علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی و فرمانده کل قوا در ایران با صدور احکام جداگانه‌ای، محمدرضا نقدی را به سمت رئیس سازمان بسیج  …


شهروند ۱۲۵۰  پنجشنبه ۸ اکتبر ۲۰۰۹


 

بی بی سی: علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی و فرمانده کل قوا در ایران با صدور احکام جداگانه‌ای، محمدرضا نقدی را به سمت رئیس سازمان بسیج مستضعفین و حسین سلامی را به سمت جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و امیر علی حاجی زاده را به سمت فرماندهی نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی منصوب کرده است.

پیش از این حسین طائب به عنوان معاون اطلاعات سپاه پاسداران منصوب شده بود.

به فاصله کمی از رفتن حسین طائب از فرماندهی بسیج و گرفتن پست معاونت اطلاعات سپاه پاسداران، محمدرضا نقدی فرماندهی سازمان بسیج را که یک نیروی پاره وقت شبه نظامی است به عهده گرفته است.

طائب در هفته های پایانی دوران فرماندهی اش در بسیج از آغاز "جنگ نرم" دشمنان علیه جمهوری اسلامی حرف می زد و این تئوری و راه های مقابله با آن را به طور مکرر در اظهارنظرها و سخنرانی هایش تکرار می کرد.

سازمان دیده بان حقوق بشر به تازگی خواهان بررسی نقش طائب در برخوردهای به گفته این نهاد "خشن نیروهای امنیتی ایران با مردم معترض" به نتیجه انتخابات ۲۲ خرداد شده بود. اما جانشین طائب یعنی محمدرضا نقدی هم با چنین نقش و اتهاماتی روبه رو است.

نقدی پیش از این سمت های مختلف نظامی و سیاسی و انتظامی داشته است اما مشهور ترین دوره مسئولیت او سازمان حفاظت اطلاعات نیروی انتظامی در دهه ۷۰ خورشیدی بود.

مهمترین واقعه این دوران دستگیری شماری کثیری از شهرداران مناطق مختلف تهران و سرانجام غلامحسین کرباسچی شهردار وقت تهران بود.

نقدی از سوی جناح اصلاح طلب در ایران به دست داشتن در شکنجه تعدادی از شهرداران مناطق مختلف تهران متهم شد. او چندی بعد در دادگاه نظامی به اتهام شکنجه متهمان به ۸ ماه حبس قطعی محکوم شد اما حکم او به اجرا درنیامد.

او همچنین با این اتهام روبروست که در ماجرای کوی دانشگاه تهران در زمان ریاست جمهوری محمد خاتمی، با دانشجویان معترض به شدت و خشونت برخورد کرده است.

شورای امنیت سازمان ملل متحد در ماه مارچ ۲۰۰۸ میلادی محمد رضا نقدی را در فهرست تحریم قطعنامه ۱۸۰۳ این شورا قرار داد و او را متهم کرد که برای شکست تحریم های بین المللی علیه ایران تلاش می کند.

به نظر می رسد که فرماندهی نقدی در بسیج آغاز دوران تازه ای از فعالیت های این سازمان در شرایط سیاسی و اجتماعی فعلی ایران باشد که نسبت به ۴ ماه پیش یعنی قبل از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری تفاوت هایی کرده است.

محمد محسن سازگارا، تحلیلگر امور سیاسی ایران و از اعضای موسس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به بخش فارسی بی بی سی می گوید که برکناری طائب به عنوان یکی از افراد مهم در تحولات پس از انتخابات می توانست نشانه ای از تمایل به دلجویی از آسیب دیدگان وقایع پس از انتخابات شود که با انتصاب نقدی به جای او این خوشبینی از بین رفت.

در کنار تعیین فرمانده جدید بسیج، جانشین فرمانده سپاه پاسداران و نیروی هوافضای آن نیز تغییر کرده است.

تحولات در رده های مختلف فرماندهی سپاه در شرایطی صورت می گیرد که به اعتقاد گروهی از ناظران مسائل ایران نفوذ سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در حوزه مسائل غیر نظامی این کشور همچون موضوعات سیاسی و اقتصادی روز به روز در حال گسترش است و به بی سابقه ترین شکل خود از زمان تاسیس آن در سه دهه پیش رسیده است.

از زمان آغاز فرماندهی محمد علی جعفری بر سپاه پاسداران، ساختار سپاه با تغییرات متعددی همراه بوده است، اما دست اندکاران سپاه و برخی از فرماندهان آن از ادامه تغییرات عمده در ماه های آینده آن هم خبر می دهند.