوایی به آن «تقریبا غیرممکن» است.

این گزارش می‌گوید: که مهم‌ترین مشکل سایت نطنز این است که «امکان دفاع از آن در شرایط تهدید، سخت» است و «مشکلات پدافندی» دارد و حکومت ایران به همین دلیل سایت فردو را «در منطقه‌ای کوهستانی و عمق زمین ساخت که آسیب‌پذیری آن را در برابر حملات هوایی کاهش داده است».

گزارش این رسانه‌ها در عین حال تاکید کرده که «تشابه زیادی بین حادثه نطنز و ترور سردار سلیمانی قابل مشاهده است».

در این گزارش از «ترکیب اطلاعات و پشتیبانی به همراه اقدام و حجم تخریب» به عنوان این تشابهات یاد شده و آمده است: بر اساس این مولفه‌ها «احتمال عمدی بودن» حادثه نطنز تقویت شده است.

روزنامه نیویورک تایمز نیز در گزارشی که روز ۱۵ تیر منتشر کرد، نیز به نقل از یک فرمانده سپاه پاسداران، بدون ذکر نام او، نوشت که انفجار یک بمب قوی در داخل ساختمان موجب وارد شدن خسارات سنگین به تاسیسات نطنز شده است.

وب‌سایت نور نیوز همچنین در گزارش دیگری گزارش خبرگزاری رویترز درباره سایبری بودن این حمله را «جعلی» خوانده است.

در همین حال علی ربیعی، سخنگوی دولت حسن روحانی روز سه‌شنبه تهدید کرد که در صورت اطمینان از این که کشوری خارجی در حادثه نطنز نقش داشته ایران به این اقدام «پاسخ متناسب» خواهد داد.

او در ادامه گفت: «فرضیه‌های مربوط به علت حادثه از ابتدای وقوع به بررسی انجامیده و علت حادثه با اجماع نظر کارشناسان در حال تکمیل است.»

جزییات تازه از سوله منفجر شده

در بخش دیگری از گزارش منتشر شده در روزنامه همشهری و وب‌سایت نور نیوز به مشخصات فنی سوله منفجر شده اشاره شده است.

بر اساس این گزارش، ساخت این سوله از سال ۹۲ شروع شد ولی بعد از توافق هسته‌ای متوقف شد و در تیرماه سال ۹۷ به بهره‌برداری رسید. بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران، هفته پیش گفته بود که این سوله در دست ساخت بوده است.

این رسانه‌ها افزوده‌اند:‌ «این سالن برای سانتریفوژ‌های IR ۲ m ,IR ۴,IR ۶ که جزو سانتریفوژ‌های پیشرفته ایران هستند، ایجاد شد و به ‌دلیل کوتاهی سقف، سوله دیگری برای سانتریفوژ‌های قدبلندتر ایران راه‌اندازی شد.»

در بخش دیگری از این گزارش آمده که «در این سوله یک سالن مونتاژ ۶۰ سانتریفوژ می‌توانست نصب شود» و «مهم‌ترین تست در این سالن تست سرعت بود که با ابزار‌های مدرن شدنی است».

پیش از این شبکه ۱۳ اسرائیل به نقل از مقامات این کشور گفته بود رویداد نطنز برنامه ایران برای پیشرفت ارتقای غنی‌سازی اورانیوم را برای دو ماه با تاخیر روبرو کرد، زیرا آزمایشگاه توسعه سانتریفوژهایی که قرار بود با سرعتی بیشتر برای غنی سازی اورانیوم به کار گرفته شود، «ویران شد.»

در گزارش رسانه‌های ایران آمده است: «مهاجمان ساعت دو شب روز پنج‌شنبه ۱۰ تیرماه را احتمالا به دلیل «کاهش تهمیدات امنیتی در روزهای تعطیل» انتخاب کرده بودند و علت انتخاب این محل این بوده است که «تلفات جانی نداشته باشد و از سوی دیگر بخش‌های غنی‌سازی اورانیوم زیر زمین قرار دارد و به‌دلیل اکتیو بودن و قرار داشتن مواد هسته‌ای در حمله به آن عواقب بین‌المللی وسیعی دارد؛ درحالی‌که سوله مونتاژ در سطح زمین واقع است و مواد هسته ‌ای هم در آن قرار ندارد.»

انتشار گزارش‌ تازه درباره جزییات حمله به نطنز در حالی صورت می‌گیرد که پیش از این شورای عالی امنیت ملی ایران اعلام کرده بود با توجه به «ملاحظات امنیتی» دلیل این حادثه فعلا اعلام نمی‌شود.