در پی برگزاری جلسه بازجویی عمومی امیرحسین مرادی و علی یونسی، دو دانشجویی بازداشتی، اعضای خانواده علی یونسی نسبت به این اقدام و عدم دسترسی این دو دانشجو به وکیل، اعتراض کردند.

آیدا یونسی، خواهر علی یونسی، روز جمعه ۲۷ تیر با انتشار پیامی در توئیتر با اشاره به وضعیت برادر خود و امیرحسین مرادی، بردن این دو دانشجو به جلسه بازجویی عمومی، در شرایطی که «بر اثر تهدید و شکنجه های روحی و نگرانی از وضعیت خانواده ها توانایی حرف زدن واضح را ندارند»، بی‌عدالتی خواند.

او در پیام دیگری در توئیتر نقل قول یکی از حاضران در جلسه را منتشر کرد و نوشت: «چه کردید که نمی‌تونند درست و پشت سرهم صحبت کنند.»

در آن نقل قول آمده است: «نوبت به صحبت بچه‌ها می‌رسد؛ حرف که می‌زنند نمی‌شود فهمید جمله بعدی چیست. هر جمله را نصفه و نیمه رها می‌کنند و به جمله بعدی می‌روند.اول سردرگم‌اند که چه چیز را باید بگویند و چه چیز را نه.شاید هم این لکنت به خاطر استرسی بود که داشتند.»

علی یونسی در این جلسه گفته بود که نگران خانواده‌اش است. 

این جلسه بازجویی عمومی که در ادامه توسط نماینده قوه قضائیه به اعتراف‌گیری تبدیل شد، روز دوشنبه با حضور چند نماینده از دانشگاه صنعتی شریف و نمایندگان قوه قضائیه در دادسرای عمومی دادگستری تهران برگزار شد.

بر اساس متن جلسه که یکی از نمایندگان دانشگاه تهیه کرد، در این جلسه امیرحسین مرادی و علی یونسی اتهامی را به طور مشخص نپذیرفتند و در ادامه وقتی نماینده قوه قضائیه برای پذیرفتن اتهامی اصرار داشت، با واکنش تعدادی از نمایندگان دانشجویان مواجه شد که به «تحت فشار» قرار دادن علی یونسی اعتراض کردند. یکی از دانشجویان گفت: «ما نیز برای اعتراف‌گیری به این‌جا نیامدیم. بگذارید راحت باشند.»

رضا یونسی، برادر علی یونسی، در توئیتر خود نوشت که خانواده های این دو دانشجوی بازداشتی از جلسه بازجویی عمومی آنها اطلاعی نداشته اند. او همچنین به این موضوع که این دو دانشجوی ۲۰ ساله بدون داشتن وکیل انتخابی و ملاقات با خانواده به جلسه عمومی برده شدند، اعتراض کرد.

او در ادامه نوشت: «جلسه با حضور علی یونسی و امیرحسین مرادی و تعدادی از اساتید و دانشجویان برگزار شده که برخی (و نه همه) از این به اصطلاح “اساتید‌/دانشجویان” کاملا وابسته به نهادهای امنیتی هستد و در نقش بازجو شرکت کردند تا بازجویی جمعی انجام شود.»

در این جلسه یکی از نمایندگان دانشگاه صنعتی شریف خواستار ملاقات این دانشجویان با خانواده‌هایشان، استفاده از حق انتخاب وکیل و امکان حضور در ترم دانشگاه در ترم آینده شد.

علی یونسی، دانشجوی مهندسی کامپیوتر، و امیرحسین مرادی، دانشجوی فیزیک، روز جمعه ۲۲ فروردین توسط نیروهای لباس شخصی، بدون ارائه حکم و با ضرب و شتم در محل سکونت خود بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده‌اند.

این بازداشت‌ها در حالی توسط نیروهای امنیتی در ایران صورت می‌گیرد که فعالان حقوق بشر و گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد در امور ایران در پی شیوع ویروس کرونا خواستار آزادی زندانیان سیاسی و عقیدتی از زندان‌های ایران شده است.

همچنین مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، روز چهارشنبه ۶ فروردین ماه در یک کنفرانس خبری گفت: «ما نه تنها از سوریه، که از جمهوری اسلامی ایران هم خواسته‌ایم در این شرایط نه تنها شهروندان آمریکایی، بلکه تمامی کسانی که ناعادلانه به زندان افتاده‌اند را آزاد کند. این اقدامی بشردوستانه است و گذشته از این‌که این افراد غیرقانونی به زندان افتاده‌اند، در این شرایط اصل بشردوستی حکم می‌کند.»

صدای امریکا