شماری از وزرای سابق اروپایی خواستار پاسخ‌گویی محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، درباره «نقش اثبات‌شده» اسدالله اسدی، دیپلمات جمهوری اسلامی، در طرح بمب‌گذاری همایش سازمان مجاهدین خلق در فرانسه شدند.

اسدالله اسدی، دیپلمات جمهوری اسلامی

این وزرا و دیپلمات‌ها درخواست خود را در قالب یک بیانیه خطاب به شارل میشل، رئیس شورای اروپا، جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، دیوید ساسولی، رئیس پارلمان اروپا و همچنین رهبران کشورهای عضو اتحادیه اروپا و غیر عضو مطرح کرده‌اند.
این نامه را دیپلمات‌ها و مقام‌های عالی‌رتبه‌ وزارت خارجه پیشین از آلمان، ایتالیا، فرانسه، بریتانیا، ایسلند، فنلاند، آلبانی، لهستان، اسلوواکی، بلژیک، لیتوانی، استونی و رومانی امضا کرده‌اند.

آنها با توجه به «نقش اثبات‌شده» اسدالله اسدی، دیپلمات ایرانی در بلژیک که تیرماه ۹۷ به اتهام هدایت و مشارکت در طرح بمب‌گذاری همایش سازمان مجاهدین خلق به همراه سه متهم دیگر این پرونده بازداشت شد، پیشنهادهایی به اتحادیه اروپا و رهبران آن داده‌اند.
آنها علاوه بر تاکید بر ضرورت پاسخگویی وزیر خارجه ایران درباره فعالیت‌های تروریستی «اثبات‌شده» اسدی، نوشته‌اند که باید فعالیت‌ سفارتخانه‌ها، مراکز مذهبی و فرهنگی ایران مورد بررسی دقیق قرار گیرد.

در این بیانیه همچنین بر ضرورت اتخاد تصمیم‌های سخت‌گیرانه‌تر از سوی اروپا علیه جمهوری اسلامی که آن را رژیم «حامی تروریسم» نامیده ‌اند تاکید شده است.

کاهش روابط دیپلماتیک با ایران تا وقتی که تضمین دهد که دیگر در خاک اروپا دست به فعالیت‌ تروریستی نخواهد زد، از دیگر پیشنهادات و خواسته‌های این گروه از دیپلمات‌های سابق اروپایی است.

در این نامه، از جمهوری اسلامی تحت عنوان «پدرخوانده تروریسم جهانی» نام برده و تاکید شده که «مقامات عالی‌رتبه» ایرانی که دستور عملیات تروریستی علیه گردهمایی مسالمت‌آمیز سازمان مجاهدین خلق در فرانسه را صادر کردند، باید تحت تعقیب و محاکمه قرار گیرند.

امضاکنندگان این بیانیه نوشته‌اند انتقال بمب از ایران به اتحادیه اروپا از سوی یک مقام دیپلماتیک ایرانی، ۲۳ سال پس از انفجار میکونوس در آلمان، نشان می‌دهد جمهوری اسلامی نه تنها به فعالیت‌ تروریستی خود در بالاترین سطح در خاک اروپا پایان نداده، بلکه به دنبال انجام عملیات «کشتار جمعی» در این قاره است.

این دیپلمات‌ها از رهبران اروپایی و اتحادیه اروپا خواسته‌اند که وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی و سپاه پاسداران را «سازمان تروریستی» معرفی کرده و «عوامل و مزدوران آنها را در کشورهای اروپایی محاکمه، مجازات و اخراج» کنند.

در این نامه به صراحت آمده که «اعطای پناهندگی سیاسی و تابعیت به این مزدوران در کشورهای اروپایی باید خط قرمز باشد. تجربه نشان داده این راه‌ها، ابزاری در دست رژیم ایران برای جاسوسی و تروریسم است.»

 در این بیانیه همچنین هشدار داده شده که رهبران اروپایی باید «با هرگونه تلاش برای باج‌گیری، اخاذی و گروگان‌گیری» جمهوری اسلامی که به نوشته آنها پس از بازداشت اسدالله اسدی افزایش یافته، برخورد شود.

این بیانیه در عین حال اتحادیه اروپا را در جلوگیری از فعالیت‌های تروریستی جمهوری اسلامی در خاک این قاره ناکام معرفی کرده و از این بابت ابراز نگرانی می‌کند.

این دیپلمات‌های پیشین در عین حال به از سرگیری غنی‌سازی ۲۰ درصدی اروانیوم از سوی ایران از ژانویه سال جاری اشاره کرده و آن را «نقش» توافق هسته‌ای برجام دانسته‌اند. آنها به همین علت نوشته‌اند که از هرگونه تحریم ایران از سوی اتحادیه اروپا استقبال می‌کنند.

این بیانیه در شرایطی صادر شده که وزارت خارجه ایران می‌گوید اتهام مشارکت اسدالله اسدی، دیپلمات ایرانی در طرح بمب‌گذاری همایش سازمان مجاهدین خلق، «یک دام پیچیده» است که برخی سرویس‌های اطلاعاتی طراحی کرده‌اند.

با این حال رسانه‌های آلمان پنجم بهمن گزارش دادند که سرنخ‌های تازه‌ای از رفت و آمدهای اسدالله اسدی در ۱۱ کشور اروپایی و همچنین فهرست افراد مرتبط با این دیپلمات به دست آمده و احتمالا این افراد برای نهادهای اطلاعاتی ایران کار می‌کرده‌اند.

جولیو تِرزی، وزیر خارجه سابق ایتالیا، آلن ویوین، مسئول امور خارجی وزارت کشور فرانسه، ترایان باسِسکو، رئیس جمهور سابق رومانی، ادوآرد کوکان، وزیر خارجه سابق اسلوواکی، جان اِسپِلار، وزیر خارجه بریتانیا از حزب اپوزیسیون، و راسا یوکنِه‌ویچینه، وزیر دفاع سابق لیتوانی، از جمله امضاکنندگان این تومار هستند.

رادیو فردا