یک هفته بعد از اینکه حسن روحانی وقف بخشی از کوه دماوند را «شایعه» نامید، یک مقام دولت او ضمنی این وقف را تائید و در عین حال آن را «کم اهمیت» دانست. عیسی کلانتری رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست دوشنبه ۱۳ مرداد در یک کنفرانس آنلاین با بیان اینکه وقف «دامنه کوه دماوند» مربوط به ۴۰۰ سال پیش است و «به ۱۰۰ هکتار هم نمی‌رسد»، گفت که در مورد جنگل آق مشهد ساری هم ۴۰۰ هکتار از مراتع آن وقف شده است.

پنهانکاری دولت روحانی!

رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست اگر چه تلاش کرد وقف این دو منطقه از منابع طبیعی را کمتر از واقعیت نشان دهد، اما گفته او دست کم نشان داد که وقف هر دو منطقه دماوند و جنگل‌های شمال صحت داشته است.

هفته پیش خبر وقف یکی از یال‌های دماوند با واکنش کاربران در فضای مجازی همراه شد، مقام های جمهوری اسلامی به منظور پنهانکاری، موضوع وقف این دو منطقه را رد می کردند حتی حسن روحانی طرح موضوع وقف دماوند و جنگل‌های ساری را شایعه سازی دشمن خوانده بود.

تناقض گفته های مقام‌های جمهوری اسلامی در حالیست که اسناد، حکایت از وقف چند پلاک و یک یال کوه دماوند، از دامنه تا قله دارد؛ کوهی که به عنوان یکی از نمادهای ایران، ۱۸ سال پیش به عنوان نخستین اثر ملی طبیعی در فهرست آثار ملی به ثبت رسید.

چراغ سبز به زمین‌خوارها

فعالان محیط زیست، از جمله محمد درویش گفته اند که مرتع مِلار که از آن صحبت می‌شود، تا ارتفاع ۵۱۰۰ متری و نزدیک قله ادامه پیدا می‌کند.

محمد درویش گفت: «کوه دماوند قابل خرید و فروش نیست و هرگز کسی مالکیت آن را نداشته است و امکان ندارد کسی بتواند جایی را که مالک خصوصی ندارد، وقف کند، بنابراین کل این ماجرا عجیب است. اگر سازمان اوقاف بتواند بخشی از دماوند را وقفی اعلام کند، این چراغ سبزی است به زمین‌خوارها، کوه‌خوارها و جنگل‌خوارها.»در هفته های گذشته، مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران نیز از تایید وقف ۵ هزار و ۶۰۰ هکتار از جنگل های آق‌مشهد ساری توسط دیوان عالی کشور خبر داده و گفته بود که اوقاف تقاضای قطع درختان را دارد.

مدیرکل دفتر حقوقی سازمان امور جنگل‌ها نیز این اقدام را «زمین‌خواری با ظاهری کاملا قانونی» دانست و گفت که چنین آرایی وقتی صادر می‌شود که یک شخص یا دستگاهی برای تصرف اراضی دولتی و ملی پشتوانه قانونی دارد و یا با سوء‌استفاده از نقص و تعارض قوانین اراضی ملی را تصرف می‌کند.

واگذاری هزاران هکتار از جنگل های شمال ایران و کوه دماوند به افراد به بهانه وقف در حالیست که بحران زیست‌‌محیطی در ایران مدت‌‌ها است که توجه جامعه جهانی را به خود جلب کرده است. مقامات ایالات متحده نیز بارها نسبت به سوء مدیریت منابع طبیعی ایران، جنگل‌‌خواری‌‌های گسترده، و سدسازی‌های غیرضروری و بی‌برنامه، با هدف پر کردن جیب مقامات فاسد رژیم جمهوری اسلامی، هشدار داده و آن را از عوامل اصلی بروز بحران‌های زیست محیطی گوناگون، از جمله سیل‌های ویرانگر و خشکسالی‌های بی‌سابقه، برشمرده‌اند.

برای نمونه چندی پیش برایان هوک، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، با اشاره به این‌که پس از انقلاب در ایران ۶۰۰ سد «بدون هیچگونه ارزیابی محیط زیستی» ساخته شده است، اعلام کرده بود که رژیم جمهوری اسلامی در چهل سال گذشته منابع آبی کشور را با سوءمدیریت نابود کرده است.

رادیو امریکا