مایک پمپئو:‌ ناقضان حقوق بشر را مجازات کرده ایم

آمریکا از انتخاب دوباره کشورهای ناقض حقوق بشر از جمله چین، روسیه و ونزوئلا در شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد انتقاد کرد. 

مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده، در بیانیه ‌ای که عصر سه‌شنبه ۲۲ مهر منتشر شد، در رابطه با انتخاب سه کشور چین، روسیه و ونزوئلا به عنوان اعضای شورای حقوق بشر،‌ به تصمیم دو سال پیش پرزیدنت ترامپ برای خروج از این شورا اشاره کرد، و گفت:‌ «این انتخاب‌ها فقط درست بودن تصمیم ایالات متحده در خروج [از شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد] و استفاده از سایر عرصه‌ها و فرصت‌ها برای پاسداری و ترویج حقوق بشر جهانی را بیش از پیش تأیید می‌کند.»

وی گفت: «برای نمونه، ایالات متحده در سال جاری میلادی میزبان یک رویداد بسیار مهم در حاشیه اجلاس یک هفته‌ای سران در مجمع عمومی سازمان ملل متحد بود. محور اصلی این رویداد اهمیت مستمر اعلامیه جهانی حقوق بشر بود. سال گذشته نیز پرزیدنت ترامپ میزبان یک رویداد مهم در مورد آزادی مذهبی بود.»

آقای پمپئو افزود: «پایبندی ایالات متحده به حقوق بشر بسیار فراتر از واژه‌ها [حرف بدون عمل] است. ما، از طریق اقدامات عملی وزارت خارجه، ناقضان حقوق بشر را در شین‌‌جیانگ، میانمار، ایران، و جاهای دیگر مجازات کرده‌ایم. تعهدات ما به صراحت در اعلامیه [جهانی حقوق بشر] سازمان ملل متحد و در کارنامه اقدامات ما بیان شده است. ایالات متحده نیرویی برای نیکی در جهان است و همواره چنین خواهد بود.»

 به گزارش آسوشیتدپرس، کشورهایی نظیر چین، روسیه، و ونزوئلا به رغم مخالفت‌های گروه‌های حقوق بشری روز سه ‌شنبه در شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد صاحب کرسی شدند؛ اما عربستان نتوانست به عضویت شورا درآید.

کلی کرفت، سفیر ایالات متحده آمریکا در سازمان ملل متحد، نیز از حضور چین، روسیه، و ونزوئلا به عنوان اعضای شورای حقوق بشر سازمان ملل انتقاد کرد و گفت: «نتایج انتخابات امروز در شورای حقوق بشر سازمان ملل، تاییدی بر تصمیم پرزیدنت ترامپ برای ترک این نهاد به غایت فاسد است. با حضور چین، روسیه، کوبا، و ونزوئلا به عنوان عضو، این شورا هدفی که برای آن طراحی شده و منشور جهانی حقوق بشر را به سخره می‌گیرد.»

همچنین حساب توئیتری شورای امنیت ملی کاخ سفید در واکنش به رای‌‌ گیری امروز شورای حقوق بشر، نوشت که ایالات متحده و متحدانش به دفاع از امنیت و کرامت انسانی و اعلامیه جهانی حقوق بشر ادامه خواهند داد.   

ایالات متحده آمریکا حدود دو سال پیش از شورای حقوق بشر سازمان ملل خارج شد. مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، در زمان اعلام این خروج گفت: «تردیدی نیست که این شورا زمانی دیدگاهی شرافتمندانه داشته است. اما امروز لازم است که صادق باشیم. شورای حقوق بشر یک مدافع ضعیف حقوق بشر است.»

صدای امریکا