معاون امور دموکراسی، حقوق بشر و کار وزارت خارجه ایالات متحده روز پنجشنبه ۲۰ آذر از درخواست سازمان ملل متحد از تهران برای انجام تحقیقات مستقل در مورد اعدام‌های سال ۱۳۶۷ در ایران حمایت کرد و از جامعه بین‌المللی خواست جمهوری اسلامی را وادار به پذیرش این درخواست کند. 

رابرت دسترو

رابرت دسترو در توییتی نوشت: «ایالات متحده درخواست سازمان ملل متحد برای تحقیقات مستقل در مورد ناپدید شدن‌های دسته‌جمعی و اعدام‌های سرسری در سال ۱۹۸۸ در ایران را تکرار می‌کند. هر چند با ادعای دست داشتن مقام‌های ارشد فعلی، این که رژیم خود تحقیقات انجام دهد را بسیار نامحتمل می‌کند.» 

وی اضافه کرد: «رژیم در ارائه اطلاعات به خانواده‌ها در مورد سرنوشت عزیزانشان ناکام بوده است. در عوض، آنها خانواده‌ها را تهدید و به اماکنی که قربانیان دفن شده‌اند بی‌حرمتی کرده‌اند. ما از جامعه بین‌المللی می‌خواهیم رژیم (جمهوری اسلامی) را در برابر خواسته سازمان ملل پاسخگو کند.» 

به تازگی گروهی از کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل در نامه‌ای به حکومت ایران هشدار داده‌اند که تخلفات حقوق بشری پیشین و ادامه‌دار این کشور در مورد پرونده کشتار زندانیان در تابستان ۱۳۶۷ می‌تواند جنایت علیه بشریت محسوب شود و اگر این تخلفات ادامه یابد، تقاضای تحقیقات بین‌المللی خواهند کرد.

صدای امریکا