با تداوم پنهان‌کاری مقامات جمهوری اسلامی و نبود آزادی مطبوعات در ایران، حتی آمارهای رسمی و اظهارات مقامات مسئول نیز از وخامت اوضاع شیوع کرونا در ایران خبر می‌دهند. به گونه‌ای که سخنگوی وزارت بهداشت اعلام کرد طی ۲۴ ساعت گذشته، ۱۸۸ نفر دیگر در ایران بر اثر ابتلا به کرونا جان باختند تا آمار رسمی جان‌باختگان به نزدیک ۱۹ هزار نفر برسد.

بنا به اعلام سخنگوی وزارت بهداشت ایران تعداد رسمی قربانیان کرونا در ایران ۱۸ هزار و ۹۸۸ نفر و آمار رسمی ابتلا ۳۳۳ هزار و ۶۹۹ نفر است که ۳۹۴۰ نفر به دلیل وخامت حالشان در بیمارستان بستری شده‌اند.

همچنین به گفته سخنگوی وزارت بهداشت ایران وضعیت قرمز در استان‌های مازندران، تهران، قم، گلستان، خراسان شمالی، اردبیل، اصفهان، البرز، خراسان رضوی، کرمان، سمنان، آذربایجان شرقی، مرکزی، یزد، و گیلان برقرار است.

از سوی دیگر همزمان با اصرار مقامات مبنی بر برگزاری کنکور و عزاداری‌های محرم رئیس شورای عالی نظام پزشکی ایران اعلام کرد: «اگر مسئولیت داشتم اجازه نمی‌دادم نه کنکور و نه هیچ جشن و عزایی برگزار شود.»

مصطفی معین با انتقاد از این که «سلامت جامعه و بیماران در اولویت اول سیاست گذاری ها» نبوده است هشدار داد که «ممکن است بعد از شهریور ماه و بعد از کنکور و محرم، موج‌های جدیدی از بیماری را تجربه کنیم.»

مقامات جمهوری اسلامی درحالی سعی بر عادی جلوه دادن شرایط دارند که حتی حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی ایران، حاضر نشده برای جلسه رای اعتماد وزیر پیشنهادی خود در مجلس شورای اسلامی حاضر شود و به گفته رئیس مجلس «ستاد کرونا» به دلیل «شرایط کرونایی» حضور او را «به مصلحت ندیدند.»

این در حالی است که صحت آمار اعلام شده توسط جمهوری اسلامی، همچون آمارهای چین و روسیه، به شدت مورد تردید است و بنا بر شواهد و مدارک موجود و تناقضات مشاهده شده در آمارهای ارائه شده نهادهای مختلف، می‌توان گفت که اطلاع‌رسانی درستی در مورد شمار واقعی مبتلایان و جان‌باختگان انجام نمی‌شود. سازمان بهداشت جهانی و حتی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی اعلام کرده‌اند که آمار واقعی ابتلا و مرگ چند برابر آمار رسمی در ایران است.

افزون بر این، در ایران سانسور رسانه‌ای شدید اعمال می‌شود و رسانه‌ها حتی نمی‌توانند اظهارات مقامات مسئول در رابطه با زیر سوال بردن آمار رسمی را هم منتشر کنند. برای نمونه، روزنامه «جهان صنعت» در میانه مرداد ماه و پس از انتشار مصاحبه‌ای با یک عضو ستاد ملی مقابله با کرونا در مورد نادرستی آمار رسمی ایران، توقیف شد. این مقام مسئول در آن مصاحبه گفته بود که آمارهای وزارت بهداشت ایران در مورد مبتلایان و مرگ‌ومیر ناشی از ویروس کرونا «یک بیستم آمار حقیقی است» و به آن نمی‌توان اعتماد کرد. صدای امریکا