محمد رحیمیان

اولین باری که می خواست مادربزرگ را دکتر ببرد، تمام مسیر به بحث و جدل گذشت. مادربزرگ اصرار داشت که به دکتر بگوید برایش آمپول بنویسد تا زودتر خوب شود و او هرچه می گفت اگر لازم باشد دکتر خودش این کار را می کند و نیازی به توصیه ما نیست، مادربزرگ قانع نمی شد و می گفت: من حال خودم را بهتر می فهمم!

آخر سر تسلیم شد، ولی وقتی با شرمندگی خواسته مادربزرگ را به پزشک گفت، آقای دکتر لبخندی زد و جوابش را فقط با این جمله داد: چیز دیگری احتیاج ندارید برایتان بنویسم؟!

***

این خاطرات با تغییراتی کم و بیش یادآور روزهای زندگی در ایران است. روزهایی که خیلی از ما از دیدن نسخه چند خطی دکتر با اینکه نمی توانستیم آن را بخوانیم مسرور می شدیم و یادآور کشوری که طبق آمار سازمان جهانی بهداشت، به لحاظ مصرف دارو، جزء ۲۰ کشور نخست دنیاست و در آسیا بعد از چین مقام دوم را دارد و  البته  بعضی معتقدند این آمار دقیق نیست و ایران در این زمینه هم در دنیا رتبه اول را کسب کرده است. ایران، بزرگترین مصرف کننده دارو در جهان است و سالانه بیش از۲۰ میلیارد عدد دارو در اشکال مختلف در آن مصرف شده که سرانه هر ایرانی ۳۰۰ عدد دارو در سال است.

خیلی از ما هنوز با همان افکار و اعتقاد به مصرف دارو و خوددرمانی و خود نسخه پیچی در گوشه و کنار دنیا از جمله کانادا زندگی می کنیم.

***

نکته تاسف آوری که می توان اضافه کرد اینکه در گزارش سازمان جهانی بهداشت (WHO) بیش از یک میلیارد نفر در جهان توانایی پرداخت هزینه‌های درمان و سلامت خود را ندارند. علاوه بر آن هزینه‌های بخش بهداشت و درمان هر سال نزدیک به ۱۰۰ میلیون نفر را به زیر خط فقر می‌کشد متاسفانه در حالی که جهان هنوز هم درگیر تبعات بحران اقتصادی است، بیماری‌های همه‌گیر هر چند وقت یک بار قسمتی از جهان را مبتلا می‌کند و در عین حال نیازها برای مراقبت از بیماری‌های مزمن بیش از پیش شده است. امروز نیاز به پوشش جهانی برای خدمات بهداشتی به شدت احساس می‌شود و یکی از مهم‌ترین فاکتورهایی است که مردم تمام کشورهای جهان باید به آن توجه داشته باشند.

 از سوی دیگر، با کمی دقت در آمار متوجه می شویم نمی توانیم میل و رغبت خرید دارو را فقط به ایرانیان نسبت دهیم چرا که امروزه این مطلب جهانی شده است!

برای مثال، آمار نشان می دهد درکانادا، سال ۲۰۰۸ مبلغ ۳۰ بیلیون دلار صرف خرید دارو شده است، (چه داروهایی که توسط پزشک تجویز شده و چه آنهایی که بدون نسخه پزشک خریداری شده است). بدیهی است مصرف داروهایی که توسط پزشک تجویز شده، باعث بهبود حال بیماران و سلامتی جامعه خواهد بود و این مصرف بی رویه، بیش از حد و البته سر خود برخی داروهاست که موجبات نگرانی را فراهم می کند.

طبق آمار در کانادا ۸۱ درصد از میزان مصرف داروها مربوط به نسخه های پزشکان و ۱۹ درصد مربوط به داروهای غیر تجویزی است. حقیقت تلخی است اما باید این مطلب را نیز اضافه کنیم که بیش از نیمی از تمام داروها در جهان به اشتباه تجویز، توزیع یا فروخته می‌شود و نیمی از مردم جهان موفق به دریافت داروهایی که برای آن‌ها تجویز شده است، نمی‌شوند.

نکته جالب این است که قیمت دارو طی سالهای آینده در مصرف آن تاثیری نخواهد داشت! شاید یک علت آن داروهای جدیدی است که هر روز به بازار مصرف، روانه می شوند. بیشترین سهم مصرف کنندگان دارویی به بیماران قلبی و مبتلایان به آرتروز و ورم مفاصل اختصاص دارد و چون هر ساله به تعداد این بیماران افزوده می شود، مصرف داروهای مربوطه نیز افزایش می یابد.

شاید مایل باشید بدانید پرفروش ترین داروهای جهان چه داروهایی هستند.  در سال گذشته بیش از هفتصد بیلیون دلار دارو در سراسر دنیا به فروش رفته. در این لیست، داروی لیپیتور، داروی کنترل کلسترول خون سیزده بیلیون دلار، داروی قلب”پلاویکس” شش بیلیون دلار، داروی قلب” نکسیوم” با پنج و هفت بیلیون دلار، داروی مخصوص آسم “آدویر” پنج و سه بیلیون دلار، داروی کلسترول” زوکر”پنج و سه بیلیون دلار، داروی فشار خون” نوروسک” پنج بیلیون دلار، داروهای درمان اسکیزوفرنی” زیفرکسا” و ” ریسفردال” به ترتیب با هفت و چهار بیلیون دلار، داروی قلب” پریواسید” با چهار بیلیون دلار و داروی ضد افسردگی”افکسور” با سه و هشت بیلیون دلار جزء پرفروش ترین داروهای جهان به شمار می روند. اگر بخواهیم به این آمار لیست تاثیرگذارترین داروهای جهان را اضافه کنیم باید به داروهای مخصوص دیابت، پوکی استخوان، گرفتگی عروق، پیوند اعضاء، مسکن ها و دیگر عوارض فیزیکی اشاره کنیم.

همه ما در شرایطی غیر قابل پیش بینی به دارو نیاز پیدا می کنیم. حوادث، سوانح و بیماری های مختلف از جمله مواردی است که فرد را به خرید دارو وادار می کند.  شما هر ساله چه هزینه ای صرف خرید دارو می کنید؟ آیا جزء افراد واجد شرایط دریافت دارو هستید؟ آیا در زمان نیاز به دارو، خودتان پرداخت کننده هستید؟ آیا از بیمه ای در خصوص دارو اطلاع دارید؟ آیا می دانید بسیاری از داروهای بیماری های خاص، قیمت های گزافی دارند؟ قبل از اینکه برای خرید دارو به مشکل مالی برخورد کنید به بیمه دارو، دندان و فیزیوتراپی فکر کنید و اگر نیاز به اطلاعات کافی در این زمینه داشتید می توانید با ما تماس بگیرید.

لحظات زندگی انباشته از رویدادهای غیر قابل تصور است. بیمه می تواند در این ناباوری اتفاق، شما را به مسیری هدایت کند که در آن دست نیاز مالی تان به روی کسی دراز نشود. در میان مشغله هایتان، جایی برای برنامه ریزی باز کرده و قبل از این که واجد شرایط بودن را از دست دهید اقدام کنید.   

 

 

* محمد رحیمیان کارشناس ارشد بیمه و سرمایه گذاری و عضو انجمن رسمی مشاورین متخصص بیمه و امور مالی کانادا است.

www.insufin.com

www.youtube.com/ sherkatbime