فرانک والتر اشتاین‌‌مایر از دولت ایران خواست اتهام‌ها در مورد امکان تقلب انتخاباتی را روشن کند.  


 شهروند ۱۲۳۴  پنجشنبه ۱۸ جون  ۲۰۰۹


 

رادیو آلمان: فرانک والتر اشتاین‌‌مایر از دولت ایران خواست اتهام‌ها در مورد امکان تقلب انتخاباتی را روشن کند. هانس اولریش کلوزه، معاون کمیسیون خارجی پارلمان آلمان نیز از احتمال تقلب وسیع انتخاباتی در ایران سخن گفته است.

 

امروز سه‌شنبه، ۱۶ جون، فرانک والتر اشتاین مایر، وزیر امور خارجه آلمان از ایران خواست به اعمال خشونت علیه تظاهرکنندگان پایان دهد. وی که در برلین سخن می‌گفت همزمان از دولت ایران خواست اتهام‌ها در مورد امکان تقلب انتخاباتی و اعلام نام محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهور را به عنوان برنده انتخابات روشن کند. وزیر خارجه آلمان افزود که دولتش با «نگرانی بسیار» اوضاع ایران را دنبال می‌کند.

در عین حال وزارت امور خارجه آلمان هشدارهایی در مورد سفر به ایران و یا اقامت اتباع این کشور در ایران داد. در اعلامیه وزارت خارجه آلمان آمده است، «گزارش‌ها حاکی از حمله پلیس و شبه نظامیان مسلح به تظاهرکنندگان هستند. به آلمانی‌هایی که در ایران زندگی می‌کنند، توصیه می‌شود بویژه عصرها و در طی شب از شرکت در اجتماعات بزرگ خودداری و از سر راه نیروهای انتظامی کنار روند.»

 

کلوزه: احتمال تقلب

هانس اولریش کلوزه، معاون کمیسیون خارجی پارلمان آلمان نیز امروز سه شنبه، ۱۶ جون، در گفتگو با "رادیو کولتور" آلمان از احتمال تقلب وسیع انتخاباتی در ایران سخن گفت. کلوزه اظهار داشت، به نظر وی نیروهای محافظه‌کار هوادار محمود ‌احمدی‌نژاد می توانستند حتی در ردیف سوم قرار گیرند. وی افزود، بهترین اقدام این کشور در شرایط حاضر این است که برای جامعه بین‌المللی شفافیت به وجود آورد.

معاون کمیسیون خارجی پارلمان آلمان نسبت به گسترش خشونت در کشور هشدار داد. او گفت، «امید این است که شرایطی این چنینی به وجود نیاید. اقدامات خشونت‌آمیزی که به درگیری‌های شبیه جنگ داخلی منجر شود، برای کشور یک فاجعه است». کلوزه همچنین اظهار امیدواری کرد که اعتراضات به صورت مسالمت‌آمیز ادامه یابند و در مرکز توجه باقی بمانند.

تها دوکرت، نماینده پارلمانی سبزها هم در مجلس آلمان نیز امروز، سه شنبه، در برلین خواستار تشکیل اجلاس ویژه پارلمان آلمان ایران شد. وی در این مورد هشدار داد که «جنبش جدید دموکراسی در ایران در خطر سرکوب قرار دارد». نماینده پارلمانی حزب سبزها افزود، پارلمان آلمان باید خواستار مشخص کردن کامل و بدون پرده اتهام‌ها در مورد احتمال تقلب انتخاباتی در ایران شود.