پس از انتشار خبری درباره پرداخت غرامت سرنگونی هواپیمای اوکراینی از سوی سپاه با برداشت از صندوق توسعه ملی، سخنگوی انجمن خانواده جان‌باختگان پرواز ۷۵۲ ضمن انتقاد شدید از چنین تصمیمی بر ضرورت روشن شدن «جزییات این جنایت» و «محاکمه جنایتکاران» تاکید کرد.

حامد اسماعیلیون،‌ سخنگوی انجمن خانواده‌های جانباختگان پرواز ۷۵۲، که همسر و دخترش را در شلیک سپاه به این هواپیمای مسافربری از دست داده است، در صفحه فیسبوک خود در واکنش به خبر پرداخت غرامت سرنگونی هواپیمای اوکراینی از صندوق توسعه ملی نوشته است: «از صندوق توسعه‌ کشور پول برمی‌دارند تا غرامت کثافت‌کاری و جنایت‌ سپاه پاسداران را پرداخت کنند. هم از نان مردم بزنند هم خانواده‌های جان‌باختگان را برای یک عمر شرمنده‌ مردم کنند.»

او در ادامه بر ضرورت روشن شدن «جزییات این جنایت» و «محاکمه جنایتکاران» تاکید کرد و افزود: «ببینید که دولت و مجلس و تمام ارکان آن نظام منحوس چطور به سپاه گره خورده‌اند. ببینید که چطور مخارج شلیک به بچه‌ها را هم از جیب مردم برمی‌دارند.»

یکی از رسانه‌های ایران روز سه‌شنبه ۴ آذر در گزارشی به نقل از یک کارشناس اقتصادی نوشت که پرداخت غرامت هواپیمای اوکراینی که «تا سقف ۲۰۰ میلیون یورو» در نظر گرفته شده است «باید به‌صورت ارزی باشد و از آنجا که منابع ارزی کشور محدود شده است، چاره‌ای جز این نداریم که چنین هزینه‌ای را از اعتبارات صندوق تأمین کنیم.»

بنابر این گزارش «براساس آنچه در رسانه‌ها از بررسی جزئیات لایحه بودجه پیشنهادی سازمان برنامه‌و‌بودجه برای برداشت از صندوق توسعه ملی منتشر شده است، برداشت از این صندوق به میزان ۵۳ درصد افزایش یافته است.»

برداشت از صندوق توسعه ملی، که با مجوز خامنه‌ای قابل اجرا است، پیش از این نیز بارها خبرساز شده است. سال گذشته در پی خسارات سنگین وارد شده به شهرهای مختلف بر اثر وقوع سیلاب‌ها، علی خامنه‌ای با برداشت فوری از صندوق توسعه ملی به منظور جبران خسارات سیل مخالفت کرد. اما از سوی دیگر علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی در  ۱۷ دی ماه و پس از کشته شدن قاسم سلیمانی، گفته بود که «۲۰۰ میلیون یورو» از صندوق توسعه ملی به نیروی قدس سپاه پاسداران تعلق می‌گیرد و بودجه آن افزایش می‌یابد.

پیشتر نیز دیوان محاسبات کشور، در دی ماه ۹۳ از برداشت ۴.۱ میلیارد دلار از ذخایر صندوق توسعه ملی به طور غیرقانونی خبر داده و اعلام کرده بودند که این مبلغ «برای امور جاری کشور» هزینه شده است.

بامداد چهارشنبه ۱۸ دی‌ماه یک فروند هواپیمای مسافربری بوئینگ ۷۳۷ خطوط هوایی اوکراین با ۱۷۶ سرنشین عازم کانادا بود پس از برخاستن از فرودگاه تهران، با شلیک پدافند هوایی سپاه پاسداران سرنگون شد. پس از چند روز اصرار مقامات ایران، که می‌گفتند سقوط هواپیما در پی نقص فنی روی داده است، ایالات متحده اعلام کرد این هواپیما بر اثر شلیک موشک سقوط کرده است. کمی بعد آمریکا «اطلاعات مهمی» از سقوط هواپیما در ایران را به اوکراین داد. سپاه سرانجام اعلام کرد که این هواپیما را به اشتباه هدف قرار داده است.

وزیر خارجه اوکراین مرداد ماه امسال در بیانیه ای که پس از دیدار هیات ایرانی و اوکراینی  صادر کرد،‌ با بیان این که  کشورش همه تلاش خود را می کند تا اینکه پرداخت غرامت در مورد پرواز اوکراینی به حداکثر برسد، نوشت: «فارغ از این که چقدر زمان و هزینه لازم باشد، ما به عدالت خواهیم رسید.«

پیشتر نیز دیدبان حقوق بشر مقامات جمهوری اسلامی ایران را متهم کرده بود که «طبق روال گذشته، از قبول مسئولیت فرار می‌‌کنند و به جای آن که جزئیات تحقیقات مربوط به سرنگون کردن هواپیما و مقصران آن اشتباه مرگبار را ارائه کنند، افرادی که به جان باختن ۱۷۶ نفر معترض شده بودند را محکوم کرده‌اند.»

صدای امریکا