سازمان گزارشگران بدون مرز روز یکشنبه از بازداشت پنج روزنامه نگار دیگر در روزهای اخیر در ایران خبر داد و گفت اکنون یک ماه پس از انتخابات  …


شهروند ۱۲۳۸  پنجشنبه ۱۶ جولای  ۲۰۰۹


 


 


 

بی بی سی: سازمان گزارشگران بدون مرز روز یکشنبه از بازداشت پنج روزنامه نگار دیگر در روزهای اخیر در ایران خبر داد و گفت اکنون یک ماه پس از انتخابات جنجالی ایران در مجموع ۴۱ روزنامه نگار و وبلاگ نویس زندانی هستند.

این گروه غیردولتی مستقر در پاریس به بازداشت مجید سعیدی و توحید بیگی که عکاس خبری هستند در روزهای جمعه و شنبه اشاره کرد و گفت هنگامه شهیدی وبلاگ نویس روز ۲۹ جون و سمیه نصرتی خبرنگار روز ۲۱ جون بازداشت شده اند.

به گفته این گروه این چهار نفر در مکان های نامعلوم نگهداری می شوند و خانواده هایشان از حالشان بی خبر هستند.

بنابه این گزارش آقای بیگی برای سایت "مشروطه" که مورد حمایت مهدی کروبی نامزد معترض انتخابات ۲۲ خرداد است کار می کرد. مجید سعیدی برای آژانس های داخلی و خارجی کار می کرد و در سال ۲۰۰۱ از افغانستان برای مجله تایم گزارش می فرستاد.

خانم شهیدی، ادیتور وبلاگی به نام "پیوسته" نیز برای چندین نشریه اصلاح طلب کار می کرد.

"خبرنگاران بدون مرز" گفت که پنجمین روزنامه نگار بازداشت شده سعید متین پور بود که برای هفته نامه "یارپاق" که به زبان آذری منتشر می شود کار می کرد. وی که ماه گذشته در زمینه داشتن "ارتباط" با بیگانگان و "تبلیغات ضد دولتی" مجرم شناخته شده بود روز ۱۱ جولای بازداشت شد.

گزارشگران بدون مرز با ابراز نگرانی "شدید از سرکوب فزاینده" روزنامه نگاران در ایران خواستار آزادی فوری آنها شد.

این گروه نوشت: "ایران از قبل بزرگترین زندان برای روزنامه نگاران و مخالفان اینترنتی بوده است و می رود تا به خطرناک ترین کشور برای فعالیت این افراد تبدیل شود."